Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výměna schodišťových stupňů Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výměna schodišťových stupňů Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk."— Transkript prezentace:

1 Výměna schodišťových stupňů Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk Polýnek Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /3 Autor Ing. Zdeněk Polýnek Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-Ze-PB/3-SO-3/14 Název DUMVýměna schodišťových stupňů Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP36-67-H/01 Obor vzděláváníZedník Vyučovací předmětPřestavby budov Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 17 – 18 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Náplň: výměna prasklých a porušených schodišťových stupňů Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slova Výměna prasklého stupně podvlečením ocelovými průřezy, výměna stupně rozepřením schodišťových zdí, podchycení schodišťového ramene Datum2. 6. 2013

3 Výměna schodišťových stupňů Náplň výuky Výměna prasklého stupně podchycením Výměna prasklého stupně za nový Podchycování schodišťového ramena

4 Výměna prasklého stupně. Ve vícepatrových budovách se provozem nejvíce opotřebovávají schody. Nejběžnější je vyšlapání jednotlivých stupňů, odražením hrany profilovaného stupně nebo zlomení stupně. Kamenný stupeň může nárazem nebo přetížením prasknout. U oboustranně podporovaných schodů je zpravidla možno stupeň podvléci dvěma průřezy tvaru T. prasklý stupeň T profil Obr. 1

5 Výměna prasklého stupně za nový. U schodu uloženého na schodnicích nebo na zdi se nejprve zajistí stupeň nad prasklým schodem proti posunu dolů vodorovnou klínovanou rozpěrou, která se vzepře proti čelní schodišťové zdi. Starý schod se pak vyjme a osadí nový. Vyměňuje-li se stupeň vetknutý do zdi, musí se kromě zajištění výše uložených stupňů proti posunutí podepřít celé rameno šikmým podvlakem, který je usazen na podklínované sloupky. Vyjmutí schodu je obtížnější. Nejdříve se vyseká uložení prasklého stupně. Pákou, zasazenou do spáry mezi jednotlivými stupni, se schodem pootočí a schod se vyjme. Uložení se upraví a osadí se nový stupeň. Zazdí se na cementovou maltu. Jeho poloha se zajistí podložením na ližině až do zatvrdnutí malty.

6 Výměna prasklého stupně za nový. rozpěra klíny podvlak – ližina vyměňovaný stupeň pootočení Obr. 2

7 Podchycování schodišťového ramene Obr. 3 ližina schodišťové rameno podpora ližiny klínování podpěra - sloupky Při výměně prasklého schodišťového stupně nebo pro dopravu mimořádně těžkých předmětů po schodišti (např. ocelových pokladen) se musí schodišťové rameno i podesty podepřít. Podpěrná konstrukce se dotáhne podklínováním na ližinách. Nejdříve se zatížení přenáší na únosnější konstrukce, nejlépe až na podlahu sklepa.

8 Kontrolní otázky: 1.Popiš výměnu prasklého stupně podchycením 2.Popiš výměnu prasklého stupně za nový 3.Proč se provádí podchycování schodišťového ramene?

9 Seznam obrázků: Obr. 1: vl astní Obr. 2: vl astní Obr. 3: vl astní

10 Seznam použité literatury: [1] Hájek Václav, Pozemní stavitelství pro 3. ročník SPŠ stavebních, Praha, 1980, SNTL [2] Kárník V. Přestavby budov, Praha, SNTL 2000, ISBN 978-80-85920- 70-3

11 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Výměna schodišťových stupňů Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk."

Podobné prezentace


Reklamy Google