Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TROJÚHELNÍK. CO JE TO TROJÚHELNÍK TROJÚHELNÍ JE ROVINNÝ OBRAZEC URČENÝ 3 BODY, KTERÉ NELEŽÍ V JEDNÉ PŘÍMCE.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TROJÚHELNÍK. CO JE TO TROJÚHELNÍK TROJÚHELNÍ JE ROVINNÝ OBRAZEC URČENÝ 3 BODY, KTERÉ NELEŽÍ V JEDNÉ PŘÍMCE."— Transkript prezentace:

1 TROJÚHELNÍK

2 CO JE TO TROJÚHELNÍK TROJÚHELNÍ JE ROVINNÝ OBRAZEC URČENÝ 3 BODY, KTERÉ NELEŽÍ V JEDNÉ PŘÍMCE

3 JAK VZNIKNE TROJÚHELNÍK TROJÚHELNÍK JE PRŮNIKEM 3 POLOROVIN A B C

4 JAK TROJÚHELNÍK POPSAT B C A a b c    Vrchol Strana Vnitřní úhel

5 JAK DĚLÍME TROJÚHELNÍKY PODLE VELIKOSTI VNITŘNÍCH ÚHLŮ Ostroúhlý Pravoúhlý Tupoúhlý

6 JAK DĚLÍME TROJÚHELNÍKY PODLE VELIKOSTI STRAN Obecný Rovnoramenný Rovnostranný

7 CO PLATÍ PRO TROJÚHELNÍKY SOUČET VELIKOSTÍ VNITŘNÍCH ÚHLŮ JE ROVEN 180° (180°=  SOUČET VELIKOSTÍ 2 STRAN JE VĚTŠÍ NEŽ VELIKOST STRANY TŘETÍ PROTI NEJDELŠÍ STRANĚ LEŽÍ VŽDY NEJVĚTŠÍ ÚHEL.

8 KDY JSOU DVA TROJÚHELNÍKY SHODNÉ TROJÚHELNÍKY ABC A KLM JSOU SHODNÉ, JESTLIŽE SE DAJÍ PŘEMÍSTIT TAK, ŽE SE NAVZÁJEM ZCELA KRYJÍ. PO „PŘEMÍSTĚNÍ“ TROJÚHELNÍKU MUSÍ VZNIKNOUT DVOJICE TOTOŽNÝCH BODŮ

9 JAK URČÍME ZDA JSOU TROJÚHELNÍKY SHODNÉ PRO URČENÍ SHODNOSTI TROJÚHELNÍKŮ VYUŽÍVÁME VĚTY O SHODNOSTI Věta sss Věta sus Věta usu Věta Ssu SHODUJÍ-LI SE DVA TROJÚHELNÍKY VE VŠECH TŘECH SOBĚ ODPOVÍDAJÍCÍCH STRANÁCH, PAK JSOU SHODNÉ. SHODUJÍ-LI SE DVA TROJÚHELNÍKY VE DVOU STRANÁCH A ÚHLU JIMI SEVŘENÝM, JSOU SHODNÉ. SHODUJÍ-LI SE DVA TROJÚHELNÍKY V JEDNÉ STRANĚ A V OBOU ÚHLECH K NÍ PŘILEHLÝCH, JSOU SHODNÉ. SHODUJÍ-LI SE DVA TROJÚHELNÍKY VE DVOU STRANÁCH A ÚHLU PROTI DELŠÍ Z NICH, JSOU SHODNÉ.

10 KDY JSOU DVA TROJÚHELNÍKY PODOBNÉ Při určování koeficientu k porovnáváme délkově odpovídající si strany (nejdelší strany, nejkratší strany a „prostřední“ strany).

11 JAK URČÍME ZDA JSOU TROJÚHELNÍKY PODOBNÉ PRO URČENÍ PODOBNOSTI TROJÚHELNÍKŮ VYUŽÍVÁME VĚTY O PODOBNOSTI Věta uu Věta sus Věta Ssu DVA TROJÚHELNÍKY JSOU PODOBNÉ, SHODUJÍ-LI SE VE DVOU ÚHLECH. DVA TROJÚHELNÍKY JSOU PODOBNÉ, SHODUJÍ-LI SE V JEDNOM ÚHLU A V POMĚRU DÉLEK STRAN NA JEHO RAMENECH. DVA TROJÚHELNÍKY JSOU PODOBNÉ, SHODUJÍ-LI SE V POMĚRU DÉLEK DVOU STRAN A ÚHLU PROTI VĚTŠÍ Z NICH.


Stáhnout ppt "TROJÚHELNÍK. CO JE TO TROJÚHELNÍK TROJÚHELNÍ JE ROVINNÝ OBRAZEC URČENÝ 3 BODY, KTERÉ NELEŽÍ V JEDNÉ PŘÍMCE."

Podobné prezentace


Reklamy Google