Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Martina Fainová Newtonova fraktální množina pro polynom s neceločíselnou mocninou ODMOCNINY TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Martina Fainová Newtonova fraktální množina pro polynom s neceločíselnou mocninou ODMOCNINY TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Martina Fainová Newtonova fraktální množina pro polynom s neceločíselnou mocninou ODMOCNINY TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR

2 Platí:  Pro a < 0 není druhá odmocnina definována!!!  Pro každé nezáporné číslo a (a  0) je  Pro každé reálné číslo a platí  Pro každá a,b  R, 0  a < b platí DRUHÁ ODMOCNINA Druhá odmocnina libovolného nezáporného čísla a je takové nezáporné číslo x, pro něž platí x 2 = a.

3 Pro každá dvě nezáporná reálná čísla a, b platí: Příklad: Vypočítejte: DRUHÁ ODMOCNINA částečné odmocňování

4 Třetí odmocnina libovolného nezáporného čísla a je takové nezáporné číslo x, pro něž platí x 3 = a. Platí:  Pro a < 0 třetí odmocnina existuje!!!  Pro každé reálné číslo a platí  Pro každá a,b  R, 0  a < b platí TŘETÍ ODMOCNINA

5 Cvičení: Příklad 1: Vypočítejte zpaměti: Příklad 2: Zapište definiční obory daných výrazů: Příklad 3: Částečně odmocněte dané výrazy:

6 Vyskytují-li se odmocniny ve jmenovateli zlomků, musíme je upravit tak, aby se tam již nevyskytovali  usměrňování zlomků Poznámka: Celý zlomek rozšíříme vhodným výrazem. Příklad: Vypočítejte Usměrňování zlomků

7 Příklad: Usměrněte zlomky: Usměrňování zlomků

8 Cvičení: Příklad 1: Upravte výrazy: Příklad 2: Usměrněte zlomky:

9 Pro každé přirozené číslo n je n-tá odmocnina z nezáporného čísla a takové nezáporné číslo x, pro něž platí x n = a. N-tá ODMOCNINA odmocněnec (základ odmocniny) n-tá odmocnina odmocnitel (exponent)

10 Příklady: Upravte následující výrazy: Řešení

11 Věty o počítání s odmocninami Pro všechna nezáporná reálná čísla a, b a pro všechna přirozená čísla m, n, p platí:

12 Užití uvedených vět: Co nejvíce upravte dané výrazy:

13 Cvičení: Příklad 1: Částečně odmocněte výrazy: Příklad 2: Usměrněte zlomky: Další příklady v učebnici M pro SOŠ-2.část na stranách128-130


Stáhnout ppt "Mgr. Martina Fainová Newtonova fraktální množina pro polynom s neceločíselnou mocninou ODMOCNINY TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM."

Podobné prezentace


Reklamy Google