Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMu VY_32_INOVACE_TDŘ0517Poškození dřeva II. – houbami Stupeň a typ vzděláníStřední odborné vzdělání Vzdělávací oborDesign a zpracování dřeva Tematický okruhTechnologie dřeva Druh učebního materiálu Výukový materiál, prezentace Cílová skupinaŽáci II. ročníku AnotacePodmínky pro napadení dřeva houbami, důsledky rozšíření ve dřevě, vliv na jeho růst a konečnou podobu včetně zpracování a využití. Klíčová slovaZabarvení dřeva, podmínky pro houby, hyfy, dřevomorka. Datum13.3.2013

2 Poškození dřeva houbami www.zlinskedumy.cz 1) zbarvení jádra houbami (skvrny a pruhy) 2) plíseň na dřevě 3) zapaření 4) rakovina dřeva

3 Zbarvení jádra dřeva www.zlinskedumy.cz Za zbarvení jádra, popř. vyzrálého dřeva, houbami se považuje nenormální zbarvení části jádra. Poškození vzniká v rostoucím stromě činností dřevokazných nebo dřevozbarvujících hub. Zbarvení má většinou charakter skvrn nebo pruhů. Nedochází ke snížení tvrdosti dřeva. Jde zpravidla o první stadium působení dřevokazných hub v rostoucím stromě. Houby a jiné činitelé, například vzdušný kyslík a baktérie, které pronikají dovnitř kmene v místech jeho poškození, vyvolávají zbarvení. V pokáceném dřevě se houby obvykle dále nerozvíjejí.

4 Plíseň na dřevě www.zlinskedumy.cz Plíseň je mycelium a spory plísňových hub v podobě práškovitého nebo vláknitého porostu na povrchu dřeva, který se vytváří ve vlhkém prostředí. Plíseň může postihnout všechny dřeviny. Je to nejméně škodlivý druh hub, vyskytuje se jen na povrchu běli, která se jimi zbarví. Po vyschnutí dřeva pokrytého plísní lze plíseň lehce odstranit a zůstanou jen málo zřetelné barevné skvrny. Podle rozsahu lze dělit plíseň na roztroušenou (pokrývající povrch jednotlivými skvrnami) nebo souvislou (pokrývající celý povrch nebo jeho části). Plíseň zhoršuje vzhled. Fyzikální a mechanické vlastnosti nepostihuje.

5 Zapaření dřeva www.zlinskedumy.cz Zapaření je nenormální hnědé zbarvení běli listnatých dřevin, různých odstínů, intenzity a rozložení, které vzniká v pokáceném stromě v důsledku biochemických procesů vyvolaných činností hub nebo bez jejich činnosti. Po napadení dřevin houbami přechází v hnilobu, tzv. zkřenčení.

6 Rakovina stromu www.zlinskedumy.cz Rakovina je dutina nebo výčnělek na povrchu kulatiny, která vznikla v době růstu stromu jako důsledek činnosti hub. Napadení se projevuje jako nádor různého tvaru. Houby pronikají do stromů poraněnými místy, které vznikají mechanickým poškozením, mrazem, apod. S rakovinou souvisí tvorba závalů, mnohdy značných rozměrů. U jehličnatých stromů, kromě jedle, nastává prosmolení napadené části. Rakovina se může se vyskytnout u všech dřevin.

7 Kontrolní test www.zlinskedumy.cz 1.Zhoršuje plíseň vlastnosti dřev? a) u suchého dřeva ano b) jen zabarvuje povrch c) ne 2.Zbarvení jádra se považuje za vadu? a) ano vyřazuje mnohdy dřevo z použití b) je to jen estetické zabarvení c) není to vada 3. U kterých dřevin se projevuje zapaření? a) při těžbě dřeva u jehličnanů b) opadáváním listů c) při těžbě dřeva u listnatých dřevin 4. Rakovinu dřeva způsobují ? a) viry b) genetické předpoklady stromu c) bakterie a houby 5.Mění se mechanické vlastnosti dřeva působením hub? a) ano b) částečně dřevo již není pružné c) ne Odpovědi: 1c, 2 a,3 c,4 c,5a


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google