Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola, Liberec, Křížanská 80, p. o. Vypracoval:Mgr. Kateřina Müllerová Výukový cíl: Motivace, podpora fáze evokace a reflexe Vhodné pro ročník,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola, Liberec, Křížanská 80, p. o. Vypracoval:Mgr. Kateřina Müllerová Výukový cíl: Motivace, podpora fáze evokace a reflexe Vhodné pro ročník,"— Transkript prezentace:

1 Základní škola, Liberec, Křížanská 80, p. o. Vypracoval:Mgr. Kateřina Müllerová Výukový cíl: Motivace, podpora fáze evokace a reflexe Vhodné pro ročník, předmět: 9. třída Předpokládaná délka: 15-20 min. Poznámky k organizaci výuky: Vychází z osnov učebnice přírodopisu od nakladatelství Fraus. Kliknutím na obrázek se zobrazí jeho název.

2 POZNÁVÁNÍ MINERÁLŮ (OD PRVKŮ PO UHLIČITANY) Siderit, kalcit, pyrit

3 SÍRA Vyberte správnou odpověď: (více odpovědí může být správně) 2.Má nízký bod tání. 1.Charakteristicky zapáchá 3.Je matná a špatně hoří. 4.Vytváří povlaky solfatary. 6.Může vznikat činností bakterií. 5.Je typickým minerálem vulkanických oblastí.

4 PYRIT 1.Krystalizuje v soustavě krychlové. Vyberte správnou odpověď: (více odpovědí může být správně) 3.Při jeho spalování se uvolňují oxidy síry, které jsou také příčinou kyselých dešťů. 2.Je jedním z nejhojnějších sulfidů. 4.Někdy se mu říká „kočičí zlato“. 6.Velmi často se vyskytuje v uhlí. 5.Je náhradou zlata pro klenotníky.

5 FLUORIT Vyberte správnou odpověď: (více odpovědí může být správně) 2.Používá se ve sklářství. 1.V Čechách je známý jako kazivec. 3.Využívá se při výrobě plastů, hliníku a oceli. 4.Je vždy fialovo – zelené barvy. 6.Je základní surovinou pro výrobu HF. 5.Jeho chemické složení je CaF 2.

6 HEMATIT Vyberte správnou odpověď: (více odpovědí může být správně) 2.Používal se jako pigment při pohřebních rituálech. 1.Jeho barva může být i ocelově šedá. 3.Je důležitou rudou železa. 4.Má bílý vryp. 6.Jeho zvětráváním vzniká minerál Limonit. 5.Je známý pod názvem Kreval.

7 KALCIT Vyberte správnou odpověď: (více odpovědí může být správně) 2.Je nejrozšířenějším minerálem zemské kůry. 1.Patří spolu s křemenem mezi oxidy. 3.Díky rozpustnosti dává vzniknout krasovým jevům. 4.Unikátní je vysokým dvojlomem. 6.Je dokonale štěpný. 5.Má stejné chemické složení jako siderit.

8 KONEC

9 Zdroje obrázků • Úvodní obrázek:LAVINSKY. Calcite-Siderite-Pyrite-67806.jpg [online]. [cit. 5.1.2013]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Calcite-Siderite-Pyrite-67806.jpg • Síra: MILLS. Sulfur-sample.jpg [online]. [cit. 5.1.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sulfur-sample.jpg • Pyrit: GROBE. Pyrit-elba hg.jpg [online]. [cit. 3.1.2013]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pyrit-elba_hg.jpg • Hematit (Krevel): SÁNCHEZ. Mineral Olixisto GDFL101.jpg [online]. [cit. 5.1.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Mineral_Olixisto_GDFL101.jpg • Kalcit: NEZNÁMÝ AUTOR. Calcite.jpg [online]. [cit. 5.1.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Calcite.jpg • Fluorit: LAVINSKY. Apatite-(CaF)-Fluorite-Cassiterite-243391.jpg [online]. [cit. 5.1.2013]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Apatite-%28CaF%29-Fluorite- Cassiterite-243391.jpg


Stáhnout ppt "Základní škola, Liberec, Křížanská 80, p. o. Vypracoval:Mgr. Kateřina Müllerová Výukový cíl: Motivace, podpora fáze evokace a reflexe Vhodné pro ročník,"

Podobné prezentace


Reklamy Google