Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vedení elektrického proudu v látkách. Zopakuj  Elektrické vodiče  Elektrické izolanty  Jak poznáme, že obvodem prochází el. proud?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vedení elektrického proudu v látkách. Zopakuj  Elektrické vodiče  Elektrické izolanty  Jak poznáme, že obvodem prochází el. proud?"— Transkript prezentace:

1 Vedení elektrického proudu v látkách

2 Zopakuj  Elektrické vodiče  Elektrické izolanty  Jak poznáme, že obvodem prochází el. proud?

3 1) Vedení el. proudu v kovech  Elektrický proud v kovových vodičích je tvořen usměrněným pohybem vodivostních elektronů

4 2) Vedení el. proudu v kapalinách  Vodné roztoky solí, kyselin a zásad vedou el. proud.  Kapaliny, které vedou el. proud, nazýváme elektrolyty.  El. proud v elektrolytech je tvořen usměrněným pohybem kationtů a aniontů.  Při zacházení s elektrickými zařízeními je nebezpečné používat vlhké izolanty.

5

6 3) Vedení el. proudu v plynech  Elektrický proud je tvořen usměrněným pohybem volných iontů a elektronů  jiskrový výboj (blesk)  el. oblouk  vedení ve zředěných plynech

7 Elektrický oblouk

8 Jiskrový výboj

9 Výbojky

10 Zopakuj www.zaskolou.cz Vedení elektrického proudu v kapalinách a plynech

11 Použitá literatura: PaedDr. Jiří Bohuněk, doc. RNDr. Růžena Kolářová, CSc. Fyzika pro základní školu (6. až 9. ročník)


Stáhnout ppt "Vedení elektrického proudu v látkách. Zopakuj  Elektrické vodiče  Elektrické izolanty  Jak poznáme, že obvodem prochází el. proud?"

Podobné prezentace


Reklamy Google