Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Stavba patentových nároků (b)Topné těleso pro pračku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Stavba patentových nároků (b)Topné těleso pro pračku."— Transkript prezentace:

1 Stavba patentových nároků (b)Topné těleso pro pračku

2 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 2/18 Vynález Topné těleso pro pračku, které je levné a kompaktní a pomáhá snížit spotřebu vody. Topně těleso je foliové topné těleso umístěné ve spodní části vany pračky.

3 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 3/18 Vynález Jak jej lze ochránit před nápodobením? •„levný", „pomáhá snížit..." → příliš vágní a subjektivní •„kompaktní" = technická funkce → patent Topné těleso pro pračku, které je levné a kompaktní a pomáhá snížit spotřebu vody.

4 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 4/18 Patentový nárok: „Pračka s topným tělesem určeným k ohřevu vody umístěným uvnitř vany pračky a svým tvarem přizpůsobeným dnu vany pračky" Patentový nárok: „Topné těleso pračky, které je kompaktní... " Jak tento vynález patentovat: nárokujte jej! Ne, toto je uvedení technického problému. Problémy nelze patentovat – pouze jejich řešení. Co jsou ony technické vlastnosti, kterými je řešen problém a které činí topné těleso kompaktním? Jistě si nepřejete, aby kdokoli váš patent obešel tím, že bude ohřívat něco jiného než vodu anebo umístěním tělesa do jiné části a ne na dno vany pračky.

5 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 5/18 Jak tento vynález patentovat: nárokujte jej! Patentový nárok: „Pračka s topným tělesem pro ohřev média uvnitř vany pračky, kde topné těleso je svým umístěním a tvarem přizpůsobeno vaně." Průzkum současného stavu techniky ukáže, zda je tento vynález – tak jak je nárokován – skutečně nový.

6 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 6/18 Výsledky průzkumu dosavadního stavu techniky Průzkum dosavadního stavu techniky objevil dokument, který představuje podobné topné těleso pro pračky. "… zakřivená deska elektricky izolovaného materiálu s vodivým materiálem umístěným alespoň na jednu z jejích stran … "

7 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 7/18 Srovnání dvou zmíněných vynálezů Vynález jak je nárokován EP 0 352 499 A2 „Pračka s topným tělesem k ohřevu média uvnitř vany pračky, kde topné těleso je svým umístěním a tvarem přizpůsobeno tvaru vany." „Topné zařízení... je připevněno souběžně se dnem... nádoby a umístěno s vhodným odstupem od něj." "… foliové topné těleso... které je namontované ke dnu vany a svým tvarem přizpůsobeno..." n e n í n o v é •Nové („foliové topné těleso" a „namontované na vanu" nejsou v EP zmíněny...) •Inovativní prvek (technický účinek: je možná nižší hladina vody ve vaně)

8 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 8/18 Nárok k vymezení ochrany vynálezu Nárok vhodný k podání: „Pračka s foliovým topným tělesem pro ohřev média uvnitř vany pračky, kde topné těleso je namontováno na vanu a svým tvarem je mu přizpůsobeno."

9 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 9/18 Použití závislých nároků ke zvýšení ochrany Nezávislé (obecnější) nároky pomáhají předejít obcházení patentu. Závislé (konkrétnější) nároky jsou vytvořené na míru výrobkům, které by mohly patent porušit. Hlavní nárok Specifický nárok A Specifický nárok B

10 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 10/18 Přihláška podaná u EPO Nárok 2: Pračka dle nároku 1 vyznačující se tím, že foliové topné těleso je přilepeno uvnitř vany. Nárok 3: Pračka dle nároku 1 vyznačující se tím, že foliové topné těleso je nedílnou součástí vany a získává tvar v průběhu vstřikování vany do formy. Nárok 1: Pračka s foliovým topným tělesem pro ohřev média uvnitř vany pračky, kde topné těleso je namontováno na vanu a svým tvarem je mu přizpůsobeno. EPO provede vlastní rešerši na stávající stav techniky a poté zváží, zda vynález tak, JAK JE NÁROKOVÁN, je nový a nezřejmý.

