Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."— Transkript prezentace:

1 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Lomené algebraické výrazy Složené lomené výrazy

2 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Složené lomené výrazy - definice. A opět zavzpomínejme, tentokrát na složené zlomky a možnost zápisu podílu čísel. Víme, že podíl 9:7 můžeme zapsat ve tvaru zlomku. Stejně tak podíl dvou zlomků můžeme zapsat ve tvaru složeného zlomku. A opět stejně můžeme zapsat i podíl lomených výrazů ve tvaru, kterému říkáme složený lomený výraz.

3 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Složené lomené výrazy - výpočet. Jak již zaznělo, složené lomené výrazy můžeme upravit tak, že hlavní zlomkovou čáru nahradíme znakem pro dělení, a pak postupujeme jako při dělení lomených výrazů. Postup se však dá i urychlit, vypustíme-li krok nahrazení hlavní zlomkové čáry dělením a zapamatujeme-li si, že vnější členy složeného lomeného výrazu vynásobíme do čitatele a vnitřní členy do jmenovatele upraveného zlomku. Zjednodušeně: „Vnější spolu vynásobíme nahoru, vnitřní spolu dolů.“

4 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Složené lomené výrazy - podmínky. Výrazy, které se během úprav a výpočtů vyskytují ve jmenovateli, se nesmí rovnat 0 (nulou nelze dělit!). 00 00 00 Dobrá rada: Podmínky, pro něž mají dané výrazy a úpravy s nimi prováděné smysl, je vhodné určovat až po provedení úprav – po rozkladu výrazů na součin. Podmínky totiž snadněji určíme, jsou-li výrazy ve tvaru součinu.

5 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Složené lomené výrazy - příklad. Shrňme postup: Odstraníme složený lomený výraz, rozložíme výrazy na součin, zkrátíme, upravíme … a nezapomeneme na podmínky. A jsme hotovi. Nic složitého, že? Tak jdeme na to? Podmínky: 2 Využijeme komutativní zákon pro záměnu činitelů Zkrátíme

6 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Upravíme čitatele do tvaru zlomku Složené lomené výrazy - příklad. Závěr: Každé číslo i výraz se dá zapsat ve tvaru zlomku se jmenovatelem 1! Podmínky: Vytkneme číslo 2 ze závorky v čitateli Zkrátíme číslo 10 A co když čitatel nebo jmenovatel složeného zlomku není zlomek?

7 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklady k procvičení. Upravte složený lomený výraz. Klikněte, pokud nebudete vědět, jak dál.

8 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklady k procvičení. Upravte složený lomený výraz. Klikněte, pokud nebudete vědět, jak dál.

9 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklady k procvičení. Upravte složený lomený výraz. Klikněte, pokud nebudete vědět, jak dál.

10 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklady k procvičení. Upravte složený lomený výraz. Klikněte, pokud nebudete vědět, jak dál.

11 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklady k procvičení. Upravte složený lomený výraz. Klikněte, pokud nebudete vědět, jak dál.

12 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklady k procvičení. Upravte složený lomený výraz. Klikněte, pokud nebudete vědět, jak dál.

13 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Pamatuj si! Složený výraz vypočítáme tak, že součin vnějších členů lomíme součinem vnitřních členů.


Stáhnout ppt "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google