Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Sada č. XIV Identifikátor sady: VY_32_INOVACE_Sada.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Sada č. XIV Identifikátor sady: VY_32_INOVACE_Sada."— Transkript prezentace:

1 Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Sada č. XIV Identifikátor sady: VY_32_INOVACE_Sada XIV _ SP, DUM č.14 Vzdělávací oblast: Svět práce Vzdělávací obor: Svět práce Název: Cukroví z lineckého těsta Autor: Ivana Skalická Stručná anotace: Prezentace seznamuje žáky s pracovním postupem při přípravě drobného ozdobného cukroví z lineckého těsta. Metodické zhodnocení: Obrazová forma pracovního postupu pomáhá zvláště žákům méně zkušeným, vede k rozvoji jemné motoriky, fantazie a tvůrčích schopností. Využito SP-PP 6.A 7.12.2011 a v cukrářském kroužku 3.4.2012 Autorem materiálu a všech jeho částí je Ivana Skalická

2 Cukroví z lineckého těsta Svět práce Příprava pokrmů 6.ročník

3 Potřebujeme suroviny 1: Na těsto: Hladká mouka Cukr moučka Hera (jiný žlutý tuk) Vejce Vanilkový cukr

4 Potřebujeme suroviny 2: Na zdobení: Cukrářská poleva Carla bílá, tmavá Cukr moučka Bílek, který zbyl od přípravy těsta Citronová šťáva Potravinářské barvy Voda

5 Potřebujeme pomůcky 1: Na přípravu těsta: Velkou mísu Malou misku Kuchyňskou váhu Nůž

6 Potřebujeme pomůcky 2 : Na tvarování: Vykrajovačky a formičky v různých tvarech podle příležitosti. Na fotografii jsou ve tvaru zvířátek vhodných na Velikonoce.

7 Potřebujeme pomůcky 3: Na přípravu zdobení: Malý hrnek Mísu na přípravu polevy Elektrický šlehač Lžíci Misky + lžičky (podle počtu barev) Pohárky na mísení barev Gumovou stěrku Voskovaný papír na kornouty

8 Pracovní postup - těsto 1: Odvážíme 300g hladké mouky a nasypeme do mísy. Přidáme celý obsah sáčku vanilkového cukru.

9 Pracovní postup - těsto 2: Navážíme 100 g cukru moučka a přidáme k mouce.

10 Pracovní postup - těsto 3: Oddělíme 200 g žlutého tuku (Hera, modrá Lira máslo…). Nakrájíme na kousky, přidáme do mísy k cukru a mouce.

11 Pracovní postup - těsto 4: Rozklepneme vejce, bílek odložíme v misce do ledničky. Žloutek přidáme do velké mísy k již vloženým surovinám.

12 Pracovní postup - těsto 5: Všechny suroviny promícháme. Hotové těsto necháme 10 minut odpočinout v chladničce. Hněteme, až se spojí v nelepivé těsto.

13 Pracovní postup – tvarování 1: Slabě posypeme vál moukou. Válečkem rozválíme na plát asi 3 mm silný.

14 Pracovní postup – tvarování 2: Vykrajujeme tvary tak, aby byly co nejmenší zbytky těsta. Odkrojky spojíme a znovu rozválíme na placku.

15 Pracovní postup – tvarování 3: Vykrájené tvary přeneseme na plech vyložený papírem na pečení. Zdeformování předejdeme tím, že po přitlačení vykrajovačky jí na vále pohneme a tvar vyklepneme přímo na plech.

16 Pracovní postup – tvarování 4: Druhou půlku těsta rozválíme na váleček. Nakrájíme na stejně velké dílky a rozdělíme do formiček.

17 Pracovní postup – tvarování 5: Těsto vtlačíme do formiček, aby v něm byl důlek. Protože pečením nabyde, nemůžeme naplnit po okraj. Naplněné formičky vyrovnáme na plech s vyšším okrajem.

18 Pracovní postup – pečení: Vykrájené tvary i naplněné formičky postupně vkládáme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme dozlatova. Okraje vykrájených tvarů nemají být hnědé. Prostředek tvarů ve formičce nesmí být měkký, aby se po jemném stlačení prstem propadal. Mírně vychladlé tvary ve formičkách lehkým ťuknutím o podložku vyklopíme. Oba druhy necháme úplně vychladnout.

19 Pracovní postup – poleva 1: Cukrářskou polevu Carla vložíme v sáčku do hrnku s vodou, aby obsah sáčku byl pod hladinou. Zahříváme na 50 – 60°C, při této teplotě je poleva asi po 7 min rozpuštěná.

