Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní směry ve výživě 4 Neexistují špatné a dobré potraviny, existuje však nesprávně složená strava 4 Zdravá strava vyžaduje hlavně zdravý rozum.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní směry ve výživě 4 Neexistují špatné a dobré potraviny, existuje však nesprávně složená strava 4 Zdravá strava vyžaduje hlavně zdravý rozum."— Transkript prezentace:

1

2 Základní směry ve výživě 4 Neexistují špatné a dobré potraviny, existuje však nesprávně složená strava 4 Zdravá strava vyžaduje hlavně zdravý rozum.

3 Základní dilema- člověk je: 4 sběrač = fruitarián 4 primitivní zemědělec = vegetarián 4 lovec a sběrač = fruitarián i masožravec 4 pokročilý zemědělec (chovatel a pěstitel) = všežravec

4 Porovnání zpracování potravy v jednotlivých částech zažívacího traktu a způsobů výživy u masožravců a býložravců:

5 Vegetariánství 4 Vegani - nejpřísnější vegetariáni, ano: konzumují stravu pouze rostlinného původu ne: žádné produkty živočišného původu, maso, živočišný tuk, vejce, mléko a mléčné výrobky; někteří z nich odmítají med, či kvasnice, alkohol, tabák, rafinované potraviny (bílý cukr, bílou mouku, rafinované oleje – všechny kromě extra virgin).

6 4 Nadbytek vlákniny vede ke ztrátám vitamínů a minerálních látek. 4 U dětí je vážné riziko nedostatku bílkovin, Ca, Fe, vitaminů B 12 a D, což se může nepříznivě projevit na růstu a vývoji dětského organismu a jeho funkcí. Děti rodičů vyznávající veganskou stravu často pomaleji rostou a někdy dokonce trpí podvýživou.

7 4 Fruitariáni: Je extrémním stravovacím režimem, který spočívá v konzumaci syrového ovoce a ořechů. 4 Lakto-vegetariáni: Tito lidé jedí kromě ovoce a zeleniny také mléko a mléčné výrobky. 4 Lakto-ovo-vegetariáni: berou na milost i vejce a vaječné výrobky.

8 4 Vegetariánská výživa, která připouští vejce a mléko, je co do zastoupení jednotlivých prvků výživy kompletní a zdraví dospělí lidé ji mohou konzumovat po celý život bez rizika ohrožení. 4 Pokud se děti stravují tímto způsobem, nemusí to jejich vývoj ohrozit, i když takový způsob stravování rozhodně není přirozený

9 4 Semivegetariánství: vegetariánství na “částečný úvazek” - základem jsou potraviny rostlinného původu v kombinaci s mléčnými výrobky,2-3 x týdně ryba nebo jiné bílé maso.

10 4 Vitariáni: vegani, kteří konzumují syrovou stravu tvořenou z tepelně nezpracovaných potravin (výjimku tvoří malé množství celozrnného pečiva, luštěniny a brambory). ano: obiloviny a luštěniny upravované především máčením, nakličováním, syrová zelenina a ovoce, mléko pro děti, pro dospělé nahrazovat sójovým mlékem, hodně oříšků, ryby marinované, vejce jen na měkko ne: maso kromě ryb, živočišný tuk

11 4 Makrobiotika: klade důraz na existenci dvou základních protikladů jin a jang. Tím vysvětluje fyzikální a biologické vlastnosti potravin. ano: nejvhodnější potravina je rýže, čerstvě mletá zrna obilovin, luštěniny, zelenina, semena (převážně důkladně vařené), ryby a mořští živočichové, řasy, mořská sůl ne: maso, brambory, mléko, cukr, vejce, med a některé druhy místního ovoce, rafinované potraviny

12 Doporučuje přizpůsobovat stravu ročnímu období. V zimě přidat topivo - obilí, v létě ochlazovat zeleninou a tekutinou.

13 4 Mazdaznánská strava: potrava a inteligence na sebe vzájemně působí ano: nejvhodnější potravina je pšenice, hodně máslo, mléko, ovoce a zelenina, semena ne: maso ani rybí, živoč. tuky ze zabitých zvířat, chleba a pečivo (ochromuje činnost nervů) Za hlavní příčinu nemocí uvádí kvašení potravy ve střevech v důsledku nesprávných kombinací (maso zvířat, dojídání zbytků jídla z předchozího dne, konzumace zvadlé zeleniny, klíčící pšenice).

14 Pokrm se většinou skládá z 1 potraviny (nekombinuje), časté používání smažení. Doporučuje určitá období během dne i roku, kdy je vhodné jíst a kdy ne, nebo některé potraviny vhodné pro určité denní nebo roční období

15 Doporučená množství energie jsou na úrovni hladovění – pro dospělého člověka se sedavým zaměstnáním 900 kcal

16 4 Disociovaná (dělená) strava: v průběhu jednoho jídla se konzumují potraviny obsahující převážně jednu z hlavních živin aby bylo zabezpečeno jejich dokonalé trávení. 4 Během dopoledne pouze čerstvé ovoce nebo ovoc. šťávu - v jakémkoliv množství. 4 Odpoledne zelenina 4 Hojnost tekutin 4 Maso nekombinovat s běžnými přílohami (brambory, rýže, těstoviny) - pouze se zeleninou.

17 Z hlediska dopadu na zdraví je mezi všemi těmito směry velký rozdíl. Člověk, který je na čistě rostlinné dietě, nezásobuje svůj organizmus dostatkem některých živin nezbytných pro jeho správné fungování. Scházejí mu především vitaminy B 12 a D, dále železo, vápník. Nedostatek těchto látek může mít za následek vážné zdravotní problémy, zejména chudokrevnost a dlouhodobý únavový syndrom. S dětmi není radno experimentovat.


Stáhnout ppt "Základní směry ve výživě 4 Neexistují špatné a dobré potraviny, existuje však nesprávně složená strava 4 Zdravá strava vyžaduje hlavně zdravý rozum."

Podobné prezentace


Reklamy Google