Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Organizace trhů a odvětví pohledem manažerů Jiří Schwarz, Aleš Rod Katedra ekonomie NF VŠE Teorie ekonomické regulace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Organizace trhů a odvětví pohledem manažerů Jiří Schwarz, Aleš Rod Katedra ekonomie NF VŠE Teorie ekonomické regulace."— Transkript prezentace:

1 Organizace trhů a odvětví pohledem manažerů Jiří Schwarz, Aleš Rod Katedra ekonomie NF VŠE Teorie ekonomické regulace

2 Agency dilemma Shareholder vs. Manager Stakeholder Principal – Agent problem (asymmetric information)

3 Zájmové skupiny si konkurují na politickém trhu s cílem zvýšit svůj příjem nebo bohatství, popř. dosáhnout jiný cíl (snížení exhalací, nepostavení dálnice).

4 Regulace je prostředek k využití státní moci ve prospěch určité skupiny. Regulaci nabízejí v reakci na poptávku zájmových skupiny politici a regulátoři maximalizující užitek.

5 Ti, kdo kontrolují regulaci, usilují o maximalizaci politické podpory ve formě voličských hlasů nebo příspěvků na kampaň.

6 Optimální politika regulace: M = M (R, π) M … funkce politické podpory R … sazba regulované služby π … míra zisku regulované firmy M je v inverzním vztahu k R a v přímém vztahu k π: δM/δR 0

7 Konfliktní zájmy : Spotřebitelé – nízké sazby Regulované firmy – vysoké zisky Regulátor řeší problém trade off znázorněný funkcí stejné politické podpory.

8 Peltzmanův model optimální regulace π P 0pcp*pm M3M3 M2M2 M1M1 π(P)

9 Averch–Johnsonův efekt


Stáhnout ppt "Organizace trhů a odvětví pohledem manažerů Jiří Schwarz, Aleš Rod Katedra ekonomie NF VŠE Teorie ekonomické regulace."

Podobné prezentace


Reklamy Google