Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Booleova algebra Minimalizace logických funkcí - pomocí Booleovy algebry opakování: základy Booleovy algebry - můžeme využít i naopak: přidávat do vzorce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Booleova algebra Minimalizace logických funkcí - pomocí Booleovy algebry opakování: základy Booleovy algebry - můžeme využít i naopak: přidávat do vzorce."— Transkript prezentace:

1 Booleova algebra Minimalizace logických funkcí - pomocí Booleovy algebry opakování: základy Booleovy algebry - můžeme využít i naopak: přidávat do vzorce ty prvky, které už obsahuje - sčítáme 1+0 (resp. 0+1), takže výsledek je vždy jedna - násobíme 1·0 (resp. 0 · 1), takže výsledek je vždy nula -dvakrát znegovaná proměnná se vrátí do původního stavu- využijeme i naopak: pokud někde potřebujeme mít negaci, můžeme dvě přidat, aniž se funkce změní především označené vztahy budou potřebné k minimalizaci

2 1)V 1. kanonickém tvaru funkce si vybereme 2 součiny, které jsou stejné a liší se jen v jedné negaci, 2)společné prvky (stejné proměnné se stejnými negacemi) z nich vytkneme před závorku, 3)v závorce tak musí zbýt součet proměnné bez negace s toutéž proměnnou negovanou (např. a+ā apod.), 4)obsah závorky se podle Booleovy algebry rovná jedné a můžeme tak celou závorku vynechat, 5)postup můžeme opakovat, 6)součiny, které nelze minimalizovat (nejdou „do páru“) pouze opíšeme, 7)každý součin můžeme použít vícekrát (platí a+a=a)- připsání toho, co už ve vztahu je, vztah nezmění. postup minimalizace Postup minimalizace pomocí Booleovy algebry pro 1.kanonický tvar funkce Př. 1)

3 příklady Př. 2)


Stáhnout ppt "Booleova algebra Minimalizace logických funkcí - pomocí Booleovy algebry opakování: základy Booleovy algebry - můžeme využít i naopak: přidávat do vzorce."

Podobné prezentace


Reklamy Google