Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

2.11.2012 Téma: VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V PLYNECH Pár obrázků Studijní text Zajímavosti z tématu Tajenka Slovo závěrem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "2.11.2012 Téma: VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V PLYNECH Pár obrázků Studijní text Zajímavosti z tématu Tajenka Slovo závěrem."— Transkript prezentace:

1 2.11.2012 Téma: VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V PLYNECH Pár obrázků Studijní text Zajímavosti z tématu Tajenka Slovo závěrem

2 3.2 VEDENÍ EL. PROUDU V PLYNECH

3

4

5

6 STUDIJNÍ TEXT…

7 Za běžných podmínek (teplota, atmosférický tlak) je vzduch izolantem. Tyto podmínky jsou porušeny například při vzniku blesku. V tu chvíli se ve vzduchu vyskytuje malé množství částic s nábojem, zejména kladných iontů.

8 Ionizace vzduchu – působením silného el. pole dochází k urychlování iontů a štěpení nárazem do dalších neutrálních molekul. V určitém okamžiku vznikne jiskrový výboj. V blízkosti jiskrového výboje, se vzduch ohřeje na vysokou teplotu – rozpíná se a to způsobí silný hluk - hrom.

9 Dalším příkladem je elektrický oblouk využívající se ke sváření. El. oblouk (teplota 5000°C) by se neměl sledovat okem, ale přes ochranné brýle – dojde k poškození zraku. (Roming – B. Polívka).

10

11 Dalším příkladem je vedení el. proudu el. výbojem v trubicích, z nichž byl vyčerpán částečně vzduch. Využití je v reklamních nápisech. Vzduch je zde velmi zředěn.

12

13 ZAJÍMAVOSTI Z TÉMATU… http://jan.gfxs.cz/studium/files/elektro/pl yny.pdf http://www.zslado.cz/vyuka_fyzika/e_kurz /9/ipolovodice/ipolovodicevykl.htm www.gymvod.cz/soubor/261 http://www.bigyzr.cz/SouboryKeStazeni/6 6.pdf

14 SLOVO ZÁVĚREM… El. proud v plynech je tvořen usměrněným pohybem volných iontů a elektronů…

15


Stáhnout ppt "2.11.2012 Téma: VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V PLYNECH Pár obrázků Studijní text Zajímavosti z tématu Tajenka Slovo závěrem."

Podobné prezentace


Reklamy Google