Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ocelové zárubně Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Vladimír Šafařík.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ocelové zárubně Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Vladimír Šafařík."— Transkript prezentace:

1 Ocelové zárubně Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Vladimír Šafařík Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /1 AutorIng. Vladimír Šafařík Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-Tr-Str/3-SO-1/4 Název DUM Ocelové zárubně Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP33-56-H/01 Obor vzděláváníTruhlář Vyučovací předmětStavební truhlářství Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 18 – 19 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium, nutno doplnit výkladem, náplň: ocelové zárubně, prahy Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaPráh, ocelová zárubeň, ocelová příraznice Datum13. 9. 2012

3 Ocelové zárubně Úvod Rozdělení ocelových zárubní Vlastní provedení ocelové zárubně Prahové prkénko Náplň učiva

4 Úvod Ocelové zárubně se využívají dle módních trendů všeobecně, jelikož oproti dřevěným zárubním jsou levnější. Osazují se zpravidla při vyzdívání příček a po dokončení omítek se opatřují krycím nátěrem.

5 Rozdělení ocelových zárubní Ocelové zárubně jsou normalizovány pro tři druhy dveří [1]: pro jednokřídlové dveře otočné pro dvoukřídlové dveře otočné pro kývavé dveře Jmenovité rozměry zárubní se uvádějí v mm, v pořadí B x H x C

6 Vlastní provedení ocelové zárubně Nadpraží a stojky jsou do profilu vylisovány z ocelového plechu h = 1, 8 (mm). Rohy jsou svařené. Dolní konce stojek mají navařenu jednu nebo dvě spojky, čímž jsou zajištěny proti sevření nebo rozevření. Do spojek se pak vkládá dřevěná (Db, Js, Md, Bo) lišta, na kterou se přišroubuje prahové prkénko. Kvůli osazování zárubní do podlah, případně do dlažby, musí být stojky asi o 30 – 40 (mm) delší.

7 U zárubně otočných dveří s nestejnou úrovní podlahy, jsou stojky spojeny ocelovou příraznicí. Stojky mají po výšce navařené tři výztuhy z ocelových pásků. Na přední straně mají navařeny tři závěsy. Dále jsou zárubně opatřeny plechovými kryty otvorů pro zámky a zástrčky a otvory pro závory.

8 Zajišťuje dosedání otočných křídel u podlahy. Jsou z tvrdého dřeva (Bk, Db, Js), h = 20 (mm). Osazují se vruty se zápustnou hlavou po osazení dveřního křídla. Vruty se šroubují do dřevěné lišty ve spojce zárubně. U dveří s bezbariérovým přístupem práh chybí. Prahové prkénko – práh

9 Kontrolní otázky: 1.Kdy a jak se osazují kovové zárubně? 2.Pro jaké druhy dveří jsou ocelové zárubně normalizovány? 3.Co je to ocelová příraznice a kde se využívá? 4.Z jakého dřeva jsou nejčastěji prahy?

10 Seznam obrázků:

11 Seznam použité literatury: [1] Arch. Jan Vinter – Karel Havránek, TRUHLÁŘSTVÍ – KONSTRUKCE pro 1. a 2. ročník středních průmyslových škol dřevařských. SNTL, Praha, 1979

12 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Ocelové zárubně Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Vladimír Šafařík."

Podobné prezentace


Reklamy Google