Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

K ÓD VM: VY_32_INOVACE_5 PAV08 P ROJEKT : Z LEPŠENÍ VÝUKY NA ZŠ S CHULZOVY SADY REGISTRAČNÍ ČÍSLO : CZ.1.07./1.4.00/21.2581 Autor: Mgr. Petr Pavelka Datum:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "K ÓD VM: VY_32_INOVACE_5 PAV08 P ROJEKT : Z LEPŠENÍ VÝUKY NA ZŠ S CHULZOVY SADY REGISTRAČNÍ ČÍSLO : CZ.1.07./1.4.00/21.2581 Autor: Mgr. Petr Pavelka Datum:"— Transkript prezentace:

1 K ÓD VM: VY_32_INOVACE_5 PAV08 P ROJEKT : Z LEPŠENÍ VÝUKY NA ZŠ S CHULZOVY SADY REGISTRAČNÍ ČÍSLO : CZ.1.07./1.4.00/21.2581 Autor: Mgr. Petr Pavelka Datum: 10. 1. 2013 Ročník: 9. Vzdělávací oblast: Člověka a příroda Vzdělávací obor / předmět: Fyzika Tematický okruh: Vedení elektrického proudu v látkách Téma: Vedení elektrického proudu v plynech Anotace: Materiál je určen k doplnění výkladu o výbojích v plynech, o podmínkách jejich vzniku a využití. Pro upevnění učiva je materiál doplněn 5 kontrolními otázkami i s odpověďmi. Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

2

3 P ŘIPOMEŇME SI  Které částice mohou v látkách tvořit elektrický proud?  Čím se vyznačují elektrické izolanty?  Jsou plyny elektrické vodiče nebo izolanty?  Co známe o atmosférickém tlaku?

4 E LEKTRICKÝ PROUD V PLYNU = ELEKTRICKÝ VÝBOJ Plyn se může stát vodičem – ionizací  Při ionizaci se neutrální atomy rozdělí na elektrony a kladné ionty  Ionizovaný plyn se také označuje slovem PLAZMA Elektrický proud v plynech je tvořen uspořádaným pohybem volných iontů a elektronů. Druhy výboje:  Jiskrový výboj  Obloukový výboj  Doutnavý výboj

5 J ISKROVÝ VÝBOJ Vzniká při normálním atmosférickém tlaku Plyn se ionizuje vysokým napětím Ruhmkorffův induktor – přístroj k vytváření vysokého napětí Video

6 V YUŽITÍ JISKROVÉHO VÝBOJE Zapalovací svíčka Video Elektrojiskrové obrábění

7 J ISKROVÝ VÝBOJ V PŘÍRODĚ Sebastien D'ARCO, animate: Koba-chanKoba-chan Benjamin Franklin Prokop Diviš

8 O BLOUKOVÝ VÝBOJ Plyn se ionizuje vysokou teplotou, způsobenou velkým proudem Nastává při normálním atmosférickém tlaku Teplota obloukového výboje je až 5000 °C Jasně svítí

9 V YUŽITÍ OBLOUKOVÉHO VÝBOJE Oblouková lampa Františka Křižíka Oblouková pec Sváření elektrickým obloukem Video

10 V ÝBOJ VE ZŘEDĚNÉM PLYNU – DOUTNAVÝ VÝBOJ Tlak plynu je menší než atmosférický tlak – mezi 1 Pa až 1000 Pa Vzhled a barva výboje závisí na tlaku a druhu plynu Při doutnavém výboji plynem prochází malý proud ArgonNeonRtuť Sodík

11 V YUŽITÍ DOUTNAVÉHO VÝBOJE Zářivky a kompaktní zářivky (výboj ve rtuťových párách) Zkoušečka s doutnavkou Svítící nápisy

12 K ONTROLNÍ OTÁZKY 1. Co musí v plynu proběhnout, aby začal vést elektrický proud? 2. Za jakých podmínek vzniká jiskrový výboj? 3. Uveď příklad využití obloukového výboje. 4. Čím je dána barva doutnavého výboje? 5. Kde ve třídě dochází k výboji? O jaký typ výboje se jedná?

13 O DPOVĚDI NA KONTROLNÍ OTÁZKY 1. Co musí v plynu proběhnout, aby začal vést elektrický proud? V plynu musí proběhnout IONIZACE. 2. Za jakých podmínek vzniká jiskrový výboj? Jiskrový výboj vzniká při atmosférickém tlaku působením vysokého napětí. 3. Uveď příklad využití obloukového výboje. Obloukový výboj se nejčastěji požívá při sváření. 4. Čím je dána barva doutnavého výboje? Barva doutnavého výboje je dána druhem plynu. 5. Kde ve třídě dochází k výboji? O jaký typ výboje se jedná? Ve třídě dochází k výboji v zářivkách. Jedná se o výboj ve zředěném plynu.

14 Z DROJE Kliparty ze sady Microsoft Office http://www.toolscomp.cz/technologie/edm-elektrojiskrove-obrabeni/ http://www.mmspektrum.com/clanek/nekonvencni-metody-obrabeni.html http://onlyhdwallpapers.com/high-definition-wallpaper/money-cash-benjamin-franklin-desktop-hd-wallpaper-30318/ Wikimedia Commons http://www.cez.cz/edee/content/microsites/elektrina/fyz8.htm http://www.rr-naradi.cz/svarecka-transformatorova-s-ventilatorem-55-130-a http://www.vybojky-zarovky.cz/text34.html Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu.


Stáhnout ppt "K ÓD VM: VY_32_INOVACE_5 PAV08 P ROJEKT : Z LEPŠENÍ VÝUKY NA ZŠ S CHULZOVY SADY REGISTRAČNÍ ČÍSLO : CZ.1.07./1.4.00/21.2581 Autor: Mgr. Petr Pavelka Datum:"

Podobné prezentace


Reklamy Google