Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výměna a zesílení zdiva Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výměna a zesílení zdiva Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk."— Transkript prezentace:

1 Výměna a zesílení zdiva Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk Polýnek Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /3 Autor Ing. Zdeněk Polýnek Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-Ze-PB/3-SO-3/6 Název DUMVýměna a zesílení zdiva Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP36-67-H/01 Obor vzděláváníZedník Vyučovací předmětPřestavby budov Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 17 – 18 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Náplň: zesilování stěn, přizdění zdi a pilíře, hloubkové spárování Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaZesilování stěn, přizdívání zdí, přizdívání pilířů, hloubkové spárování Datum11. 6. 2013

3 Výměna a zesílení zdiva Náplň výuky Zesilování stěn Přizdívání vysoké zdi bez zavázání Přizdění vysoké zdi do svislé drážky Přizdění nenosného pilíře Přizdění nosného pilíře Hloubkové spárování

4 Zesilování stěn Zesilování nosných stěn budovy vychází zpravidla z větších nároků na jejich nosnost v důsledku změn užívání (např. realizace půdní vestavby) nebo nástavby podlaží apod. Rekonstrukci nebo zesílení lze provést pouze na základě podrobné statické analýzy nosného systému statikem, který posoudí případné rezervy konstrukce a navrhne hospodárný a bezpečný způsob realizace. Zesilování se týká především starších zděných konstrukcí, kde v důsledku degradace dochází ke snížení původní únosnosti nebo v rámci komplexní modernizace je třeba zajistit přenesení větších zatížení.

5 Přizdívání vysoké zdi bez zavázání. Při přizdívání nosného zdiva je třeba počítat s tím, že nové zdivo bude sedat. Aby sesedání omezilo na nejmenší možnou míru, používá se při přizdívkách cementová malta. stávající zdivo lepenka nové zdivo Obr. 1 Vysoká zeď se přizdívá ke staré zdi bez zavázání. Do spáry se vkládá nepískovaná lepenka, která umožňuje sednutí nové zdi.

6 Přizdění vysoké zdi do svislé drážky pohled půdorys Obr. 2 Obr. 3 stávající zdivo drážka Prodlužuje-li se zeď 450 mm tlustá a tlustší, je vhodné vysekat v jejím čele svislou drážku do hloubky na čtvrt cihly. Přizdívku zavážeme tak, aby bylo umožněno sednutí.

7 Přizdění nenosného pilíře Obr. 4 stávající pilíř kapsa přizdívka Přizdívky vysoké do jednoho podlaží se do staré zdi zavazují. Do čela staré zdi se vysekají kapsy 3 až 5 vysoké do hloubky půl cihly. Kapsy se vyčistí od staré malty, důkladně navlhčí a přizděná zeď se do kapes zaváže. Přizdívá-li se ke staré zdi nenosný pilíř, zavazuje se až každá čtvrtá nebo pátá vrstva, protože nebezpečí odtržení je zde nepatrné.

8 Přizdění nosného pilíře Obr. 5 Nosné pilíře se zavazují do nosné zdi důkladněji. kapsa přizdívka stávající zdivo

9 Hloubkové spárování Obr. 6 stará zvětralá malta odstraněná zvětralá malta hluboké spárování cementovou maltou V případech, kdy povětrnostní podmínky a stáří materiálu způsobily vypadávání malty a postupné zvětrávání a uvolňování cihel nosného pilíře nebo zdi, lze sanaci provést hlubokým spárováním. Nejprve se odstraní zvětralá malta ve spáře do hloubky 40 mm. Staré zvětralé a jinak poškozené cihly se odstraní a nahradí cihlami zdravými. Po důkladném vyčistění spár a jejich vypláchnutí se znovu vyplní cementovou maltou.

10 Kontrolní otázky: 1.Proč se zesilují zdi? 2.Jak se přizdívá vysoká zeď bez zavázání? 3.Jak se přizdívá vysoká zeď do svislé drážky? 4.Jak se přizdí nenosný pilíř? 5.Jak se přizdívá nosný pilíř? 6.Jak se provádí hloubkové spárování?

11 Seznam obrázků: Obr. 1: vl astní Obr. 2: vl astní Obr. 3: vl astní Obr. 4: vl astní Obr. 5: vlastní

12 Seznam použité literatury: 1] Kárník V., Přestavby budov, Praha, SNTL, 2000, ISBN 978-80-85920- 70-3 [2] Petr hájek a kol., Pozemní stavitelství IV, pro 4. ročník SPŠ stavebních, Praha, SNTL, 1992, ISBN 80-96917-18-0

13 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Výměna a zesílení zdiva Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk."

Podobné prezentace


Reklamy Google