Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace."— Transkript prezentace:

1 Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, Nepomuk, Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/ Název: Modernizace výuky všeobecných a odborných předmětů Název sady: Typologie spojů ze dřeva Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_13_16 Název DUMu: Spoje na vlastní pero a drážku Pro obor vzdělávání: L/02 Předmět: Konstrukce Ročník: UZD-2 Autor: Bc. Václav Pihera Datum:

2 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku

3 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (zařazení) Jedná se o korpusový spoj rohový nebo středový. Je to spoj lepený. Je vhodný - v nábytkářství - palubky - stropy - korpusy - v tesařství - bednění

4 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika) Spoj na vlastní pero a drážku bývá používán u spojení rohů korpusů a u spojení do tvaru „T” mezi bokem a stěnou z masivního dřeva. Dnes už se využívá jen zřídka, protože masivní dřevo se může lehce ustřihnout, eventuálně u mezistěn lehce praskat, boční části tak bývají kvůli průběžným drážkám velmi oslabené.

5 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika) Spojení lze snadno a rychle zhotovit strojově. Pera by měla mít délku 1/4, max. 1/3 tloušťky dna a neměla by být vydrážkována hlouběji než 4/10 tloušťky boku. Pera musí být přesná, zvláště u vnějších rohů.

6 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika) U vodorovných dílců může být pero vytvořeno na horní nebo dolní ploše. Je-li nahoře, může se půda při silném zatížení rozštípnout. Je-li dole, může se dílec prohýbat a vzniknout shora viditelná mezera.

7 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika) Tento spoj je vhodný pro výrobky z masivu, méně pak pro dílce z laťovky nebo dřevotřískové desky. Spojení je lepeno a může být také použito u kovových spojovacích prostředků. Používá se pro police, zásuvky, zárubně apod.

8 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

9 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

10 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

11 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika) Vnější rohová spojení s drážkovanou profilovou spárou - speciálními frézami se mohou vytvořit na vnějších rozích korpusu spoje na profilovou spáru. Jejich tvar závisí na profilu použité frézy. Důvodem je zvětšení plochy lepené spáry. Rohy korpusu mohou být spojeny natupo nebo na pokos. Spojení se používá pro nábytek z masivu nebo z laťovky.

12 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

13 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

14 Střední škola Oselce Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

15 Střední škola Oselce Zdroj materiálů: NUTSCH, Wolfgang. Konstrukce v interiéru. Praha: Grada, 2006, ISBN NUTSCH, Wolfgang. Konstrukce Nábytku. Praha: Grada, 2003, ISBN JOSTEN, Elmar; REICHE, Thomas; WITTCHEN, Bernd. Truhlářské konstrukce. Grada: Praha, 2011, ISBN NUTSCH, Wolfgang a kol. Příručka pro truhláře. Praha: EUROPA- SOBOTÁLES, 2006, ISBN KANICKÁ, Ludvika; HOLOUŠ, Zdeněk. Nábytek. Praha: Grada, 2011, ISBN KOUŘIL, Jan; BUBEN, František. Truhlářství. Praha: Grada, 2003, ISBN SLAVICKÝ, Richard. Odborné kreslení. Praha: Informatorium, 2001, ISBN

16 Střední škola Oselce Zdroj materiálů: HOLOUŠ, Zdeněk; MÁCHOVÁ, Eliška; KOTÁSKOVÁ, Pavla. Odborné kreslení. Praha: Informatorium, 2008, ISBN NUTSCH, Wolfgang a kol. Odborné kreslení. Praha: EUROPA-SOBOTÁLES, 2007, ISBN WÖHRLIN, Traugott. Nábytkové slohy. Praha: Grada, 2008, ISBN


Stáhnout ppt "Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google