Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."— Transkript prezentace:

1 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Konstrukce mnohoúhelníku Pravidelný šestiúhelník

2 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Mnohoúhelník Mnohoúhelník je omezená část roviny ohraničená uzavřenou lomenou čárou. Jednodušeji řečeno, uzavřená (omezená) část roviny, mající nejméně 3 „rovné“ strany (úsečky) a 3 vnitřní úhly. Má-li právě 3 strany a 3 vnitřní úhly (vrcholy), říkáme mu trojúhelník. Má-li právě 4 strany a 4 vnitřní úhly (vrcholy), říkáme mu čtyřúhelník. Má-li právě 5 stran a 5 vnitřních úhlů (vrcholů), říkáme mu pětiúhelník.

3 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Pravidelný mnohoúhelník Mnohoúhelník, jehož všechny strany i všechny vnitřní úhly jsou shodné. Má-li právě 3 shodné strany a 3 shodné vnitřní úhly, říkáme mu pravidelný trojúhelník. Má-li právě 4 shodné strany a 4 shodné vnitřní úhly, říkáme mu pravidelný čtyřúhelník. Čtverec Rovnostranný trojúhelník Má-li právě 5 shodných stran a 5 shodných vnitřních úhlů, říkáme mu pravidelný pětiúhelník.

4 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. A nyní se naučíme jeden pravidelný mnohoúhelník narýsovat. Př.: Narýsujte pravidelný šestiúhelník ABCDEF vepsaný do kružnice s poloměrem r = 3 cm.

5 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Náčrt a rozbor + S klm p

6 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Zápis a konstrukce + S klm p 1. k; k(S; r=3 cm) 3. l; l(D; r=3 cm) 4. m; m(A; r=3 cm) 5. C, E; C  k  l, E  k  l 6. F, B; F  k  m, B  k  m 7. Šestiúhelník ABCDEF 2. Průměr AD; p, S  p, A  p  k, D  p  k A D C EF B

7 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Výsledný pravidelný šestiúhelník

8 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Vlastnosti pravidelného šestiúhelníku 1.) Změř vzdálenosti bodů AS, FS a AF – co jsi zjistil? 2.) Změř úhly ASF, SFA a FAS – co jsi zjistil? Co jsme zjistili? Jaký je trojúhelník ASF? Na co můžeme rozdělit pravidelný šestiúhelník? Pravidelný šestiúhelník můžeme rozdělit na šest rovnostranných trojúhelníků s délkou strany rovnou poloměru kružnice, do níž je vepsán.

9 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Pár příkladů k procvičení Sestrojte pravidelný šestiúhelník ABCDEF vepsaný do kružnice: 1.) s poloměrem r = 3,5 cm 2.) s poloměrem r = 25 mm 3.) s průměrem d = 8 cm (Rada: poloměr r = 4 cm)


Stáhnout ppt "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google