Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMu VY_32_INOVACE_TDŘ0505Dláto a dlabání do dřeva Stupeň a typ vzděláníStřední odborné vzdělání Vzdělávací oborDesign a zpracování dřeva Tematický okruhTechnologie dřeva Druh učebního materiálu Výukový materiál, prezentace Cílová skupinaŽáci I. ročníku AnotacePopis a funkce dláta, druhy a použití dlát Klíčová slovarukojeť, zděř, ostří, dlab, čepovní dláto Datum13.3.2013

2 Konstrukce dláta www.zlinskedumy.cz Dlabání je vybírání jednotlivých hrubých třísek ze dřeva a dřevěných materiálů pomocí plochého nebo tvarového dláta.

3 Rozdělení dlát www.zlinskedumy.cz Plochá dláta Čepovací dláta Tvarová dláta - řezbářská a sochařská Soustružnická dláta

4 Plochá dláta www.zlinskedumy.cz Plochá dláta slouží především na dlabání ozubů, rybin, svlakových drážek a jsou v šířkách od 3mm do 50mm. Mívají fazety u horní hrany čepele kvůli čistému dlabání rohů. Bývají menší tloušťky.

5 Čepovací dláta www.zlinskedumy.cz Čepovací dláta slouží hlavně na výrobu dlabů a bývají v šířkách od 4mm do 26mm. Čepele mají větší tloušťku a mají mírně zúžené hrany. Tím lépe vnikají do otvoru a nemohou se tam vzepřít.

6 Tvarová dláta www.zlinskedumy.cz Tvarové dláta – řezbářská jsou speciálně vyrobená na konkrétní řezbářské operace a mohou mít ostří zabroušené dovnitř i směrem ven. Jsou šířkách od 4mm do 32mm. Větší pak sochařská dláta.

7 Postup dlabání ve dřevě www.zlinskedumy.cz Dlabeme nejprve kolmo na plochu, zařežeme tvar do dřeva. Až následně postupně vybíráme po vláknech jednotlivé vrstvy dřeva z povrchu nebo dna dlabu.

8 Ukázka dlabu www.zlinskedumy.cz 1. krok2. krok

9 Jiné dlabací pomůcky a nástroje www.zlinskedumy.cz Dlabací vrták - slouží k výrobě kruhových a podélných dlabů do dřeva pomocí rotujícího nástroje s břity: 1,2,3, i 4břité.

10 Kontrolní test 1.Co je to fazeta? a) druh spoje b) ozdoba na dřevě c) zkosení horní hrany čepele 2.Kolik ostří má dláto? a) jedno b) dvě c) tři 3.Kolik má úhel ostří dláto ? a) 15° b) 20° c) 25° 4.Na co slouží zděř u dláta? a) na výrobu dlabu b) na měření hloubky dlabu c) zabraňuje rozštípnutí rukojeti dláta 5.Jaký tvar má řezbářské dláto? a) vždy šikmé ostří b) tvarové ostří broušené dovnitř nebo ven c) ploché ostří Odpovědi: 1c, 2 a,3 c,4 c,5 b


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google