Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Frankfurtská hovězí pečeně Receptury teplých pokrmů J. Runštuk a kolektiv str. 87.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Frankfurtská hovězí pečeně Receptury teplých pokrmů J. Runštuk a kolektiv str. 87."— Transkript prezentace:

1 Frankfurtská hovězí pečeně Receptury teplých pokrmů J. Runštuk a kolektiv str. 87

2 2 Frankfurtská hovězí pečeně - kalkulace Číslo receptury: Hmotnost na 10 porcí v g Hmotnost na 3 porce v g Použité suroviny:HrubáČistáHrubáČistá hovězí maso zadní párky jemné150148,54544,55 sůl30 99 pepř mletý110,3 cibule tuk paprika mletá15 4,5 voda pitná mouka hladká máslo50 15 mléko konzumní smetana 12% Hmotnost hotového výrobku 2814,5 844,35

3 3 Opakování učiva 1. Proč a jak maso protýkáme? 2. Čím a jak zahušťujeme pokrmy? 3. Jakými surovinami pokrmy zjemňujeme? 4. Zopakuj postup přípravy houskových knedlíků. 5. Cibuli na přípravu základu vkládáme do studeného nebo horkého tuku? tuku?

4 4 Technologický postup Opláchnutý díl masa protkneme 2/3 dávky párků, osolíme, opepříme. Očištěnou, nadrobno nakrájenou cibuli osmahneme na tuku dorůžova. Přidáme maso, v základu je krátce opečeme, zasypeme paprikou a po krátkém zapěnění zalijeme trochou vody. Nádobu přiklopíme poklicí a maso dusíme (pečeme) doměkka. Během dušení (pečení) maso obracíme, přeléváme šťávou a doléváme vodu. Měkké maso vyjmeme, šťávu zahustíme světlou zásmažkou připravenou z másla a prosáté mouky, rozředíme ji vodou, rozšleháme, přidáme mléko a smetanu a za občasného promíchání zvolna vaříme nejméně 20 minut. Omáčku procedíme, přidáme do ní zbylou 1/3 dávky párků nakrájených na slabé plátky. Podle potřeby ji dochutíme solí a znovu krátce povaříme.

5 5 Charakteristika hotového pokrmu Charakteristika hotového pokrmu Dva plátky hovězího masa ukrojené přes vlákno, na řezu je v mase párek. Maso je šťavnaté a přiměřeně měkké, přelité hustší omáčkou s vložkou na plátky nakrájených párků.

6 6 Suroviny k přípravě Suroviny k přípravě

7 7 Maso protkneme 2/3 párků, osolíme a opepříme.

8 8 Drobně nakrájenou cibuli osmahneme na tuku dorůžova, vložíme maso a opečeme.

9 9 Přidáme papriku, krátce zpěníme a zalijeme trochou vody.

10 10 Maso dusíme v troubě pod poklicí. Během dušení maso obracíme, přeléváme šťávou a doléváme vodu.

11 11 Měkké maso vyjmeme, šťávu zahustíme rozšlehanou jíškou.

12 12 Přidáme mléko a smetanu, povaříme 20 minut. Pak omáčku procedíme.

13 13 Do omáčky přidáme zbylou 1/3 párků nakrájených na plátky, zdegustujeme, podle potřeby dochutíme solí a znovu krátce povaříme.

14 14 1 porce včetně omáčky váží 192 g z toho 72 g masa včetně párků Vhodné přílohy: * knedlíky houskové, karlovarské * vařené brambory * dušená rýže * těstoviny

15 15 Postup ve zkratce 1. Maso protkneme 2/3 párků, osolíme, opepříme. 2. Cibuli osmahneme dorůžova a opečeme na ní maso. 3. Přidáme papriku, zpěníme, zalijeme vodou. 4. Během dušení maso obracíme, přeléváme šťávou a doléváme vodu. 5. Z másla a hladké mouky připravíme světlou jíšku, rozšleháme s vodou a šťávu zahustíme. 6. Zjemníme mlékem a smetanou a povaříme 20 minut. 7. Omáčku procedíme, přidáme párky nakrájené na plátky. 8. Dochutíme podle potřeby solí a znovu krátce povaříme.

16 16 Kontrolní otázky Kontrolní otázky 1. Vyjmenuj suroviny potřebné k přípravě frankfurtské hovězí pečeně. 2. Na jakém základu se frankfurtská hovězí pečeně připravuje? 3. Na co musíme dát pozor po přidání papriky? 4. Čím omáčku zjemníme? 5. Čím omáčku dochutíme? 6. Zopakuj technologický postup.

17 17 Bezpečnost při práci 1. Při krájení masa si prkénko podložíme vlhkou utěrkou, aby nám neklouzalo. 2. Nebavíme se s kolegou, věnujeme se pouze krájení. 3. Na krájení používáme velký ostrý nůž. 4. Při zapalování plynového hořáku si nejprve zapálíme zápalku a teprve pak pustíme plyn. 5. Pozor aby kastrol při otáčení masa nesklouzl ze sporáku! Nebezpečí popálení! 6. Z pečící trouby vyndáváme kastrol v chňapkách - pálí ! 7. Dbáme zvýšené opatrnosti při cezení omáčky. Tekutinu lijeme zásadně směrem od sebe a tak, aby se kastrol nedotýkal cedníku.


Stáhnout ppt "Frankfurtská hovězí pečeně Receptury teplých pokrmů J. Runštuk a kolektiv str. 87."

Podobné prezentace


Reklamy Google