Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Poruchy kleneb Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk Polýnek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Poruchy kleneb Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk Polýnek."— Transkript prezentace:

1 Poruchy kleneb Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk Polýnek Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /2 Autor Ing. Zdeněk Polýnek Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-Ze-PB/3-SO-3/11 Název DUMPoruchy kleneb Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP36-67-H/01 Obor vzděláváníZedník Vyučovací předmětPřestavby budov Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 17 – 18 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Náplň: různé příčiny poruch cihelných kleneb Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slova Oprava trhlin, opravy porušených kleneb, přetížená klenba, rozestouplá klenba, torkretování Datum24. 5. 2013

3 Poruchy kleneb Náplň výuky Příčiny trhlin Opravy porušených kleneb Přetížená klenba Rozestouplá klenba Drcená klenba Další poruchy kleneb Torkretování

4 Příčiny trhlin v cihelných klenbách. Trhliny v cihelných klenbách vznikají šikmými nebo vodorovnými tlaky na klenbu přetížením klenby sednutím patek kleneb Opravy kleneb. V cihelných klenbách se opravují trhliny stejným způsobem jako trhliny ve zdivu. Širší trhliny na rubu klenby se zalijí řídkou cementovou maltou, popř. se vyplní klíny z tvrdého dřeva (které se po zatvrdnutí malty odstraní). V klenbách z dusaného betonu se trhliny rozšíří vysekáním, pak se podle potřeby v líci klenby utěsní provazcem, vyčistí, navlhčí a do takto připravené trhliny se vtlačuje cementová malta.

5 Opravy porušených kleneb Obr. 1 klíny cementová malta klíny prkno sloupek Nejjednodušší je oprava proražené klenby. Proražení se projeví na klenbě trhlinami, které vycházejí radiálně z místa úderu. Porušená část klenby se podloží a odstraní se porušené cihly. Byla-li porušena jen jedna cihla, vloží se nová, dotáhne dřevěnými klíny a zalije se cementovou maltou. Větší otvor se doklene pevnými cihlami do cementové malty. Okraje se řádně zaklínují ke staré klenbě a rubová strana celé vyspravené části se zalije cementovou maltou.

6 Přetížená klenba Obr. 2 porucha klenby Přetížená klenba zpravidla rozhání (oddaluje) opěrné zdi. Při přetížení klenby se v omítce tvoří trhliny rovnoběžně s patkami, hlavně v závěru.

7 Rozestouplá klenba Obr. 3 porušená klenba vzpěra opěrný pilíř zední kleště U rozestouplé klenby je přetížení klenby takové, že se klenba poruší a opěrné zdi se rozestoupí. Tím se rozevřou trhliny rovnoběžné s patkami v líci závěru klenby.

8 Postup opravy. Nejprve se musí zjistit, zda rozestupování klenby postupuje, např. přelepením trhlin papírovými pásky. Jestliže porucha pokračuje, přistoupí se k opravě. Klenba se podepře a zajistí se vnější zeď. Pak se klenba v místech meziokenních pilířů stáhne zedními kleštěmi kruhového průřezu s rektifikačním článkem, kterým lze regulovat délku táhel. Nemůže-li se použít tento způsob, zesílí se meziokenní pilíře železobetonovými příložkami nebo opěrnými pilíři s ložnými spárami kolmými na výslednici tlaku v klenbě. Je-li třeba, provede se obojí zajištění.

9 Drcená klenba Obr. 4 K drcení klenby dochází tlakem na klenbu z boku. Tento tlak mohou způsobit tlaky sousedních kleneb nebo u kleneb v suterénu tlak zeminy na obvodové zdi. Tím dochází k drcení závěru v líci klenby, k rozvírání na rubu klenby a k trhlinám podél patek. K opravě klenby se přistupuje tak, že se klenba zajistí rozepřením zdí a příčina drcení se odstraní buď nadezdívka rozepření Stažením sousedních kleneb kleštěmi, nebo odkopem zeminy, která svým tlakem působila na klenbu. Pak se vybourá závěr a znovu dozdí na cementovou maltu. Někdy se ještě klenba zesílí klenutými pásy v místech meziokenních pilířů nebo zatížením nadezdívkou na stávající klenbě.

10 Další poruchy. K dalšímu porušení kleneb dochází stářím (je porušen materiál kleneb). Je-li porušení menšího rozsahu, zpevní se klenba tak, že se na očištěný a navlhčený rub klenby položí svařovaná výztuž a torkretováním se vytvoří tenká betonová vrstva. Torkretovaný (stříkaný) beton je nastříkaný na stěny (stropy) pomocí cementového děla. Suchá směs cementu a písku (zrna jsou max. 8 mm) se vtlačuje stlačeným vzduchem do speciální pistole. V pistoli se do suché směsi vstřikuje pod tlakem 0,2 MPa jemně rozptýlená voda v množství 10 % hmotnosti směsi.

11 Kontrolní otázky: 1.Jaké jsou příčiny trhlin v cihelných klenbách? 2.Nakresli a popiš jak se opravuje proražená klenba? 3.Jak se opravuje přetížená klenba? 4.Nakresli a popiš opravu rozestouplé klenby? 5.Jak se opravuje drcená klenba? 6.Jaké jsou další poruch kleneb? 7.Co je to torkretování?

12 Seznam obrázků: Obr. 1: vl astní Obr. 2: vl astní Obr. 3: vl astní Obr. 4: vl astní

13 Seznam použité literatury: [1] Kárník V. Přestavby budov, Praha, SNTL 2000, ISBN 978-80-85920- 70-3 [2] Hájek Václav, Pozemní stavitelství pro 3. ročník SPŠ stavebních, Praha, 1980, SNTL

14 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Poruchy kleneb Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk Polýnek."

Podobné prezentace


Reklamy Google