Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přednáška č. 4 controlling pohledávek a závazků Pojem a podstata pohledávek a závazků Pojem a podstata pohledávek a závazků Monitoring pohledávek Monitoring.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přednáška č. 4 controlling pohledávek a závazků Pojem a podstata pohledávek a závazků Pojem a podstata pohledávek a závazků Monitoring pohledávek Monitoring."— Transkript prezentace:

1 Přednáška č. 4 controlling pohledávek a závazků Pojem a podstata pohledávek a závazků Pojem a podstata pohledávek a závazků Monitoring pohledávek Monitoring pohledávek Pohledávky v ukazatelích finanční analýzy Pohledávky v ukazatelích finanční analýzy Řízení krátkodobých závazků Řízení krátkodobých závazků

2 Pojem a podstata pohledávek a závazků  Účetní pohled:  Pohledávka jako oběžné aktivum  Závazek jako cizí kapitál: o krátkodobý o dlouhodobý  Účtování pohledávek při vzniku na straně MD, při splacení nebo zániku na straně Dal  Účtování závazků při vzniku na straně Dal, při úhradě na straně MD  Ekonomický pohled:  Pohledávka je poskytnutý úvěr  Závazek je přijatý úvěr

3 Monitoring pohledávek  Monitoring jako základní nástroj controllingu pohledávek  Při monitoringu sledujeme pohledávky od jejího vzniku až po zánik  Základní zaměření monitoringu je na kategorie:  STÁŘÍ POHLEDÁVEK  LHŮTY SPLATNOSTI  POMĚR POHLEDÁVEK K PRODEJŮM  ÚVĚROVÁ POLITIKA VŮČI ODBĚRATELŮM

4 Úvěrová politika vůči odběratelům Úvěrová politika vůči odběratelům Při organizaci úvěrové politiky se v praxi chování podniků často liší. Tuto skutečnost dokládá i následující citace: „ Jsou podniky prodávající na úvěr za běžných platebních podmínek, aniž by příliš analyzovaly schopnost zákazníka platit, aniž by stanovovaly úvěrové limity, cíle apod. V těchto případech se jen stěží dá mluvit o řízení úvěrových vztahů - podniky spíše provádějí jen účetní evidenci pohledávek, jejich inkaso a vymáhání“ Freiberg, F. [1996 1/1/]. S tímto tvrzením lze souhlasit, ale pouze za předpokladu, že je v podniku úvěrový management alespoň částečně propojen s controllingovým úsekem a nejen s úsekem účetnictví a marketingu. Navíc musí být vymezeny cíle úvěrové politiky vůči odběratelům pomocí jasně definovaných úloh správy pohledávek, např.: Při organizaci úvěrové politiky se v praxi chování podniků často liší. Tuto skutečnost dokládá i následující citace: „ Jsou podniky prodávající na úvěr za běžných platebních podmínek, aniž by příliš analyzovaly schopnost zákazníka platit, aniž by stanovovaly úvěrové limity, cíle apod. V těchto případech se jen stěží dá mluvit o řízení úvěrových vztahů - podniky spíše provádějí jen účetní evidenci pohledávek, jejich inkaso a vymáhání“ Freiberg, F. [1996 1/1/]. S tímto tvrzením lze souhlasit, ale pouze za předpokladu, že je v podniku úvěrový management alespoň částečně propojen s controllingovým úsekem a nejen s úsekem účetnictví a marketingu. Navíc musí být vymezeny cíle úvěrové politiky vůči odběratelům pomocí jasně definovaných úloh správy pohledávek, např.:  stanovení úvěrových limitů a jejich kontrola,  monitoring splatnosti jednotlivých pohledávek,  akcelerace inkasa (upomínky, sankce),  credit rating odběratele,  komunikace s marketingovou oblastí,  průzkum trhu, apod. Takovýto záběr úvěrového managementu patří již spíše do finančního řízení než do samotného controllingu. Na druhé straně může i controller přispět k podpoře takovéhoto nástroje finančního řízení podniku. Takovýto záběr úvěrového managementu patří již spíše do finančního řízení než do samotného controllingu. Na druhé straně může i controller přispět k podpoře takovéhoto nástroje finančního řízení podniku.

5 Pohledávky v ukazatelích finanční analýzy  Aktivitní ukazatele obratovosti pohledávek  Interpretace ukazatelů aktivity  Problémy s aplikací v rámci finanční analýzy  Nejčastěji používané poměrové ukazatele:  Obrátka pohledávek  Doba obratu pohledávek obrátka pohledávek, doba obratu pohledávek.

6 Řízení krátkodobých závazků Krátkodobé závazky a likvidita Krátkodobé závazky a likvidita Jednodušší řízení než pohledávek Jednodušší řízení než pohledávek Nástroje schodků likvidity, tedy krytí závazků: Nástroje schodků likvidity, tedy krytí závazků: Přesuny Přesuny Úvěry Úvěry Úvěrové rámce Úvěrové rámce Podniková banka Podniková banka Řízení cash-flow a jeho přebytků Řízení cash-flow a jeho přebytků

7 Shrnující otázky k přednášce controlling pohledávek Vysvětlete pojem pohledávka a závazek? Vysvětlete pojem pohledávka a závazek? Jak členíme pohledávky a závazky? Jak členíme pohledávky a závazky? Umíte zaúčtovat pohledávku a závazek? Umíte zaúčtovat pohledávku a závazek? Jaký nástroj je v controllingu pohledávek nejúčinnější? Jaký nástroj je v controllingu pohledávek nejúčinnější? Co sledujeme při hodnocení stáří pohledávek? Co sledujeme při hodnocení stáří pohledávek? Jaké znáte poměrové ukazatele řízení pohledávek? Jaké znáte poměrové ukazatele řízení pohledávek? Jaký úvěr poskytujeme odběrateli? Jaký úvěr poskytujeme odběrateli? Jaké náklady přinášejí pohledávky? Jaké náklady přinášejí pohledávky? Pozn.: Pokud znáte odpověď na tato otázky je předpoklad, že můžete přistoupit ke studiu dalších oblastí controllingu.


Stáhnout ppt "Přednáška č. 4 controlling pohledávek a závazků Pojem a podstata pohledávek a závazků Pojem a podstata pohledávek a závazků Monitoring pohledávek Monitoring."

Podobné prezentace


Reklamy Google