20 Pracovní postup – poleva 2: Odstřihneme růžek sáčku a poléváme jednotlivé vykrajované kousky, polevu můžeme roztírat gumovou stěrkou. Podle druhu polijeme i tvary z formiček bílou, světlou nebo tmavou polevou.

21 Pracovní postup – poleva 3: Beránky můžeme po polití bílou polevou posypat kokosem. Necháme zaschnout.

22 Pracovní postup – kornout 1: Z trojúhelníku voskovaného papíru stáčíme kornout. Jeden ostroúhlý cíp stočíme k protilehlému okraji

23 Pracovní postup – kornout 2: Stočíme i druhý cíp, aby se oba cípy setkaly u cípu pravoúhlého. Všechny cípy opakovaně zahneme, až kornout sám drží pohromadě.

24 Pracovní postup – barevné zdobení: Příprava barevné polevy: 1 bílek + 140 g cukru moučka + 1 lžíce citronové šťávy se elektrickým šlehačem tře asi 10 min. Když vypneme šlehač a otočíme ho metlami nahoru, na metlách zůstanou sněhově bílé špičky polevy stát a nepadají, pak je poleva hotová. Rozdělíme ji do několika misek podle požadovaného počtu barev. Potravinářskou barvu rozmícháme lžičkou v pohárku v malém množství vody a každou barvu jinou lžičkou důkladně promícháme s polevou rozdělenou do misek.

25 Pracovní postup – kornout 3: Kornout naplníme polevou a horní část promáčkneme ukazováčky k sobě. Horní část několikrát zahneme a přeložíme, aby náplň nevytékala. Odstřihneme špičku.

26 Pracovní postup – zdobení: Kornoutek musíme držet a mačkat v místě přeložení, aby nám poleva nevytékala do ruky. Jemnou linkou zdobíme vyrobené tvary podle své fantazie různými barvami.

27 Pracovní postup – další možnosti: Vykrajovaná zvířátka i ta z formiček také můžeme po dvou slepovat džemem nebo Nutelou. Pak je můžeme ozdobit oboustranně a na tácu nechat stát, nebo zdobit jen z jedné strany a vystavovat je na tácu naležato. Jiná možnost je nechat zvířátka ozdobená jen jako jeden kus a na tác je pokládat.

28 Vánoční varianty: Při vykrajování uděláme slámkou dírku. Polité světlou polevou a ozdobené barevnými polevami a cukrovými dekoracemi různých tvarů navlečeme na stužku a můžeme ozdobit stromeček:

29 Velikonoce:

30 Velikonoční varianty:

31

32

33 Otázky: 1.Podle čeho rozlišujeme bílý a žlutý tuk? 2.Který z nich je k čemu vhodný? 3.Proč nedáváme do těsta tuk rozpuštěný, ale vcelku? 4.Nabývá linecké těsto při pečení, nebo zůstává stejně vysoké? 5.Je možné v horkovzdušné troubě péct najednou vykrajované tvary i tvary z formiček? 6.Jak si můžeme usnadnit čištění plechu po pečení? 7.Musíme s ještě teplými tvary zacházet opatrně? 8.Je možné ozdobené pečivo skládat ihned na sebe? 9.Je možné pečivo konzumovat ihned po dokončení, nebo je lepší po odležení?

34 Odpovědi: 1.Bílý a žlutý tuk poznáme podle barvy, když ho vybalíme z obalu. 2. Bílý tuk se hodí na smažení, pod maso, na rozpuštění čokolády k výrobě polevy, žlutý tuk je vhodný na pečení a krémy. 3.Rozpuštěný tuk by způsobil lepkavost těsta. 4.Linecké těsto při pečení nabyde do výšky. 5.Ani v horkovzdušné troubě není možno najednou péct těsto v různých tloušťkách, protože tenké by se mohlo připálit a silné nedopéct. Otvírání trouby během pečení není vhodné, rozpečené těsto by mohlo klesnout a výrobky by byly tuhé. 6.Čištění plechu po pečení je velmi snadné, pokud pečeme na papíru na pečení. Pokud není příliš znečištěný, dá se papír použít opakovaně. 7.S teplými tvary zacházíme opatrně, protože se snadno lámou. 8.Pečivo s čerstvou polevou nelze skládat na sebe, protože by se slepilo a zdobení by se rozmazalo. 9.Pečivo se dá konzumovat ihned po dokončení, ale necháme-li odležet 2 – 3 dny v chladu, změkne a je chutnější.

35 Zdroje V prezentaci jsou použity vlastní fotografie, recept a zkušenosti přenášené v naší rodině z generace na generaci ústním podáním a ručními zápisky.


Stáhnout ppt "Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Sada č. XIV Identifikátor sady: VY_32_INOVACE_Sada."

Podobné prezentace


Reklamy Google