Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název projektuModerní škola Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 Název aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název projektuModerní škola Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 Název aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název."— Transkript prezentace:

1 Název projektuModerní škola Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 Název aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název vzdělávacího materiálu Cukr Číslo vzdělávacího materiálu VY_32_INOVACE_27_19 Jméno autoraMgr. Dagmar Vaďurová Název školy Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace

2 CUKR

3 CHARAKTERISTIKA cukr je sladidlo rostlinného původu je energeticky vysoce hodnotná potravina, která se v organismu rychle vstřebává i zužitkovává cukry jsou lehce stravitelné a rychle dodávají organismu energii pomocí cukru je možné konzervovat potraviny častá konzumace poškozuje zubní sklovinu zvyšuje nároky na spotřebu vitamínu B1, způsobuje obezitu

4 R OZDĚLENÍ CUKRŮ Monosacharidy – jednoduché glukóza (hroznový cukr) fruktóza (ovocný cukr) Disacharidy – složené sacharóza (řepný, třtinový cukr) laktóza (mléčný cukr) maltóza (sladový cukr)

5 V ÝROBA CUKRU Naše podnebí je vhodné pro pěstování cukrové řepy. Řepa se nakrájí, na 1 cm silné hranoly, které se nechávají vyluhovat horkou parou a vodou. S cukrem přecházejí do roztoku také jiné látky, které se chemicky a mechanicky odstraňují. Z vyčištěného roztoku se pak vykrystalizuje cukr. Ten má žlutohnědou barvu. Surový cukr se dále rafinuje tj. čistí.

6 Bulvy cukrové řepy

7 Rafinovaný cukr je stříbřitě bílý a vyrábí se: krystalový kostkový krupicový moučkový Nerafinovaný cukr (hnědý) – má vyšší obsah biologicky hodnotných látek. Cukry obohacené: vanilkové a skořicové: používáme k dochucování moučníků želírovací: používá se k domácí výrobě marmelád, zavařenin a rosolů barevné: ke zdobení pečiva a čokoládových výrobků

8 D RUHY CUKRŮ Cukr rafinovaný moučka krupice krystal Cukr rafinovaný moučka krupice krystal Cukr přírodní nerafinovaný

9 Cukry rafinované - lisované

10 C UKR TŘTINOVÝ

11 SKLADOVÁNÍ skladovací prostory musí být suché, čisté a dobře větratelné cukr přijímá z ovzduší vodu, rozpouští se a tvrdne nebo hrudkuje chráníme před změnami teploty, slunečním zářením, látkami s výrazným pachem a živočišnými škůdci (mravenci) kostkový cukr se vlivem mrazu rozpadá cukr je značně hořlavý, proto ho skladujme dále od topných těles jeho trvanlivost při dobrém uchování je nejméně rok.

12 Z DROJE  KRUŽLIAK, P. Potraviny a nápoje, 5. vyd. Merkur. 1995. ISBN 80-7032-722-7  MAŠEK, L. Potraviny a nápoje v kostce, 1. vyd. Ratio. 2005. ISBN 80-2381-585-7  http://cs.wikipedia.org/wiki/Cukrov%C3%A1_%C5%99epa#mediaviewer/Soubor:SugarBeet.j pg http://cs.wikipedia.org/wiki/Cukrov%C3%A1_%C5%99epa#mediaviewer/Soubor:SugarBeet.j pg  http://cs.wikipedia.org/wiki/Cukrov%C3%A1_%C5%99epa#mediaviewer/Soubor:Zuckerr%C 3%BCbe.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Cukrov%C3%A1_%C5%99epa#mediaviewer/Soubor:Zuckerr%C 3%BCbe.jpg  http://cs.wikipedia.org/wiki/Cukrov%C3%A1_t%C5%99tina#mediaviewer/Soubor:Cut_sugar cane.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Cukrov%C3%A1_t%C5%99tina#mediaviewer/Soubor:Cut_sugar cane.jpg  http://cs.wikipedia.org/wiki/Cukrov%C3%A1_t%C5%99tina#mediaviewer/Soubor:Sugarcane _drink.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Cukrov%C3%A1_t%C5%99tina#mediaviewer/Soubor:Sugarcane _drink.JPG  http://commons.wikimedia.org/wiki/Saccharum_officinarum#mediaviewer/File:Saccharum_ officinarum_yellow_canes.JPG http://commons.wikimedia.org/wiki/Saccharum_officinarum#mediaviewer/File:Saccharum_ officinarum_yellow_canes.JPG


Stáhnout ppt "Název projektuModerní škola Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 Název aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název."

Podobné prezentace


Reklamy Google