Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Konstrukce dveří pro bytovou a průmyslovou výstavbu Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Konstrukce dveří pro bytovou a průmyslovou výstavbu Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li."— Transkript prezentace:

1

2 Konstrukce dveří pro bytovou a průmyslovou výstavbu Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Vladimír Šafařík Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /1 AutorIng. Vladimír Šafařík Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-Tr-Str/3-SO-1/3 Název DUM Konstrukce dveří pro bytovou a průmyslovou výstavbu Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP33-56-H/01 Obor vzděláváníTruhlář Vyučovací předmětStavební truhlářství Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 18 – 19 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium, nutno doplnit výkladem, náplň: informativně druhy dveří, zárubně - úvod Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slova Dveře vnější a vnitřní, jednokřídlové, dvoukřídlové a vícekřídlové, pravé a levé dveře Datum26. 9. 2012

4 Konstrukce dveří pro bytovou a průmyslovou výstavbu Náplň výuky Úvod Druhy dveří Způsoby otevírání Zárubně

5 Úvod Dveře jsou určeny k uzavření průchodních otvorů místností a budov, případně jsou součástí určitého specifického zařízení, př.: dveře k výtahům, telefonním kabinám, chladírnám, trezorům apod. Dle požadavků na ně kladených se pak řeší jejich tvar, rozměry, konstrukce, způsob otvírání, uzavírání a volí se i jejich materiál. Někdy dveře vyžadují zvláštní úpravy, jež plynou z jejich požadavků, např. ve zvýšené požární odolnosti, zvukové izolace, nenápadnosti ve stěně apod. tyto konstrukce se řeší individuálně dle konkrétních podmínek a požadavků. DVEŘE SE SKLÁDAJÍ z části pevné – ZÁRUBNĚ, A Z JEDNOHO ČI VÍCE POHYBLIVÝCH KŘÍDEL. Doplňkem dveří je jejich okování.

6 Druhy dveří Dveře dělíme dle různých hledisek vyjadřujících jejich charakteristické vlastnosti. Dle způsobu použití jsou dveře VNITŘNÍ – k uzavírání prostorů uvnitř budov, a dveře VNĚJŠÍ – VCHODOVÉ, jimiž se uzavírají celé objekty. Vchodové dveře jsou pak ještě HLAVNÍ a VEDLEJŠÍ, jež se dělí dle umístění vstupu, jejich rozměrů a celkového řešení jejich konstrukce.

7 2. Dle způsobu otvírání jejich křídel rozlišujeme dveře: a) OTOČNÉ – OTVÍRAVÉ – jsou pro nejrůznější druhy budov a místností v provedení P, L. b) KÝVAVÉ – pro veřejné budovy, zpravidla chodby, závětří apod. c) POSUVNÉ – pro vstupy úzkých komunikačních prostorů, kde by otvírání křídel překáželo provozu d) SKLÁDACÍ – pro příležitostné rozdělení prostorů, hlavně ve veřejných budovách e) OTÁČECÍ – TURNIKETOVÉ – pro přímé vstupy do vytápěných prostorů s velkým provozem (hotelové haly, peněžní ústavy, kavárny)

8 3. Dle požadované šířky otvoru jsou pak dveře JEDNOKŘÍDLOVÉ DVOUKŘÍDLOVÉ VÍCEKŘÍDLOVÉ

9 Dveřní otvory rámují ZÁRUBNĚ, jež jsou pevně zakotveny do zdi, zajišťují oporu, potřebné dosedání a okování křídel. Nejběžněji jsou zárubně děleny dle materiálu [1]: a) ocelové b) dřevěné c) zděné d) betonové e) kamenné f) plastové

10 1, 2 - stojky 3 - nadpraží 4 – spojka 5 – přední strana 6 – zadní strana 7 – čelo zárubně 8 – výztuha B – jmenovitá – světlá šířka B1 – šířka zárubně v polodrážce H – jmenovitá – světlá výška h1 – výška zárubně v polodrážce 1 2 3 4 5 6 7 8 B b1 H h1 Obr.1

11 Součásti zárubně: stojky, nadpraží, spojka a prahové prkénko. U zárubní rozlišujeme: a) přední stranu – má zde polodrážku pro křídlo a umístění závěsů b) zadní stranu – protilehlá strana Zárubně jednokřídlových dveří otočných jsou: levé L – přední strana zárubně má závěsy na levé stojce, pravé P – závěsy jsou na pravé stojce. Zárubně se osazují do zdiva před omítkami nebo po omítkách.

12 Kontrolní otázky: 1.K čemu slouží dveře a z čeho se skládají? 2.Jak se dveře dělí? 3.K čemu slouží zárubeň a z jakého může být materiálu? 4.Jaké má zárubeň součásti?

13 Seznam obrázků: Obr. 1 - vlastní

14 Seznam použité literatury: [1] Arch. Jan Vinter – Karel Havránek, TRUHLÁŘSTVÍ – KONSTRUKCE pro 1. a 2. ročník středních průmyslových škol dřevařských. SNTL, Praha, 1979

15 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Konstrukce dveří pro bytovou a průmyslovou výstavbu Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li."

Podobné prezentace


Reklamy Google