Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 11Číslo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 11Číslo."— Transkript prezentace:

1 Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 11Číslo DUM17 PředmětPřestavby budov Tematický okruhDodatečné izolace Název materiáluVzduchoizolační metody AutorBílek Petr Datum tvorby 3.11.2013Ročník 3. Anotace Prezentace seznamuje žáky 3. ročníku oboru Zednické práce a Zedník s postupy izolace svislých konstrukcích proti vlhkosti vzduchovými dutinami. Metodický pokyn Učitel látku promítá na tabuli a provádí výklad. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petr Bílek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Vzduchoizolační metody proudění vzduchu Princip vzduchové izolace je znám přibližně 4 500 let. Princip spočívá v oddělení stavební konstrukce (zdiva, podlahy) od zdroje vlhkosti (přilehlé zeminy) pomocí větrané vzduchové dutiny, která má zajištěn trvalý přívod a odvod vzduchu. Proudění vzduchu v dutině může být přirozené (gravitační) nebo nucené. Metody proudění vzduchu jsou z hlediska památkové ochrany vhodné. Většinou navazují na historické izolační systémy. Mají různou účinnost.

3 Vnitřní vzduchoizolační příčka V současné době se vzduchové izolační uplatňují pouze u historických památek i některých dalších starších staveb. Důvody použití:  nemožnost zasahovat do nosného zdiva mechanickým způsobem (např. u památkově chráněných objektů, budov s klenbami, s valenými zděnými pásy…).  dřívější nevhodné stavebními úpravami (přestavby, modernizace apod.) které narušily konsrtukci vzduchoizolačních systémů (kanály, štoly, komíny byly zasypány nebo využity k jiným účelům).

4 Rozdělení vzduchových dutin : Podle polohy: svislé (stěnové); vodorovné (podlahové); Podle umístění: na vnější straně obvodového zdiva (v exteriéru); na vnitřní straně obvodového zdiva (v interiéru); Podle způsobu proudění vzduchu: s přirozeným (gravitačním) prouděním vzduchu; s nuceným prouděním vzduchu;

5 Rozdělení vzduchových dutin : Podle způsobu odvětrávání: do exteriéru (nasávací otvory jsou umístěny v exteriéru nebo v interiéru odvětrávané do interiéru (nasávací i výdechové otvory jsou umístěny v interiéru) neodvětrávané; Podle doby realizace: původní (budované současně se stavbou); dodatečné (budované později jako vynucené stavební úpravy).

6 Ostatní vzduchové systémy: Izolace systémem kanálků: Knapenova tělíska kanálkový způsob; Použití profilovaných fólií;

7 Vysušování Knapenovými tělísky Porézní keramická tělíska se osazují do vápenné malty. Otvory se v líci fasády kryjí mřížkami z nerezavějícího materiálu. Rozmístění Knapenových tělísek Obr. č. 1 Knapenova tělíska (archiv autora)

8 Princip působení Knapenova tělíska odsávají vlhkost ze zdiva, zvlhčený vzduch vytéká ven a na jeho místu se tlačí susší vzduch z okolí Vylepšená verze Knapenova tělíska Obr. č. 2 Princip působení tělísek (archiv autora) Obr. č. 3: Vylepšená tělíseka (archiv autora)

9 Vysušování stěn vzduchovými kanálky Obr. č. 4: Vysušování vzduchovými kanálky (archiv autora)

10 Vnitřní vzduchoizolační příčka Obr. č. 5: Schéma vnitřní izolační příčky (archiv autora)

11 Vnitřní vzduchoizolační příčka a)Nevhodné provedení – zvyšuje vlhkost v místnosti b)Neúčinné provedení – vlhkost se hromadí v dutině a) b) Obr. č.6: Schéma vnitřní izolační příčky - špatná řešní (archiv autora)

12 Vzduchová izolační dutina v soklu nasání vzduchu z dola Obr. č.7: Schéma vzduchové izolační dutiny soklu – odvětrání průduchem (archiv autora)

13 Vzduchová izolační dutina v soklu - nasávání vzduchu při horním okraji soklu Obr. č.8: Schéma vzduchové izolační dutiny soklu - varianta odvětrání průduchem (archiv autora)

14 Vzduchová izolační dutina v soklu bez ventilačního průduchu Obr. č. 9: Schéma vzduchové izolační dutiny soklu - varianta bez odvětrání průduchem (archiv autora)

15 Vzduchová izolační dutina se zavěšeným soklem Obr. č. 10: Schéma zavěšeného soklu (archiv autora)

16 Podzemní vzduchoizolační stěna Obr. č. 11: Schéma vnější podzemní stěny(archiv autora)

17 Tato metoda se používá v případě, kdy jsou v objektu různé výškové úrovně podzemního podlaží. Vzduch se do dutiny přivádí z objektu nebo z vnější strany objektu a odvádí do atmosféry. Dno kanálků se provádí ve spádu od objektu s odvodněním drenáží. Tato metoda je naprosto nevhodná tam, kde se vyskytuje volná podzemní voda. Podzemní izolační stěna

18 Vzduchové dutiny pod podlahami, které jsou v kontaktu s podložím Použití:  při sanaci vlhkých objektů  jako ochrana proti radonu pronikajícímu z podloží Způsoby vytvoření vzduchových dutin pod podlahami:  dutiny vytvořené zastropením  dutiny vytvořené pomocí speciálních tvarovek

19 Obr. č. 12: Schéma vzduchové izolační dutiny pod podlahou(archiv autora)


Stáhnout ppt "Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 11Číslo."

Podobné prezentace


Reklamy Google