Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 11Číslo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 11Číslo."— Transkript prezentace:

1 Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 11Číslo DUM13 PředmětPřestavby budov Tematický okruhVodorovné nosné konstrukce Název materiáluKlenby AutorBílek Petr Datum tvorby 3.11.2013Ročník 3. Anotace Prezentace seznamuje žáky 3. ročníku oboru Zednické práce a Zedník s příčinami poruch a postupy oprav kleneb. Metodický pokyn Učitel látku promítá na tabuli a provádí výklad. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petr Bílek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 OPAKOVÁNÍ – TVARY KLENEB Obr.č. 1: Druhy kleneb a) (archiv autora)

3 OPAKOVÁNÍ – TVARY KLENEB Obr.č. 2: Druhy kleneb b) (archiv autora)

4 OPAKOVÁNÍ – TVARY KLENEB Obr.č. 3: Druhy kleneb c) (archiv autora)

5 TVARY KLENEB Obr.č. 4: Druhy kleneb d) (archiv autora)

6 OPAKOVÁNÍ - DRUHY ČELNÍCH OBLOUKŮ Obr.č. 5: Druhy čelních oblouků (archiv autora)Obr.č. 6: Druhy čelních oblouků (archiv autora) Obr.č. 7: Druhy čelních oblouků (archiv autora)

7 NEBEZPEČNÉ SPÁRY Obr.č. 8: Nebezpečné spáry u kleneb (archiv autora)

8 OPRAVA KLENEB V klenbách působí tahové a tlakové síly jinak, než u vodorovných konstrukcí. Proto k opravám přistupujeme obezřetně. Opravu klenby je vhodné konzultovat se statikem. Opravy kleneb můžeme rozdělit na: -opravy trhlin -opravy proražení klenby -opravy rozestouplých kleneb -opravy kleneb porušených stářím

9 Trhliny v klenbách Trhliny v klenbách se opravují stejným způsobem jako trhliny ve zdivu. Odstraníme vyrovnávací násyp, narušené cihly u rubu klenby řádně vyčistíme, pokud možno vystříkáme tlakovou vodou a zalijeme řídkou maltou. Trhliny v omítce lícní (spodní) plochy klenby přeštukujeme.

10 Proražené klenby Při výměně porušené klenby se nejdříve porušené místo podloží. Porušené cihly se vysekají. Osadí se nové cihly a zalijí cementovou maltou. Při větší opravě se porušená část podskruží bedněním. Oprava klenby z kamenného zdiva se dělá obdobně. Obr.č. 9: Oprava proražené klenby (archiv autora)

11 11 Rozestoupené klenby U rozestoupené klenby se trhliny v úrovni patek rozevírají u rubu klenby a trhliny u závěru se rozšiřují v líci klenby. Při opravě se zachytíme tlaky vznikající působením klenby, které vychylují opěry: - novými opěrnými pilíři. - stažením zedními kleštěmi. Obr.č. 10: Rozestouplá klenba (archiv autora)

12 OPĚRNÉ PILÍŘE Postup: Nejprve klenbu podepřeme klenby a zajistíme nosné zdi. Pak zesílíme meziokenní pilíře železobetonovými příložkami nebo opěrnými pilíři s ložnými spárami kolmými k výslednici tlaku v klenbě tak aby nenarušily vzhled budovy. Obr.č. 11: Zesílení opěr pilíři (archiv autora)

13 VIDITELNÉ KLENBOVÉ KLEŠTĚ Stažení klenby v místě meziokenních pilířů zedními kleštěmi nebo táhlem s rektifikačním článkem. Obr.č. 12: Viditelné kleštiny (archiv autora)

14 SKRYTÉ KLENBOVÉ KLEŠTĚ Obr.č. 13: Skryté kleštiny (archiv autora)

15 DRCENÁ KLENBA K drcení dochází tlakem sousedních kleneb nebo v suterénu tlakem zeminy na opěrné zdi. Oprava: Klenbu zajistíme rozpěrami. odstraníme příčinu (sousední klenby stáhneme kleštinami nebo odkopeme zeminu). Závěr vybouráme a znovu jej vyzdíme na MC. Klenbu můžeme zesílit klenutými pásy v místech meziokenních pilířů nebo zatížením nadezdívkou podél opěrných zdí.

16 DRCENÁ KLENBA Obr.č. 14: drcená klenba (archiv autora)

17 17 Klenby narušené stářím Klenby mají různé trhliny, z ložných spár vypadává malta a i vlastní zdicí prvky jsou narušené. Opěrné zdi však porušené nejsou. V takovém případě musí nosnou funkci klenby převzít jiná konstrukce, která zajistí zachování původní klenby. Oprava: a) Při zachování původního vzhledu klenby: Po odstranění podlahy a násypu a v případě nutnosti podepření narušené klenby se zhotoví železobetonová skořepina na rubu původní klenby. Skořepina se s klenbou spřahuje a kotví do opěrných zdí formou věnce. Beton se zpravidla nanáší stříkáním (torkretováním). Jako výztuž se používá svařovaná síť z betonářské oceli nebo nerezavějící výztuž (helikální výztuž), sklolaminátová, aramidová (kevlarová) nebo uhlíková výztuž. b) Pokud se i po opravě klenba nemá zatěžovat, provádí se nad klenbou samostatný nosný strop.

18 ZESÍLENÍ KLENBY BETONOVOU SKOŘEPINOU Obr.č. 15: Zesílení klenby spřaženou skořepinou (archiv autora)

19 SPŘAŽENÝ OCELOBETONOVÝ STROP Obr.č. 16: Ocelobetonový strop (archiv autora)

20 Otázky a úkoly: 1.Popište opravu proražené klenby. 2.Jaké jsou možnosti opravy rozestouplé klenby? 3.Jak můžeme zvýšit únosnost klenby narušené stářím?


Stáhnout ppt "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 11Číslo."

Podobné prezentace


Reklamy Google