Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."— Transkript prezentace:

1 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Lineární rovnice Pár užitečných rad, jak postupovat při řešení složitějších rovnic

2 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Vše si řekneme a především ukážeme prakticky na konkrétním příkladu: Tip: Kdykoli se během řešení rovnice objeví zlomek, který není v základním tvaru, zkrátíme jej. 1 3 Vyřeš rovnici a ověř správnost výpočtu provedením zkoušky:

3 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Pokud rovnice obsahuje závorky, zbavíme se jich výpočtem, roznásobením či umocněním. 1. krok: Odstranění závorek a následná úprava obou stran rovnice

4 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Pokud rovnice obsahuje zlomky, zbavíme se jich vynásobením rovnice společným jmenovatelem zlomků. 2. krok: Odstranění zlomků a následná úprava obou stran rovnice 6 1 3 1 10 1

5 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Převedeme všechny členy s neznámou na jednu stranu rovnice a členy bez neznámé na stranu druhou. 3. krok: Převedení všech členů s neznámou a bez neznámé

6 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obdobně sečteme zvlášť na levé i pravé straně všechny záporné členy. Upravíme zvlášť levou stranu rovnice a pravou stranu rovnice. Jinými slovy sečteme a odečteme členy s neznámou a členy bez neznámé. Následně neznámou osamostatníme. 4. krok: Úprava obou stran rovnice a osamostatnění neznámé Sečteme zvlášť na levé i pravé straně všechny kladné členy.

7 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Vhodné je provádět zkoušku jako úpravu rovnosti dvou číselných výrazů, neboť lze v případě potřeby beze zbytku využít i všech výhod ekvivalentních úprav. 5. krok: Ověření správnosti řešení (zkouška)

8 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. 1. krok: Odstranění závorek a následná úprava obou stran rovnice Shrňme si tedy na závěr výkladu celý doporučený postup při řešení rovnic ještě jednou. 2. krok: Odstranění zlomků a následná úprava obou stran rovnice 3. krok: Převedení všech členů s neznámou na jednu a členů bez neznámé na druhou stranu rovnice 4. krok: Úprava obou stran rovnice a osamostatnění neznámé A nyní vzhůru a beze strachu na rovnice! 5. krok: Ověření správnosti řešení (zkouška)

9 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklad č. 1: Řešte, a jen pokud si nebudete vědět rady, klikněte, pomohu vám.

10 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklad č. 1 - zkouška: Řešte, a jen pokud si nebudete vědět rady, klikněte, pomohu vám.

11 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklad č. 2: Řešte, a jen pokud si nebudete vědět rady, klikněte, pomohu vám.

12 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklad č. 2 - zkouška: Řešte, a jen pokud si nebudete vědět rady, klikněte, pomohu vám.

13 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklad č. 3: Pozor na změnu znamének! Řešte, a jen pokud si nebudete vědět rady, klikněte, pomohu vám.

14 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Příklad č. 3 - zkouška: Řešte, a jen pokud si nebudete vědět rady, klikněte, pomohu vám.


Stáhnout ppt "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google