Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266,76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /1 AutorIng. Jaroslav Dufka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266,76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /1 AutorIng. Jaroslav Dufka."— Transkript prezentace:

1

2 Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266,76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /1 AutorIng. Jaroslav Dufka Označení DUM VY_32_INOVACE_SOSOTR-In-Mat/1-SO-4/6 Název DUMSpoje lisované Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP36-52-H/01 Obor vzděláváníInstalatér Vyučovací předmětMateriály Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 15 – 16 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Náplň: podstata lisování, lisování plastů a mědi Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slova Lisované spoje, lisování plastových a měděných trubek, postup při lisování, lisovací kleště Datum8. 11. 2012 Charakteristika DUM

3 Spoje lisované Náplň výuky Lisování plastových trub Lisování měděných trub Postup při lisování Nářadí pro lisování

4 Lisování plastových trub Lisování je vytvoření nerozebíratelného spoje. Tento spoj se provádí běžně na trubkách z polyetylenu a polypropylenu. Každý lisovaný spoj musí mít pevnost stejnou nebo větší než má spojovaná trubka. Proto se musí lisování provádět řádně podle návodu nebo doporučení výrobce trubky a výrobce lisovacího nářadí. Trubky spojené lisováním se mohou používat pro rozvody studené i teplé vody, podlahové vytápění, registry tepelných čerpadel atd.

5 Postup při lisování plastových trub 1. Na trubku se nasune převlečný kroužek 2. Konec trubky se rozšíří (rozexpanduje) 3. Do konce trubky se nasune lisovaná tvarovka 4. Na trubku se nasadí lisovací nářadí 5. Otáčením páky se provede lisování

6

7 Lisování měděných trub Lisování měděných trub je mnohem rychlejší než vytvoření jakéhokoliv jiného spoje. Postup: - uřezání trubky na míru (kolmo!) - odhrotování, začištění konce - kontrola správného usazení těsnění v hrdle trubky či tvarovky - nasunutí tvarovky na trubku - označení hloubky zasunutí - příprava lisovacích kleští na požadovaný průměr lisované trubky - vlastní lisovaní - kontrola spoje

8 Rozvody s lisovanými spoji Měděné trubky se mohou spojovat také na závit, měkkým nebo tvrdým pájením. Lisované spoje se používají zejména na těchto potrubních rozvodech z měděných trub: -Podlahové vytápění -Rozvody klimatizace -Chladírenské potrubí -Solární systémy Velkou výhodou je rychlost provedení spoje a jeho kvalita. Nevýhodou je stále poměrně vysoká cena lisovacího nářadí a lisovacích tvarových kusů větších průměrů.

9

10

11

12

13 Obr. 3 Řez lisovaným spojem

14 Lisovací nářadí K lisování měděných trub a tvarových kusů se používají lisovací kleště. Kleště mají vyměnitelné čelisti, takže s nimi lze spojovat všechny běžné průměry měděných trubek. Kleště pro lisování pracují při napětí 220 V. Na stavbě tedy musí být již zaveden elektrický proud nebo se kleště mohou napájet z elektrocentrály (agregátu). Lisovací čelisti musí být před každou prací kontrolovány, zda jsou do kleští správně nasazeny a upevněny.

15 Obr. 4 Lisovací kleště na lisování měděných trub

16 Kontrolní otázky: 1.Otázka – Jaký je postup při lisování plastových trub? 2.Otázka – Jaký je postup při lisování měděných trub? 3.Otázka – Které rozvody z měděných trub musí být spojovány lisováním? 4.Otázka – Jaké nářadí se používá pro lisování trub?

17 Seznam obrázků: Obr. 1: propagační materiály firmy Rems Obr. 2: propagační materiály firmy Cooper Alliance Obr. 3: propagační materiály firmy Cooper Alliance Obr. 4: propagační materiály firmy Rems

18 Seznam použité literatury: [1] Propagační materiály firmy Cooper Alliance [2] Propagační materiály firmy Rems

19 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266,76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /1 AutorIng. Jaroslav Dufka."

Podobné prezentace


Reklamy Google