Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název projektuModerní škola Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 Název aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název projektuModerní škola Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 Název aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název."— Transkript prezentace:

1 Název projektuModerní škola Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 Název aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název vzdělávacího materiálu Výrobky ze zeleniny Číslo vzdělávacího materiálu VY_32_INOVACE_27_9 Jméno autoraMgr. Dagmar Vaďurová Název školy Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace

2 V ÝROBKY ZE ZELENINY

3 K ONZERVOVÁNÍ ZELENINY  Zelenina je nezbytnou součástí našeho stravování.  Pro mimosezónní spotřebu se zelenina konzervuje.  Druhy konzervace – sterilace, sušení, mražení, mléčné kysání, nakládání do roztoku octa.  Cílem konzervace je prodloužit u zeleniny trvanlivost.

4  Sterilace  Sterilace – zelenina se po zalití nálevem různou dobu steriluje. Je zalitá slaným, kyselým nebo sladkokyselým nálevem, hermeticky uzavřená a konzervovaná teplem.  Mléčné kvašení  Mléčné kvašení – konzervuje se především zelí, případně okurky. Zelí se nakrájí, přidá se sůl, kmín, cibule. Ukládá se do sudů a zalije 6 až 8% roztokem kuchyňské soli. Nálev odstraní vzduch a vytvoří podmínky pro mléčné kvašení.  Nakládání  Nakládání – konzervuje se především čerstvá zelenina tzv. mléčným kvašením, často doplněné chemickou konzervací a u většiny druhů i sterilací.  Zmrazení  Zmrazení - moderní způsob konzervace, zelenina si zachovává výživnou hodnotu. Zelenina si zachovává svůj původní vzhled, barvu, chuť, vůni.  Sušení  Sušení – zelenina má nízký obsah vody, biologická hodnota se snižuje, protože zejména vitamín C, se ve velké míře zničí. Nejčastěji se suší mrkev, petržel, kopr, petržel a petrželová nať, česnek, kapusta, pór, cibule.

5  Nakládání do soli  Nakládání do soli - z hlediska racionální výživy je nežádoucí. Na trhu je několik druhů, a to zeleninová směs, česneková pasta a kopr.  Zeleninové pomazánky  Zeleninové pomazánky - základem je jemný protlak ze zeleninové papriky, do kterého se přidávají protlaky z jiných druhů zeleniny a chuťové přísady (harissa). Konzervují se sterilací. Mají vysoký obsah vitamínu C.  Protlaky  Protlaky - vznikají pasírováním dužiny a popř. zahuštěním. Konzervují se sterilací nebo mražením. Na trhu je rajčatový protlak, špenát, někdy i zeleninový protlak. Použití zeleniny a výrobků ve stravování Čerstvá zelenina patří mezi ochranné potraviny pro vysoký podíl vitamínů a minerálních látek. Doporučuje se konzumovat čerstvou v podobě salátů, zeleninových obloh. Má široké použití v teplé i studené kuchyni (čerstvá i konzervovaná).

6 V ÝROBKY ZE ZELENINY

7 Z DROJE  KRUŽLIAK, P. Potraviny a nápoje, 5. vyd. Merkur. 1995. ISBN 80-7032-722-7  MAŠEK, L. Potraviny a nápoje v kostce, 1. vyd. Ratio. 2005. ISBN 80-2381-585-7  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kiszona_kapusta.JPG  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Poho%C5%99elice,_zelofest,_vzorky_zel%C3%AD.JPG  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Og%C3%B3rki_konserwowe.jpg  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Organic_Heinz_Tomato_Ketchup.jpg  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Harissa_porte_tunisie_.JPG


Stáhnout ppt "Název projektuModerní škola Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 Název aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název."

Podobné prezentace


Reklamy Google