Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Matematika pro 8. ročník Postup při úpravě výrazu na součin vytýkáním „mínus jedničky“ před závorku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Matematika pro 8. ročník Postup při úpravě výrazu na součin vytýkáním „mínus jedničky“ před závorku."— Transkript prezentace:

1 Matematika pro 8. ročník Postup při úpravě výrazu na součin vytýkáním „mínus jedničky“ před závorku.

2 Můžeme však z jedné z nich vytknout číslo (– 1), a tak „změnit“ znaménka všech členů závorky v opačné. Závorky obou členů daného dvojčlenu se liší znaménky, a protože nejsou stejné, nejde je v tomto tvaru vytknout. Vytkneme tedy číslo (– 1) například ze druhé závorky. Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz x(y – 2) + 3(2 – y) Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. x(y – 2) + 3(2 – y) =

3 Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz x(y – 2) + 3(2 – y) Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. x(y – 2) + 3(2 – y) =x. (y – 2) + 3. (– 1 ). ( : (– 1) – 2 : (– 1) + y ) = S pomocí komutativního zákona zaměníme pořadí členů tak, aby se shodovalo s první závorkou.

4 Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz x(y – 2) + 3(2 – y) Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. x(y – 2) + 3(2 – y) =x. (y – 2) + 3. (– 1 ). ( : (– 1) – 2 : (– 1) + y ) = = x. (y – 2) + 3. (– 1 ). (y – 2) = = x. (y – 2) – 3. (y – 2) = = (y – 2). ( x – 3)

5 Nejdříve využijeme komutativního zákona k vhodnému přeházení členů daného trojčlenu. Z těchto dvou členů trojčlenu vytkneme číslo (– 1), neboť potřebujeme „zaměnit“ jejich znaménka. Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz c + 2a(b – c) – b Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. c + 2a(b – c) – b = = 2a(b – c) – b + c = Tak ještě jednou, obdobně:

6 : (– 1) – c) = Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz c + 2a(b – c) – b Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. c + 2a(b – c) – b = = 2a(b – c) – b + c = Tak ještě jednou, obdobně: : (– 1) 2a(b – c) – 1. (b

7 Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz c + 2a(b – c) – b Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. c + 2a(b – c) – b = = 2a(b – c) – b + c = Tak ještě jednou, obdobně: : (– 1) 2a(b – c) – 1. (b– c) = = (b – c). (2a – 1)

8 Nejdříve v souladu s komutativním zákonem zaměníme pořadí členů v druhé závorce. Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz m(n + 3) – n(– 3 – n) Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. m(n + 3) – n(– 3 – n) =

9 Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz m(n + 3) – n(– 3 – n) Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. m(n + 3) – n(– 3 – n) = = m(n + 3) – n(– n – 3) = V závorkách jsou opačné členy. Z jednoho z nich tedy vytkneme číslo (– 1). Vhodnější se k tomu jeví člen v závorce druhé.

10 m(n + 3) – n. (– 1). ( Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz m(n + 3) – n(– 3 – n) Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. m(n + 3) – n(– 3 – n) = = m(n + 3) – n(– n – 3) = : (– 1) n+ 3) =

11 m(n + 3) – n. (– 1). ( Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz m(n + 3) – n(– 3 – n) Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. m(n + 3) – n(– 3 – n) = = m(n + 3) – n(– n – 3) = : (– 1) n+ 3) = = m(n + 3) + n(n + 3) =

12 m(n + 3) – n. (– 1). ( Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz m(n + 3) – n(– 3 – n) Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. m(n + 3) – n(– 3 – n) = = m(n + 3) – n(– n – 3) = : (– 1) n+ 3) = = m(n + 3) + n(n + 3) =(n + 3). (m + n)

13 Nejdříve využijeme komutativního zákona k vhodnému přeházení členů daného trojčlenu. Z těchto dvou členů trojčlenu vytkneme číslo (– 1), neboť potřebujeme „zaměnit“ jejich znaménka. Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz – 3y – 2x + z(2x + 3y) Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. = z(2x + 3y) – 2x – 3y = Tak ještě jednou, obdobně: – 3y – 2x + z(2x + 3y)

14 : (– 1) + 3y) = Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. Tak ještě jednou, obdobně: : (– 1) z(2x + 3y) – 1. (2x – 3y – 2x + z(2x + 3y) = z(2x + 3y) – 2x – 3y = – 3y – 2x + z(2x + 3y)

15 : (– 1) + 3y) = Úprava na součin vytýkáním před závorku Příklad: Rozložte na součin výraz Z dřívějška už víte, že při roznásobení závorky mínus jedničkou dochází ke změně znamének všech členů v opačná. Totéž, jak si brzy ukážeme, platí i při vytýkání mínus jedničky před závorku. Toho využijeme v případech, kdy se závorky budou lišit opačnými znaménky všech členů a tudíž je v zadaném tvaru nebude možné vytknout. Tak ještě jednou, obdobně: : (– 1) z(2x + 3y) – 1. (2x – 3y – 2x + z(2x + 3y) = z(2x + 3y) – 2x – 3y = – 3y – 2x + z(2x + 3y) = (2x+3y). (z – 1)


Stáhnout ppt "Matematika pro 8. ročník Postup při úpravě výrazu na součin vytýkáním „mínus jedničky“ před závorku."

Podobné prezentace


Reklamy Google