Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vodiče elektrického proudu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vodiče elektrického proudu."— Transkript prezentace:

1 Vodiče elektrického proudu.
Elektrické izolanty Do obvodu budeme zapojovat různé předměty – železný klíč, papírovou obálku, plastové pravítko, skleněný teploměr, tužku.

2 Vodiče elektrického proudu.
Elektrické izolanty Látky, které vedou elektrický proud, nazýváme elektrické vodiče. Dobrými vodiči elektrického proudu jsou kovy, např. stříbro, měď, hliník, ocel… Vodiči el. proudu jsou i tuha a uhlíkové destičky. Látky, které nevedou elektrický proud, nazýváme elektrické izolanty. Elektrickými izolanty jsou např. sklo, plasty, guma, parafín, krystalická kuchyňská sůl...

3 Vedení elektrického proudu v kapalinách
Destilovaná voda je elektrický izolant. Když ale do vody nasypeme trochu kuchyňské soli a necháme ji rozpustit, žárovka se rozsvítí, obvodem prochází elektrický proud. Roztok kuchyňské soli vede elektrický proud. Vodné roztoky některých látek, např. kuchyňské soli vedou elektrický proud. Proto při zacházení s elektrickým zařízením je nebezpečné používat vlhké izolanty, ale i např. mít zpocené ruce apod. NaCl- kuchyňská sůl kladný kationt sodíku- Na záporný aniont chlóru- Cl anoda- kladná elektroda katoda- záporná elektroda elektrolyt = voda + sůl

4 Ve vodě, kterou používáme, jsou rozpuštěny minerály a soli, proto je elektrickým vodičem.
Kapaliny obsažené v lidském těle a pot vylučovaný pokožkou jsou také elektrické vodiče. Dotkneme-li se současně elektrického obvodu ve dvou různých místech, stane se naše tělo součástí tohoto elektrického obvodu. Tělem prochází elektrický proud. Elektrický proud také projde lidským tělem, pokud se vodivě spojí se zemí. Pokud je v obvodu malý proud, neublíží nám. Kdyby byl obvod připojen k napětí 230 V, prošel by naším tělem tak velký proud, že by mohl vážně poškodit naše zdraví nebo nás dokonce usmrtit. Např. suché dřevo, sklo, plast jsou izolanty. Pokud je však jejich povrch vlhký, mohou se stát vodivými. Vlhký znečištěný povrch obsahuje vodivé vodné roztoky.

5 Vzduch se může stát za určitých podmínek vodivým
Vzduch se může stát za určitých podmínek vodivým. Příkladem vedením elektrického proudu ve vzduchu je jiskrový výboj, blesk. Blesk je vedení elektrického proudu ve vzduchu. Při blesku jde o velmi krátce trvající elektrický proud, který je doprovázen jasným světlem a zvukem. Nazývá se jiskrový výboj. V prostoru, kde blesk proběhne, se vzduch zahřeje na vysokou teplotu a prudce se rozpíná. Tím vzniká silný hluk- hrom. Blesky mohou způsobit požár nebo roztříštění předmětů, zranění či smrt člověka i zvířete. Proto se budovy, komíny, věže apod. chrání pomocí bleskosvodů. Pokud se ve volné krajině nemůžeme skrýt, je nejbezpečnější lehnout si na zem.


Stáhnout ppt "Vodiče elektrického proudu."

Podobné prezentace


Reklamy Google