Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UHLIČITANY SÍRANY FOSFOREČNANY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UHLIČITANY SÍRANY FOSFOREČNANY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."— Transkript prezentace:

1 UHLIČITANY SÍRANY FOSFOREČNANY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Uhličitany soli kyseliny uhličité příklady: KALCIT CaCO 3 KALCIT CaCO 3 MAGNEZIT MgCO 3 MAGNEZIT MgCO 3 SIDERIT (OCELEK) FeCO 3 SIDERIT (OCELEK) FeCO 3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 KALCIT CaCO 3 bílý nebo čirý, sklený lesk, štěpný horninotvorný minerál součást vápenců a schránek organismů snadno rozpustný - v jeskyních tvoří krápníkovou výzdobu výskyt u nás: Moravský kras, Český kras Moravský kras, Český krasvyužití: výroba vápna a cementu výroba vápna a cementu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 KALCIT CaCO 3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 21

5 MAGNEZIT MgCO 3 šedomodrá barva, skelný lesk využití: žáruvzdorné cihly (šamot) žáruvzdorné cihly (šamot) SIDERIT (OCELEK) FeCO 3 černohnědývyužití: železná ruda železná ruda Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 MAGNEZIT MgCO 3 + SIDERIT FeCO 3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 4 3

7 Sírany soli kyseliny sírové příklad: SÁDROVEC CaSO 4 * 2 H 2 O SÁDROVEC CaSO 4 * 2 H 2 O Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 SÁDROVEC CaSO 4 * 2 H 2 O bezbarvý, medově žlutý bílý vryp, měkký výskyt u nás: Kobeřice, Zbyšov Kobeřice, Zbyšovvyužití: sádra, sochařství, ozdobné předměty sádra, sochařství, ozdobné předmětyalabastr čistý a jemnozrnný sádrovec čistý a jemnozrnný sádrovec Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 SÁDROVEC CaSO 4 * 2 H 2 O Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 5

10 Fosforečnany soli kyseliny fosforečné příklady: APATIT CA 3 (PO 4 ) 2 APATIT CA 3 (PO 4 ) 2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 APATIT CA 3 (PO 4 ) 2 zelený, žlutý, fialový, skelný lesk výskyt u nás: Písecko Píseckovyužití: zdroj fosforu, výroba kyseliny fosforečné a hnojiv zdroj fosforu, výroba kyseliny fosforečné a hnojiv Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 APATIT CA 3 (PO 4 ) 2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 6

13 Použité obrázky: obr. č. 1, 2, 5 – vlastní archiv autora obr. č. 3 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mineraly.sk_-_magnezit.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mineraly.sk_-_magnezit.jpg Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 (Unported) obr. č. 4 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mineraly.sk_-_siderit.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mineraly.sk_-_siderit.jpg Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 (Unported) obr. č. 6 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Apatite-20985.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Apatite-20985.jpg Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 (Unported) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 Použitá literatura: ŠVECOVÁ, MILADA. MATĚJKA, DOBROSLAV. Přírodopis 9 učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vydání Plzeň: Nakladatelství FRAUS, 2007. ISBN 9788072385874. str. 31 – 32. ZAPLETAL, JAN. JANOŠKA, MARTIN. BIČÍKOVÁ, LUDMILA. TOMANČÁKOVÁ, MARIE. Přírodopis 9. Olomouc: nakladatelství PRODOS, 2005. ISBN 8072300695. str. 20 – 21. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "UHLIČITANY SÍRANY FOSFOREČNANY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."

Podobné prezentace


Reklamy Google