Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vánoční cukroví od Adély P r a c o v n í p o s t u p Z e v š e c h s u r o vi n u h n ě t e m e t ě st o, a b y s e m á sl o t e p l e m n a ši c h d la.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vánoční cukroví od Adély P r a c o v n í p o s t u p Z e v š e c h s u r o vi n u h n ě t e m e t ě st o, a b y s e m á sl o t e p l e m n a ši c h d la."— Transkript prezentace:

1 Vánoční cukroví od Adély P r a c o v n í p o s t u p Z e v š e c h s u r o vi n u h n ě t e m e t ě st o, a b y s e m á sl o t e p l e m n a ši c h d la n í p ří li š n e r o z e h ř ál o a n e l e p il o n a p rs t y. K d y ž j e d o st a t e č n ě h la d k é, u l o ží m e h o d o c h la d u a n e c h á m e o d p o či n o u t. P a k z n ě j v y v ál í m e p lá t a si 3 m m si l n ý a v y k r aj u j e m e z n ě j s r d íč k a. T y p a k p ř e n e s e m e n a sl a b ě p o m a št ě n ý p l e c h a p ři 1 8 0 ° C p e č e m e d o r ů ž o v a. Li n e c k á s r d íč k a z d o b í m e č o k o lá d o u a p l n í m e k a k a o v ý m k r é m e m. K a k a o v ý k r é m : 1 5 0 m l m l é k a, 1 lž íc e š k r o b o v é m o u č k y, 1 5 0 g m o u č k o v é h o c u k r u, k a k a o v ý p r á š e k M l é k o s e š k r o b o v o u m o u č k o u p ři v e d e m e k v a r u. H o d n ě m íc h á m e, a b y s e n e u d ě la ly ž m o lk y. P o 2 m i n u t á c h m ů ž e m e s m ě s o d st a vi t a n e c h a t v y c h la d n o u t. Z a tí m si u tř e m e m á sl o s m o u č k o v ý m c u k r e m d o p ě n y a p a k p ři d á v á m e k a ši z m l é k a a m o u č k y. O p a tr n ě m íc h á m e n e jl é p e e l e k tr ic k ý m šl e h a č e m n a 1. st u p e ň r y c h l o st i, n a k o n e c p ři d á m e k a k a o.

2 VÁNOČNÍ PERNÍČKY Pracovní postup Utřeme žloutky s cukrem moučkou. Poté přidáme zbývající přísady - hladkou mouku, Heru, med, kakao a prášek do perníku. Kakaa může být i menší množství, záleží na tom jak tmavé chceme perníčky mít. Ze všech přísad vypracujeme tužší těsto a necháme ho v ledničce odpočinout do druhého dne. Druhý den těsto vyjmeme z ledničky a vyválíme na tlustší placku, cca 1 - 2cm tlustou. Je to lepší, neboť perníčky se pak nelámou při zdobení. Z placky vykrájíme nejrůznější tvary, ty dáváme na plech a pak je dáme do trouby, kterou máme předehřátou na 180 stupňů. Pečeme do růžova. Po vychladnutí si připravíme z bílku a moučkového cukru polevu (jen je vyšleháme), kterou perníčky zdobíme. Kdo chce, může si je ozdobit i barevně, například barevnou rýží či lentilkami, atd.

3 CUKROVÍ Z JEDNOHO TĚSTA Pracovní postup Mouku smícháme s ořechy, cukrem, práškem do pečiva a zaděláme vejci, změklým máslem a trochu mléka. Přikryjeme alobalem a necháme v chladničce asi 2hod. odpočinout. Část těsta vytlačujeme strojkem na maso a nástavcem na vánoční cukroví a tvarujeme věnečky, rohlíčky apod. které po upečení zdobíme čokoládou nebo kousky želé. Z další části těsta vyválíme silnější placku, vykrájíme kolečka, ozdobíme je ořechy s bílkem a marmeládou a upečeme. Zbývající těsto obarvíme lžící kakaa, vyválíme a vykrajujeme silnější kolečka, která po upečení zdobíme čokoládou. Můžeme však vytvářet i vanilkové rohlíčky, vykrajovat formičkami zvířátka a polévat je různými polevami nebo je jen obalovat v cukru. Vždy pečeme v mírně vyhřáté troubě a kontrolujeme stupeň propečení.

4 BEZLEPKOVÁ VÁNOČKA Pracovní postup Do misky dáme droždí, posypeme lžičkou práškového cukru a mícháme až se rozpustí. Přidáme asi 40g bezlepkové směsi, trochu vlažného mléka a vše rozmícháme v řidší kvásek, který posypeme moukou. Přikryjeme ubrouskem a necháme na teplém místě kynout. Do jiné mísy dáme zbytek směsi, přidáme cukr, sůl, nastrouhanou citron. kůru a dobře promícháme. Do středu směsi uděláme důlek, do kterého dáme žloutky a zkynutý kvásek. Postupně zbylým mlékem zaděláme těsto a nakonec přidáme omyté a spařené rozinky, nakrájené mandle, citronovou šťávu a rozpuštěné vlažné máslo. Těsto dobře propracujeme a necháme vykynout. Zkynuté těsto naplníme do dobře vymazané formy na vánočku (biskupský chlebíček a pod.), potřeme rozšlehaným vejcem, můžeme posypat oloupanými nakrájenými mandlemi. Přikryjeme alobalem a v troubě pečeme zvolna asi 45 minut.

5 BEZLEPKOVÉ LINECKÉ Pracovní postup Ze všech surovin uhněteme těsto, aby se máslo teplem našich dlaní příliš nerozehřálo a nelepilo na prsty. Když je dostatečně hladké, uložíme ho do chladu a necháme odpočinout. Pak z něj vyválíme plát asi 3mm silný a vykrajujeme z něj srdíčka. Ty pak přeneseme na slabě pomaštěný plech a při 180°C pečeme dorůžova. Linecká srdíčka zdobíme čokoládou a plníme kakaovým krémem. Kakaový krém: 150ml mléka, 1 lžíce škrobové moučky, 150g moučkového cukru, kakaový prášek Mléko se škrobovou moučkou přivedeme k varu. Hodně mícháme, aby se neudělaly žmolky. Po 2 minutách můžeme směs odstavit a nechat vychladnout. Zatím si utřeme máslo s moučkovým cukrem do pěny a pak přidáváme kaši z mléka a moučky. Opatrně mícháme nejlépe elektrickým šlehačem na 1. stupeň rychlosti, nakonec přidáme kakao.


Stáhnout ppt "Vánoční cukroví od Adély P r a c o v n í p o s t u p Z e v š e c h s u r o vi n u h n ě t e m e t ě st o, a b y s e m á sl o t e p l e m n a ši c h d la."

Podobné prezentace


Reklamy Google