Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Helena Jagošová Název šablonyIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Helena Jagošová Název šablonyIII/2."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Helena Jagošová Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuPera a klíny - přehled Stupeň a typ vzdělávání Střední vzdělávání s výučním listem, 2. ročník Střední vzdělávání s maturitou, 2. ročník Vzdělávací oblastTechnická dokumentace Vzdělávací obor23 – 51 – H/01, 23-45-L/001 Tematický okruhKreslení strojních součástí a spojů. Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 2. ročník Anotace Žáci si zopakují učivo předmětu Strojírenství, z důvodu lepší představivosti pro kreslení spojů v Technické dokumentaci Vybavení, pomůcky- Klíčová slovaPera, klíny – druhy, funkce, použití. Datum10. 8. 2013 PERA A KLÍNY - PŘEHLED

2 Perový spoj s těsným perem: Používá se pro přenos rotačního momentu z hřídele na náboj nebo opačně. Šířka pera je o něco větší než šířka drážky. Do drážky v hřídeli se pero zasune mírným poklepem. Náboj se musí proti osovému posuvu pojistit, nejčastěji hřídelovým pojistným kroužkem (segerovkou) nebo stavěcím šroubem.

3 PERA A KLÍNY - PŘEHLED Perový spoj s výměnným perem: Požívá se tam, kde požadujeme axiální posuv náboje po hřídeli. Délka pera je proto větší než délka náboje. V drážce hřídele jsou výměnná pera obvykle uchycena dvěma šrouby. Šířka pera je o něco menší než šířka drážky v náboji, aby nedocházelo při pohybu ke tření mezi boky pera a boky drážky. Perový spoj s úsečovým perem: Používá se pro uložení krátkých nábojů. Lze jej použít i v případech, kdy drážka v náboji má úkos, protože vzhledem ke svému půlkruhovému tvaru je schopno se samo nastavit do nejvhodnější pracovní polohy. PEROVÉ SPOJE

4 PERA A KLÍNY - PŘEHLED KLÍNOVÉ SPOJE Klínový spoj slouží k přenosu otáčivého pohybu z hřídele na náboj. Jedná se o rozebíratelné spojení. se silovým stykem, přenos kroutícího momentu je přes horní a dolní dosedací plochy klínu. Všechny podélné klíny mají v podélném směru úkos 1:100. Stejný úkos má i drážka v náboji. Spoje s klínovým spojem nejsou vhodné tam, kde klínový spoj koná vysoké otáčky, protože v důsledku zaražení klínu dochází k vyosení náboje a tím ke vzniku odstředivých sil, které způsobují chvění a vibrace.

5 PERA A KLÍNY - PŘEHLED KLÍNOVÉ SPOJE

6 PERA A KLÍNY - PŘEHLED 2) podle způsobu montáže Klíny bez nosu lze používat ke spojování součástí jen tehdy, když je na obou stranách sestavy dostatek místa k zaražení a vyražení klínu. Drážka v hřídeli musí mít více než dvojnásobnou délku než klín. Spoje s klínovým spojem nejsou vhodné tam, kde klínový spoj koná vysoké otáčky, protože v důsledku zaražení klínu dochází k vyosení náboje a tím ke vzniku odstředivých sil, které způsobují chvění a vibrace.

7 PERA A KLÍNY - PŘEHLED 2) podle způsobu montáže Klíny s nosem jsou používány všude tam, kde klín nelze vyrazit ze zadní strany sestavy. Vytahovákem klínů lze klín lehce uvolnit. Polohu náboje lze přesně zajistit. Drážkový klín má zaoblená čela a vsazuje se do přesné drážky hřídele. Polohu náboje nelze určit přesně a proto se používá málo. Spoje s klínovým spojem nejsou vhodné tam, kde klínový spoj koná vysoké otáčky, protože v důsledku zaražení klínu dochází k vyosení náboje a tím ke vzniku odstředivých sil, které způsobují chvění a vibrace. KLÍNOVÉ SPOJE

8 PERA A KLÍNY - PŘEHLED ÚKOLY K OPAKOVÁNÍ 1)definujte perový spoj 2)Vyjmenujte a popište druhy per a napište příklady jejich použití 3)definujte klínový spoj 4)Vyjmenujte a popište druhy klínů a napište příklady jejich použití

9 ZDROJE A PRAMENY FREISLEBEN, Bohumil. Základy strojnictví. 1. vyd. Úvaly: Albra, 2004. ISBN 80-736-1001-9. FRISCHHERZ, Adolf a Herbert PIEGLER. Technologie zpracování kovů 1: základní znalosti. 2. vyd. Praha: SNTL (Wahlberg), 1996, 280 s. ISBN 80-902-1101-1.


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Helena Jagošová Název šablonyIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google