Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hranol Matematika – 7. ročník. Kvádr Kvádr je trojrozměrné těleso – rovnoběžnostěn, jehož stěny tvoří šest pravoúhlých čtyřúhelníků (zpravidla obdélníků).

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hranol Matematika – 7. ročník. Kvádr Kvádr je trojrozměrné těleso – rovnoběžnostěn, jehož stěny tvoří šest pravoúhlých čtyřúhelníků (zpravidla obdélníků)."— Transkript prezentace:

1 Hranol Matematika – 7. ročník

2 Kvádr Kvádr je trojrozměrné těleso – rovnoběžnostěn, jehož stěny tvoří šest pravoúhlých čtyřúhelníků (zpravidla obdélníků). Má tři skupiny rovnoběžných hran shodné délky (v rámci skupiny). Tyto délky jsou obvykle označovány jako délka (a), šířka (b) a výška (c) kvádru. a b c Kvádr je speciální případ hranolu.

3 Hranol Trojboký hranolČtyřboký hranolŠestiboký hranol podstava boční hrana podstavná hrana boční stěna podstavná hrana Hranol je mnohostěn, jehož dvě stěny leží v rovnoběžných rovinách. Tyto dvě stěny označujeme jako podstavy (podstavné stěny). Ostatní, tzv. boční stěny tvoří tzv. plášť hranolu. Povrch hranolu je tvořen všemi jeho stěnami. Strany podstavy hranolu nazýváme podstavnými hranami. Hrany, které nejsou podstavnými nazýváme boční hrany. Podle počtu stran podstavy (či bočních stěn) hovoříme o hranolu trojbokém, čtyřbokém, pětibokém atd. Vzdálenost obou podstav se nazývá výškou hranolu (výška hranolu je rovna délce boční hrany).

4 Hranol Jsou-li boční hrany kolmé k rovině podstavy, pak se hranol označuje jako kolmý. Kolmý hranol, jehož podstavou je pravidelný mnohoúhelník, (rovnostranný trojúhelník, čtverec,…) se nazývá pravidelný. Pokud hranol není kolmý, říkáme, že je kosý.

5 Hranol Doplňte: Pravidelný čtyřboký hranol se nazývákvádr. Podstavou pravidelného trojbokého hranolu jerovnostranný trojúhelník. Podstavy čtyřbokého hranolu jsou shodnéčtyřúhelníky. Boční stěny trojbokého hranolu jsouobdélníkynebočtverce. Trojboký hranol mápětstěn. Čtyřboký hranol mápodstavy.dvě Šestiboký hranol máosmnácthran. boký hranol má osm bočních stěn.Osmi

6 Hranol H G F E D C B A 1. Podstavy:ABCD; EFGH 2. Boční hrany:AE; BF; CG; DH 3. Boční stěny:ABFE; BCGF; CDHG; DAEH 4. Podstavné hrany:AB; BC; CD; DA; EF; FG; GH; HE. Vypiš:

7 Povrch hranolu Povrch hranolu je součet obsahů všech jeho stěn. S p … obsah podstavy v d c b a ab cd v v SpSp SpSp

8 Objem hranolu Objem hranolu vypočteme tak, že obsah jeho podstavy násobíme jeho výškou. S p … obsah podstavy v … tělesová výška v d c b a

9 Povrch a objem hranolu Vypočtěte povrch a objem hranolu s podstavou pravoúhlého trojúhelníku s délkami podstavných hran 45 mm, 75 mm a 6 cm a výškou 12 cm..

10 Povrch a objem hranolu Vypočtěte objem a povrch čtyřbokého hranolu s podstavou kosodélníku s délkami podstavných hran 9 cm a 6 cm a výškou hranolu 2 dm. Vzdálenost delších hran podstavy je 5 cm. vava b a v


Stáhnout ppt "Hranol Matematika – 7. ročník. Kvádr Kvádr je trojrozměrné těleso – rovnoběžnostěn, jehož stěny tvoří šest pravoúhlých čtyřúhelníků (zpravidla obdélníků)."

Podobné prezentace


Reklamy Google