11 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 11/18 Další dřívější patent objevený průzkumem EPO DE 100 25 539 A1: „Topné zařízení... sestávající z foliového topného tělesa (1)... přizpůsobeného a připevněného k vaně (7) pračky..." „Topné zařízení pro domácí spotřebiče"

12 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 12/18 Stanovisko EPO Nárok přihlašovatele: " Pračka s foliovým topným tělesem pro ohřev média uvnitř vany pračky, kde topné těleso je namontováno na vanu a svým tvarem je mu přizpůsobeno." To je již uvedeno v DE 100 25 539 A1 Odpověď EPO: Prosíme, upravte své nároky, pokud požadujete ochranu pro svůj vynález! Topné zařízení... sestávající z foliového topného tělesa (1)... přizpůsobené a připevněné k vaně (7) pračky... DE 100 25 539 A1

13 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 13/18 Podrobnější analýza Přehlédl EPO některé důležité vlastnosti vynálezu? Odpověď přihlašovatele: Úpravy patentové přihlášky, objasnění vztahu mezi vynálezem a stávajícím stavem techniky. Jak lze upravit nároky, aby vystihly vynález jako nový (s ohledem na současný stav techniky)?

14 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 14/18 Přilepený na vanu zvenčí Kompaktní + vynikající přenos tepla + jednoduchá montáž s menším počtem součástek V průběhu vstřikování do formy Foliové topné těleso Tvarem přizpůsobený vaně Srovnání vynálezu a současného stavu techniky Technické vlastnosti vynálezu EP 0 352 499 A2 DE 100 25 539 A1 Výhody/technické výsledky ne

15 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 15/18 Výsledek analýzy V dosavadním stavu techniky je znám způsob připevnění a přizpůsobení foliového topného tělesa na dno vany pračky. Nicméně tento náš vynález naznačuje, že foliové topné těleso může být ve vaně vytvarováno během vstřikování vany do formy. Tento konkrétní způsob namontování foliového topného tělesa na vanu znám není a přináší tak nový, jedinečný prospěch. V dosavadním stavu techniky není žádná zmínka o tom, že lze vzít foliové topné těleso a vytvarovat je ve vaně během vstřikování vany do formy. → Požadavek na inovativní prvek vynálezu je tím splněn! Nárok je třeba upravit tak, aby se odlišil od nároků uvedených v DE 100 25 539 A1.

16 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 16/18 Nový nárok „Pračka s foliovým topným tělesem pro ohřev média uvnitř vany pračky, kde topné těleso je namontováno k vaně a svým tvarem je mu přizpůsobeno, vyznačující se tím, že foliové topné těleso je nedílnou součástí vany a je vytvarováno ve vaně během vstřikování vany do formy."

17 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 17/18 Podporuje inovativní prvek: odlišný technický výsledek Původní popis podaný na EPO podporuje úpravy nároků Rozdílné od současného stavu techniky Cílem vynálezu je představit elektrické topné zařízení pro domácí spotřebiče... levné... jednoduchá montáž... vyžaduje méně prostoru... přináší možnost snížení spotřeby energie a vody.... foliové topné těleso umožňuje velmi kompaktní uspořádání... zároveň... optimální přenos tepla...... foliové topné těleso je integrováno během výroby vany, například během vstřikování do formy... vyžaduje pouze několik výrobních kroků; nevyžaduje ani použití žádných složitých nástrojů... Nárok 3: Pračka dle nároku 1 vyznačující se tím, že foliové topné těleso je nedílnou součástí vany a je vytvarováno ve vaně během vstřikování vany do formy.

18 Podmodul CStavba patentových nároků - (b) Topné těleso pro pračku 18/18 Patent je udělen Odpověď z EPO: patent udělen!


Stáhnout ppt "Stavba patentových nároků (b)Topné těleso pro pračku."

Podobné prezentace


Reklamy Google