Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMu VY_32_INOVACE_TDŘ0510Konstrukční spoje I. – spoje na šířku Stupeň a typ vzděláníStřední odborné vzdělání Vzdělávací oborDesign a zpracování dřeva Tematický okruhTechnologie dřeva Druh učebního materiálu Výukový materiál, prezentace Cílová skupinaŽáci I. ročníku AnotaceZpůsoby napojení dřeva na šířku a možnosti použití jednotlivých druhů spojů Klíčová slovaProfilová spára, pero, drážka, polodrážka apod. Datum13.4.2013

2 Spojování dřeva na šířku www.zlinskedumy.cz a/ spoj na tupou spáru b/ spoj na vlastní pero c/ spoj na tvarové konické pero d/spoj na dvojité pero e/ spoj na polodrážku f/ spoj na profilovou drážku

3 Spojování dřeva na šířku www.zlinskedumy.cz  Nelepené rozšiřovací spoje se používají například při obkládáni stěn a stropů a při výrobě nelepených laťovkových středů. Přířezy obkladů se vzájemně spojují nejčastěji na pero a drážku, mohou se spojovat i na polodrážku. Laťky pro laťovkové středy se k sobě sesazují na tupo a spojují se pomocí motouzů vtlačovaných do drážek v laťkách nebo pomocí tavného vlákna.  Spojení na vlastní pero a drážku se používá při obkládání stěn a stropů, při výrobě dveřních křídel a podlahových palubek. Na jedné boční straně přířezu se zhotoví pero a na druhé drážka. Drážka má být o 1 mm hlubší než šířka pera (technologická spára). Pro rozměry per a drážek platí, že tloušťka pera a šířka drážky se rovná asi jedné třetině tloušťky přířezu a hloubka drážky se rovná asi jedné polovině tloušťky přířezu.

4 Spoj na vložené a vlastní pero www.zlinskedumy.cz  Při spojování vloženým perem se drážkují obě podélné strany přířezů. Do drážek se vkládají pera zhotovená z překližek nebo tvrdých dřevovláknitých desek. V hloubce drážky se rovněž nechává technologická spára. Vnější (viditelné) hrany přířezů se mohou ozdobně profilovat. Pro rozměry pera platí, že tloušťka pera je rovná asi jedné třetině tloušťky přířezu a šířka pera se rovná asi jedné až 1,25 tloušťky přířezu. Použití spojů s vloženým perem je stejné jako u spojů s vlastním perem.

5 Spoj na vložené a vlastní pero www.zlinskedumy.cz a)spoj s vloženým perem b)spoj s vlastním perem

6 Spárovka a její výroba www.zlinskedumy.cz  Spárováním rozumíme spojování přířezů řeziva bočními plochami k sobě tak, aby se vytvořila deska - spárovka požadovaných rozměrů. Spárovka je konstrukční deska vyrobená slepením užších přířezů jehličnatého nebo listnatého řeziva na šířku, případně i z délkově nastavovaných velmi úzkých přířezů. Spárovka je vyrobená z masivního dřeva, proto si zachovává jeho příznivé i nepříznivé fyzikální a mechanické vlastnosti. Z příznivých vlastností je to především vzhled, tepelné a zvukové vlastnosti, pružnost a pevnost. Z nepříznivých vlastností je nejdůležitější vztah k vodě, sesychání, bobtnání a borcení.

7 Spárovka a její výroba www.zlinskedumy.cz  na profilovou spáru - profilové spáry se používají u spárovek určených na stolní desky, schody, apod., tedy tam, kde je spoj více namáhán a je vyžadovaná jeho vysoká pevnost. Profil zvětšuje plochu lepené spáry a lépe spáru zajišťuje. V tomto případě se přířezy před lepením srovnávají a tloušťkují na hrubou tloušťku a potom se frézuje profil. Po slepení se spárovka znovu tloušťkuje na přesnou tloušťku;  na pero a drážku, na vložené pero - konstrukce spoje je stejná jako u nelepených spojů. Používá se stejně jako profilová spára tam, kde je požadovaná vyšší pevnost spoje, například na stolní desky;  na kolíky - kolíky zpevňují tupou spáru. Používají se u širších přířezů. Délka kolíků má být 2 až 2,5 násobkem tloušťky spojovaného materiálu a průměr kolíků asi dvě pětiny až tři pětiny tloušťky materiálu. Otvory pro kolíky mají být o 2-3 mm delší než kolíky (technologická spára).

8 Spárovka a její výroba www.zlinskedumy.cz Složení přířezů k sobě jejich označení Střídání levé a pravé strany přířezů a)boční řezivo b)středové dřeňové řezivo

9 Zpevnění a vyztužení spárovky www.zlinskedumy.cz  Svlak se má do jedné třetiny až poloviny drážky zasunout snadno, další část se dorazí kladivem. Drážka musí být delší než svlak. Vůle je potřebná pro umožnění sesychání spárovky napříč vláken, které je větší než u podélného dřeva svlaku. Proti šířce spárovky je svlak o 5-10 mm kratší, aby po seschnutí spárovky nevyčníval z drážky ven. Svlaky se nelepí, aby umožnily spárovce volně bobtnat a sesychat.

10 Tvar a umístění svlaků www.zlinskedumy.cz

11 Kontrolní test 1. Co je to spoj na tupo? a) spoj s neopracovanými hranami b) spoj vyrobený tupým nástrojem c) spoj vytvořený jen hrana - hrana 2.Výhoda spoje na vložené pero? a) při výrobě nám neubývá šířka materiálu b) pevnější a stabilnější než vlastní pero c) stabilnější spoj oproti ostatním spojům 3.Kdy mluvíme o spárovce ? a) když spojujeme aspoň čtyři přířezy b) když spojujeme aspoň tři přířezy c) když spojujeme minimálně dva přířezy 4.Co se eliminuje při skládání přířezů střídavě levou a pravou k sobě? a) vzhled spárovky b) rozměr spárovky c) tvar a rovinnost spárovky 5.Svlak slouží u spárovky na a) zpevnění a vyztužení celé spárovky b) lepší zpracovatelnost c) estetické vylepšení Odpovědi: 1c, 2 a,3 c,4 c,5a


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google