Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/ „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_T e.1.02 Základy výživy základní pojmy úvod Vytvořeno: Ověřeno: Třída: PV1

2 Obecné základy potravinářské technologie Vzdělávací oblast:Základy technologie Předmět:Technologie Ročník:1.ročník Autor:Mgr.Sedláčková Pavla Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky: učebnice, názorné pomůcky Klíčová slova:výživa, býložravec, pokrm, biologická hodnota Anotace: tento učební materiál je určen pro žáky oboru potravinářská výroba, v předmětu technologie.

3  Je hlavní podmínkou existence živých organismů.  Zahrnuje soubor fyziologických a biologických pochodů, kterými organismus z vnějšího prostředí a zužitkovává látky pro svůj život nezbytné.  Potrava – vše co slouží k výživě organismu.

4  Podle původu a složení potravy se dělí: a) Býložravce – živí se výhradně rostlinami, v jejich potravě převládají sacharidy (ovce, skot) b) Masožravce – živí se výhradně těly jiných živočichů v potravě převládají bílkoviny (šelmy) c) Všežravce – živí se potravou původu rostlinného a živočišného (prase)

5  Patří mezi všežravce, v jeho potravě je zastoupeno maso jiných zvířat, drůbeže, jatečných zvířat, ryb, lovné zvěřaé. Podstatná část lidské potravy je rostlinného původu – obilí, zelenina, ovoce.

6  Potrava k lidské výživě se nazývá poživatina.  Ty se rozdělují na:  Potraviny –  Pochutiny  Nápoje  Lahůdky

7  Určitým způsobem nazýváme pokrm.  Sestava pokrmů podávaná v určitou dobu se nazývá jídlo.  Soubor denních jídel je strava.  Plán stravy na den je jídelníček.

8  Rozhodují o výživové hodnotě stravy  Dělí se na: 1. Hlavní živiny –  Bílkoviny  Cukry, tuky 2. Pro život nezbytné – esenciální –  Vitamíny  Minerální látky  Esenciální mastné kyseliny  Voda  Vláknina

9  Výživová, nutriční hodnota – zajišťuje existenci, stavbu a ochranu organismu.  Energetická hodnota – udává množství energie v kJ, které je daná potravina schopná organismu dodat.  Biologická hodnota stravy je mírou její kvality a to zejména z hlediska vitamínů, minerálií a esenciálních mastných kyselin.

10

11 1. Co je výživa?  Je hlavní podmínkou existence živých organismů, zahrnuje soubor fyziologických a biologických pochodů organismu. 2. Jaké druhy živočichů znáš?  Býložravce, masožravce, všežravce. 3. Co zajišťije energetická hodnota potravin?  Udává množství energie v kJ, které je daná potravina schopná organismu dodat.

12 Použité zdroje ALTERA J., ALTEROVÁ, L., Technologie potravinář, nakladatelství Svoboda servis, Praha, 2005, ISBN 8O atiny.htm Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google