Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AnotacePrezentace, která se zabývá větami o podobností trojúhelníků. AutorMgr. Václav Simandl JazykČeština Očekávaný výstupŽáci poznají věty o podobnosti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AnotacePrezentace, která se zabývá větami o podobností trojúhelníků. AutorMgr. Václav Simandl JazykČeština Očekávaný výstupŽáci poznají věty o podobnosti."— Transkript prezentace:

1 AnotacePrezentace, která se zabývá větami o podobností trojúhelníků. AutorMgr. Václav Simandl JazykČeština Očekávaný výstupŽáci poznají věty o podobnosti. Speciální vzdělávací potřebyNe Klíčová slovaVěty o podobnosti trojúhelníků. Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityVýklad Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníZákladní vzdělávání – 2. stupeň Typická věková skupina12-15 let Celková velikost / datum220 kB soubor.doc (MS PowerPoint) / září - 2011 IDENTIFIKÁTOR MATERIÁLU: EU - 9 - 11

2 Podobnost Věty o podobnosti trojúhelníků.

3 Věty o shodnosti trojúhelníků Věty: sss – shodují-li se ve všech třech stranách, poté jsou shodné. sus – shodují-li se ve dvou stranách a úhlu jimi sevřeném, poté jsou shodné. usu – shodují-li se v jedné straně a úhlech straně přilehlých, poté jsou shodné. Ssu – shodují-li se ve dvou stranách a úhlu proti delší z nich, poté jsou shodné. Dva trojúhelníky jsou shodné, když poměr podobnosti je jedna (k = 1).

4 Podobnost – poměr délek Dva trojúhelníky jsou podobné, když mají stejný poměr délek všech odpovídajících si dvojic stran: |A´B´| |B´C´| |A´C´|... k (poměr délek) |AB| |BC| |AC| Obr. 1 © Václav Simandl

5 Podobnost a úhly Dva podobné geometrické útvary mají shodné odpovídající si úhly. Zakreslete barevně shodné úhly. α = α´ β = β´ γ = γ´ Obr. 2 © Václav Simandl

6 Věty o podobnosti trojúhelníků Věty: sss – shodují-li se ve všech třech poměrech příslušných si stran, poté jsou podobné. sus – shodují-li se ve dvou poměrech odpovídajících si stran a úhlu jimi sevřeném, poté jsou podobné. uu – shodují-li se ve dvou vnitřních úhlech, poté jsou podobné.

7 Věta sss Obr. 3 © Václav Simandl

8 Věta sus Zakreslete shodné úhly a strany. Obr. 4 © Václav Simandl

9 Věta uu Zakreslete dvě dvojice shodných úhlů. Obr. 5 © Václav Simandl

10 Příklad Jaké věty o podobnosti trojúhelníků znáš (celé znění)? sss – shodují-li se ve všech třech poměrech příslušných si stran, poté jsou podobné. sus – shodují-li se ve dvou poměrech odpovídajících si stran a úhlu jimi sevřeném, poté jsou podobné. uu – shodují-li se ve dvou vnitřních úhlech, poté jsou podobné.

11 Čerpáno Obr. 1 – 5. vlastní zdroje (© Václav Simandl) Copyright Václav Simandl, září 2011.

12 Metodický pokyn Pedagog se řídí pokynu autora v prezentaci. Seznámí postupně s látkou a poté kliknutím se ukáží vztahy, grafické znázornění, vzorce, postup, pokračování či výsledek. U jednotlivých listů probíhá myšlenková mapa, diskuse nebo vysvětlení či doplnění látky.


Stáhnout ppt "AnotacePrezentace, která se zabývá větami o podobností trojúhelníků. AutorMgr. Václav Simandl JazykČeština Očekávaný výstupŽáci poznají věty o podobnosti."

Podobné prezentace


Reklamy Google