Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace."— Transkript prezentace:

1 Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, Nepomuk, Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/ Název: Modernizace výuky všeobecných a odborných předmětů Název sady: Typologie spojů ze dřeva Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_13_02 Název DUMu: Spoje nelepené Pro obor vzdělávání: L/02 Předmět: Konstrukce Ročník: UZD-2 Autor: Bc. Václav Pihera Datum:

2 Střední škola Oselce Rozšiřovací spoje nelepené

3 Střední škola Oselce Spojení na polodrážku

4 Střední škola Oselce Spojení na polodrážku (zařazení) Jedná se o rozšiřovací spoj. Je to spoj nelepený. Je vhodný na obklady stěn a stropů

5 Střední škola Oselce Spojení na polodrážku (charakteristika) Při spojení na polodrážku mohou prkna sesychat a vzniklé spáry jsou viditelné jen minimálně. Nejčastěji se opracovávají čtyřstrannou hoblovací frézkou a jsou opatřena dvěma polodrážkovými profily. Nevýhodou je velká ztráta dřeva při frézování a polodrážka, která se při sesychání deformuje (odstává).

6 Střední škola Oselce Spojení na polodrážku (charakteristika) Aby se z pohledové strany zdůraznila styčná spára, mohou se hrany zkosit nebo zaoblit. Působí dekorativně a spáry způsobené sesycháním jsou méně zřetelné. Použití: jednoduché obložení, stropy a opláštění stěn

7 Střední škola Oselce Spojení na polodrážku (charakteristika) Spojovací části s polodrážkou potřebují podkladovou konstrukci s malou vzdáleností, aby se řezivo příliš neprolamovalo a spojení polodrážkou zůstalo těsné.

8 Střední škola Oselce Spojení na polodrážku (charakteristika)

9 Střední škola Oselce Spojení na polodrážku (charakteristika)

10 Střední škola Oselce

11 Spojení na polodrážku (charakteristika)

12 Střední škola Oselce Spojení na vlastní pero a drážku

13 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (zařazení) Jedná se o rozšiřovací spoj. Je to spoj nelepený. Je vhodný na –obklady stěn a stropů –podlahy

14 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika) Spojení na pero a drážku se skládá z drážky a vyříznutého vlastního pera. Při posunu spoje by měla být mezi perem a drážkou vůle. Drážka musí být hlubší než pero, aby vnější spáry k sobě dobře dosedly. U podlahových palubek je drážka umístěna trochu mimo střed směrem dolů (excentricky), aby byla plocha pochůzné vrstvy vyšší.

15 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika) I u této spáry dochází k velkému úběru materiálu v šířce, ale je zase stabilnější ve vedení a deformuje se méně než spoj na polodrážku. Spojení na pero a drážku se často používá u obložení stěn a stropů, protože spára způsobená sesycháním se dá na pohledové straně skrýt širším perem nebo zkoseným profilem na hranách.

16 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika) Často potřebujeme tento způsob spojení připevnit k nosné spodní konstrukci neviditelně. To je možné, pokud přes spodní plochu drážky skrytě přibijeme hřebíky nebo sponky k nosné konstrukci.

17 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

18 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

19 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

20 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

21 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

22 Střední škola Oselce Přesazená obložení

23 Střední škola Oselce Přesazená obložení (zařazení) Jedná se o rozšiřovací spoj. Je to spoj nelepený. Je vhodný na: –obklady stěn a stropů –vchodové nebo garážové dveře

24 Střední škola Oselce Přesazená obložení (charakteristika) Přířezy jsou na bočních plochách vydrážkovány tak, aby do sebe sousední přířezy zapadaly. Přířezy bez profilu se mohou střídat s profilovanými nebo s úzkými lištami. Získáme tím velice plastickou vrchní plochu.

25 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

26 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

27 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

28 Střední škola Oselce Zdroj materiálů: NUTSCH, Wolfgang. Konstrukce v interiéru. Praha: Grada, 2006, ISBN NUTSCH, Wolfgang. Konstrukce Nábytku. Praha: Grada, 2003, ISBN JOSTEN, Elmar; REICHE, Thomas; WITTCHEN, Bernd. Truhlářské konstrukce. Grada: Praha, 2011, ISBN NUTSCH, Wolfgang a kol. Příručka pro truhláře. Praha: EUROPA- SOBOTÁLES, 2006, ISBN KANICKÁ, Ludvika; HOLOUŠ, Zdeněk. Nábytek. Praha: Grada, 2011, ISBN KOUŘIL, Jan; BUBEN, František. Truhlářství. Praha: Grada, 2003, ISBN SLAVICKÝ, Richard. Odborné kreslení. Praha: Informatorium, 2001, ISBN HOLOUŠ, Zdeněk; MÁCHOVÁ, Eliška; KOTÁSKOVÁ, Pavla. Odborné kreslení. Praha: Informatorium, 2008, ISBN NUTSCH, Wolfgang a kol. Odborné kreslení. Praha: EUROPA- SOBOTÁLES, 2007, ISBN WÖHRLIN, Traugott. Nábytkové slohy. Praha: Grada, 2008, ISBN


Stáhnout ppt "Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google