Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Eduard Karola Dostupné z Metodického.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Eduard Karola Dostupné z Metodického."— Transkript prezentace:

1 Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Eduard Karola Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /4 AutorIng. Eduard Karola Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-Ak-SKV/3-ST-3/1 Název DUMRozdělení motorových vozidel Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP23-55-H/02 Obor vzděláváníAutoklempíř Vyučovací předmětSilniční a kolejová vozidla Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 17 – 18 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium, nutno doplnit výkladem; náplň: seznámení s jednotlivými kategoriemi motorových vozidel Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaKategorie vozidel, motorová vozidla, přípojná vozidla Datum21. 7. 2013

3 Osnova: 1. Rozdělení vozidel pro motorovou dopravu 2. Kategorie vozidel 3. Druhy vozidel

4 Vozidla pro motorovou dopravu Silniční vozidla pro motorovou dopravu pohybují se motorickou silou pro dopravu osob nebo nákladů pohybují se po pevných cestách Silniční vozidla dělíme: podle způsobu pohonu podle umístění kol

5 Rozdělení vozidel pro motorovou dopravu B. Podle umístění kol : 1.jednostopá vozidla – mají kola umístěna za sebou v podélné rovině souměrnosti vozidla 2.dvoustopá a vícestopá vozidla – mají kola umístěna ve dvou nebo více rovnoběžných rovinách, popř. mají dvojitá kola na téže nápravě, nebo uložená na stejném čepu, a přitom světlost mezi jejich pneumatikami nepřesahuje 200 mm. A.podle způsobu pohonu: 1.motorová vozidla – poháněna vlastním motorem 2.přípojná vozidla – nemají vlastní pohon a připojují se k motorovým vozidlům

6 Obr. 1: Rozdělení silničních vozidel

7 Příklady vozidel Obr. 3: Dvoustopé vozidlo Obr. 4: Vícestopé vozidlo Obr. 2: Jednostopé vozidlo

8 Kategorie vozidel Kategorie L – motorová vozidla, která mají dvě nebo tři kola Kategorie M – motorová vozidla určená pro přepravu osob, která mají nejméně čtyři kola Kategorie N – motorová vozidla určena pro přepravu věcí, která mají nejméně čtyři kola Kategorie T – traktory Kategorie O – přípojná vozidla Kategorie R – ostatní vozidla Jednotlivé kategorie se dále podle různých podrobností dělí do skupin označených číselnými indexy.

9 Druhy vozidel Vozidla se podle druhů dělí na: Motocykly – motorové vozidlo kategorie L používané obvykle pro přepravu osob. Tříkolky – motorové vozidlo kategorie L používané pro přepravu osob nebo věcí. Čtyřkolky – motorové vozidlo se čtyřmi koly má charakter konstrukce motocyklu, výjimečně zařazeno do kategorie L. Osobní automobily – motorové vozidlo kategorie M Autobusy – motorové vozidlo kategorie M; může být jednopodlažní nebo dvoupodlažní, a to i v kloubovém provedení, konstrukčně a svým vybavením určený pro některý druh přepravy cestujících (např. městskou, meziměstskou, dálkovou). Nákladní vozidla – motorové vozidlo kategorie N.

10 Druhy vozidel Speciální automobily – motorové vozidlo kategorie N určené pro vykonávání určitých prací, není určen pro přepravní činnost. Tahače – motorové vozidlo kategorie N určené k tažení návěsu nebo přívěsu. Přípojná vozidla – motorové vozidlo kategorie O Traktory – motorové vozidlo kategorie T Ostatní vozidla – motorové vozidlo kategorie R a jsou sem zahrnuta zejména jízdní kola, potahová vozidla, jednonápravové traktory s přívěsem, vozíky pro invalidy apod.

11 Kontrolní otázky 1. Podle jakých způsobů dělíme silniční vozidla? 2. Popiš kategorie vozidel. 3. Vyjmenuj druhy vozidel a přiděl jim písmeno.

12 Seznam obrázků: Obr. 1: Ing. JAN, Z., Ing. ŽDÁNSKÝ, B., Automobily 1. Podvozky, Rozdělení silničních vozidel, nakladatelství Avid, 6. vydání, Brno, 2010, str. 21. ISBN 978-80-87143-15-5 Obr. 2: Ing. JAN, Z., Ing. ŽDÁNSKÝ, B., Automobily 1. Podvozky, Jednostopé vozidlo, nakladatelství Avid, 6. vydání, Brno, 2010, str. 22. ISBN 978-80- 87143-15-5 Obr. 3: Ing. JAN, Z., Ing. ŽDÁNSKÝ, B., Automobily 1. Podvozky, Dvoustopé vozidlo, nakladatelství Avid, 6. vydání, Brno, 2010, str. 23. ISBN 978-80- 87143-15-5 Obr. 4: Ing. JAN, Z., Ing. ŽDÁNSKÝ, B., Automobily 1. Podvozky, Vícestopé vozidlo, nakladatelství Avid, 6. vydání, Brno, 2010, str. 23. ISBN 978-80- 87143-15-5

13 Seznam použité literatury: [1] Ing. JAN, Z., Ing. ŽDÁNSKÝ, B., Automobily 1. Podvozky, nakladatelství Avid, 6. vydání, Brno, 2010. ISBN 978-80-87143-15-5


Stáhnout ppt "Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Eduard Karola Dostupné z Metodického."

Podobné prezentace


Reklamy Google