Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název SŠ: SŠ-COPT Uherský Brod Autor: Bc. Miroslav Kutnar Název prezentace (DUMu): 3. Ostření dlát Název sady: Dřevořezba v odborném výcviku (pro 1. -

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název SŠ: SŠ-COPT Uherský Brod Autor: Bc. Miroslav Kutnar Název prezentace (DUMu): 3. Ostření dlát Název sady: Dřevořezba v odborném výcviku (pro 1. -"— Transkript prezentace:

1 Název SŠ: SŠ-COPT Uherský Brod Autor: Bc. Miroslav Kutnar Název prezentace (DUMu): 3. Ostření dlát Název sady: Dřevořezba v odborném výcviku (pro 1. - 4. ročník uměleckých oborů) Číslo projektu: CZ.1.07./1.5.00/34.0727 Datum vzniku: 1.6.2012 – 30.6.2013 Uvedení autoři, není-li uvedeno jinak, jsou autory tohoto výukového materiálu a všech jeho částí. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR.

2 Anotace Záměrem této sady výukových materiálů s názvem „Dřevořezba v odborném výcviku (pro 1. - 4. ročník uměleckých oborů)“ je ukázat žákům, kteří se v této oblasti vzdělávají, jak postupovat při dřevořezbě. Jednotlivé DUMy (prezentace) v této sadě popíší postupně tematické oblasti, které jsou probírány na praxi oboru umělecký rytec kovů na naší SŠ. Konkrétně tato prezentace je zaměřena na ostření dlát a jejich možnosti ostření. 2

3 Dlát existuje cela řada typů a každý ten typ je určen pro určitou operaci. Na výběru a kvalitě dláta závisí do značné míry, jak snadno a dobře vyrobíme konkrétní řezbu, anebo v případě vyřezávání, jak nám půjde práce od ruky. Jinými slovy lze říci, že k úspěšné práci potřebujeme kvalitní a ostrá dláta.

4 Dláto je ruční nářadí, které má polodlouhé želízko, na jehož jednom konci je pevně zasazeno do rukojeti a druhý konec je naostřen. Kvalita a životnost dláta závisí nejen na materiálu, z něhož je vyrobeno, ale i jeho délka a také způsob uchycení do rukojeti. Kvalita uchycení souvisí s kvalitou ostření.

5 Broušení dlát Broušení nástrojů k řezbařině neodmyslitelně patří. A tak, jak se začínající řezbář musí naučit řezbářské techniky, stejně se musí učit i brousit veškeré svoje nástroje. Broušení by se dalo rozdělit na dvě části: 1. ruční broušení 2. strojní broušení

6

7 Ruční broušení To se skládá z broušení dláta na brusných kamenech různé zrnitosti, od nejhrubšího po nejjemnější a následné obtažení na kůži nebo filcu za použití zelené brusné pasty. Brusné kameny by měly být minimálně tři, o zrnitosti 600, 1200 a 4000 µm.

8 Při broušení se můžeme setkat s různými tvary ostří vlivem nesprávného broušení: 1, 2 - oblé ostří 3 – vyduté ostří 4 – správné ostří

9 Dláta se brousí na cca 18 – 27°. Čím ostřejší úhel, tím snadněji se s dlátem pracuje, ale hrozí vylomení dláta. Čím měkčí dřevo a čím jemnější práce, tím ostřejší úhel. Při rozhodování, na jaký úhel brousit, vám může pomoci toto rozdělení: 1. Budu pracovat z různých druhů dřev. Brousit na univerzálních 24°. 2. Budu pracovat jen z měkkého dřeva. Brousit na 20°. 3. Budu pracovat jen z tvrdého dřeva. Brousit na 27°.

10 K ručnímu broušení používáme brousky různé zrnitosti. Začínáme na nejhrubším brousku, o zrnitosti cca 200 – 400. Toto nejhrubší ruční broušení používáme jen pro to abychom srovnali vyduté ostří, nebo odstranili nějaké hrubé poškození dláta. Dlátem pohybujeme po brousku jeho všemi směry, abychom využili celou plochu brousku. (Brousek se stejnoměrně opotřebovává)

11 Jemnější nabroušení docílíme postupně kameny o zrnitosti 800, 1200 a 2000 µm. Brousky lze nahradit i smirkovým papírem položeným na hladkém povrchu (např. tabulka skla, nebo příměrná ocelová deska).

12 Jemnějšího nabroušení docílíme použitím kamene: Arkansasu (kameny Arkansas jsou přírodní brusné kameny nejjemnější zrnitosti a husté struktury. Používají se jako obtahovací kameny s pomocí oleje. Díky své vysoké tvrdosti slouží především k leštění. Kámen pracuje výrazně pomaleji, než syntetický stejné tvrdosti, ale nepodléhá prakticky žádnému opotřebení).

13 Při broušení dutého dláta, je zapotřebí velké zručnosti a zkušeností s tímto broušením. Při ručním broušení musíme držet správný úhel ostří a zároveň kolébavým stylem jezdit dlátem celou plochou po brusném kameni.

14 K broušení se hodí středně hrubý brusný kámen a posléze jemný brusný kámen nebo brusný papír s vysokou zrnitostí. Brousíme pod úhlem 12° až 15° z každé strany. Při ručním hrubém broušení pohybujeme ostřím proti brusnému povrchu střídavě nebo po tomtéž počtu tahů z obou stran. Ostří lze označit fixem, aby bylo patrné, kde jsme brousili a kde ne. Brousíme z obou stran rovnoměrně.

15 Při broušení ostří vzniká na opačné straně ostří tzv. GROT (miniaturní otřep), který musíme odstranit. U dutých dlát je vhodné mít různé pomůcky na odstranění tohoto otřepu.

16 Finální nabroušení (doleštění) provádíme na leštičce filcovým nebo hadrovým kotoučem, za použití zelené leštící pasty. Při dolešťování si musíme dávat pozor, abychom nevyhřáli ostří.

17 POZOR! Dláto leštíme na leštičce vždy po směru otáčení! Jinak hrozí zapíchnutí dláta do kotouče, jeho následné odmrštění a zničení. Dláto vás může velmi vážně poranit!

18 Strojní broušení Většina dlát, především od dobrých výrobců, je nabroušena již z výroby. Pokud s nimi slušně zacházíme (nesekáme s nimi hřebíky, neházíme je na betonovou podlahu apod.), není nutné broušení na brusce. Stane-li se, že nějakým způsobem se ostří poničí, je zapotřebí ostří přebrousit. Při broušení nám hrozí přehřátí materiálu a spálení ostří. Proto je důležité dláta často chladit.

19 Broušení na elektrické brusce

20 Zdroje pro textovou část 20 Text byl vytvořen autorem

21 Seznam zdrojů pro použité obrázky Ve všech snímcích byly používány pouze vlastní fotografie. 21


Stáhnout ppt "Název SŠ: SŠ-COPT Uherský Brod Autor: Bc. Miroslav Kutnar Název prezentace (DUMu): 3. Ostření dlát Název sady: Dřevořezba v odborném výcviku (pro 1. -"

Podobné prezentace


Reklamy Google