Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

19.10.2012 Téma: VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V KAPALINÁCH Pár obrázků Studijní text Zajímavosti z tématu Tajenka Slovo závěrem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "19.10.2012 Téma: VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V KAPALINÁCH Pár obrázků Studijní text Zajímavosti z tématu Tajenka Slovo závěrem."— Transkript prezentace:

1 19.10.2012 Téma: VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V KAPALINÁCH Pár obrázků Studijní text Zajímavosti z tématu Tajenka Slovo závěrem

2 3.1 VEDENÍ EL. PROUDU V KAPALINÁCH

3

4

5 Studijní text

6 Destilovaná voda nevede el. proud. Vodný roztok kuchyňské soli ano. Destilovaná voda je tedy izolant. Vodný roztok soli je el. vodič. Sůl se rozkládá na kationty sodíku Na+ a anionty chloru Cl-, které se volně pohybují.

7 Po uzavření obvodu se kationty budou pohybovat k záporné elektrodě a záporné anionty ke kladné elektrodě. El. proud ve vodném roztoku je tvořen usměrněným pohybem kationtů a aniontů. Souhrnným názvem tyto roztoky nazýváme elektrolyty.

8

9 Tělo člověka je také vodičem díky vodivým kapalinám. Pokud se připojíme k napětí 24V, projde naším tělem proud, že by nás mohl vážně zranit. U síťového napětí 230V nebo u vysokého napětí by nás mohl proud i usmrtit.

10 Na rozdíl od kovů při průchodu v kovových vodičích přenášejí ionty dané látky a vylučují se u elektrod. V praxi se elektrolýzy využívá k pokovování některých předmětů. Nejčastěji se využívá pro pokrývání slabou vrstvičkou chromu. Další využití: výroba čistých kovů.

11

12 Zajímavosti z tématu… http://jan.gfxs.cz/studium/files/elektro/el ektrolyty.pdf http://jan.gfxs.cz/studium/files/elektro/el ektrolyty.pdf http://elektross.gjn.cz/elektrina/el_proud/ vedeni_proudu/kapaliny/kapaliny.html http://elektross.gjn.cz/elektrina/el_proud/ vedeni_proudu/kapaliny/kapaliny.html http://fyzika.ft.utb.cz/prednasky/F2_01% 20proud%20v%20kapalinach.pdf http://fyzika.ft.utb.cz/prednasky/F2_01% 20proud%20v%20kapalinach.pdf http://www.ucebnice.krynicky.cz/Fyzika/4 _Elektrina_a_magnetismus/4_Vedeni_pro udu_v_kapalinach_plynech_a_vakuu/440 1_Vedeni_proudu_v_kapalinach_Elektroly za.pdf http://www.ucebnice.krynicky.cz/Fyzika/4 _Elektrina_a_magnetismus/4_Vedeni_pro udu_v_kapalinach_plynech_a_vakuu/440 1_Vedeni_proudu_v_kapalinach_Elektroly za.pdf

13 Tajenka

14 1) Označení pro konkrétního muže, který je ušlechtilý, velkomyslný, velkorysý jinak. 2) České nakladatelství zaměřené na literaturu pro děti a mládež. 3) Tvrdá část některých plodů. 4) Italský ovocný likér, jenž má trpkosladkou chuť. 5) Dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovité, roste jako plevel často na smetištích a kolem cest. 6) … & Wich 7) Dříve nejužívanější injekční anabolický steroid. 8) Společný název pro několik kulturně spřízněných národností původních indiánských obyvatel Severní Ameriky.

15 1) Kavalír 2) Albatros 3) Pecka 4) Amaretto 5) Lopuch 6) Indy 7) Nandrolon 8) Apačové

16 Slovo závěrem… Pro vedení proudu v kapalině, potřebujeme elektrolyt. Proud tvoří usměrněný pohyb kationtů a aniontů.

17


Stáhnout ppt "19.10.2012 Téma: VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V KAPALINÁCH Pár obrázků Studijní text Zajímavosti z tématu Tajenka Slovo závěrem."

Podobné prezentace


Reklamy Google