Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZKOUŠKA PEVNOSTI V KRUTU (TORZI) www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorMgr. Lubor Černobila.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZKOUŠKA PEVNOSTI V KRUTU (TORZI) www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorMgr. Lubor Černobila."— Transkript prezentace:

1 ZKOUŠKA PEVNOSTI V KRUTU (TORZI) www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorMgr. Lubor Černobila Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuVY_32_INOVACE_CER0610 Stupeň a typ vzděláníStřední odborné vzdělávání Vzdělávací oborMateriály kovů Tematický okruhZkouška pevnosti v krutu (torzi) Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák střední školy, 15 – 18 let AnotacePopis průběhu a užití zkoušky pevnosti v krutu(torzi). Klíčová slovaTorze, krut, pevnost v krutu (torzi), zkušební vzorek, zátěž, mez pevnosti v krutu (torzi) Datum11.10.2012

2 www.zlinskedumy.cz Zkouška pevnosti v krutu (torzi) Při zkoušce krutem je tyčový materiál zatěžován silou, která se jej snaží zkroutit v jeho podélné ose (tzv. kroutícím momentem). 2 F Mez pevnosti v krutu je napětí, které způsobí prasknutí tyčového vzorku namáhaného torzí (krutem). Mechanické vlastnosti kovových materiálů Zkouška pevnosti v krutu (torzi)

3 www.zlinskedumy.cz3 Zkouška pevnosti v krutu (torzi) Provádí se: 1/ u tvrdých (a tím i křehkých) materiálů – např. pro výrobu hřídelí, torzních tyčí apod. - zkouška zjišťuje napětí, při kterém materiál praskne (tzv. mez pevnosti v krutu) - u ocelí je pracovní diagram podobný diagramu zkoušky v tahu Mechanické vlastnosti kovových materiálů Zkouška pevnosti v krutu (torzi)

4 www.zlinskedumy.cz Zkouška pevnosti v krutu (torzi) Provádí se: 2/ u houževnatých materiálů - např. pro výrobu drátů - k porušení těchto materiálů dojde až po několika otáčkách 4 Mechanické vlastnosti kovových materiálů Zkouška pevnosti v krutu (torzi)

5 www.zlinskedumy.cz Zkouška pevnosti v krutu (torzi) Provádí se: 3/ u oceli za tepla - zkouška vypovídá o kujnosti dané oceli - v tomto případě se jedná o kovářskou technologickou zkoušku 5 Mechanické vlastnosti kovových materiálů Zkouška pevnosti v krutu (torzi)

6 www.zlinskedumy.cz Zakroužkujte pravdivou odpověď: 6 Mez pevnosti v krutu je síla, která je způsobí: a)trvalý ohybu vzorku b) protažení vzorku c) prasknutí vzorku namáhaného torzí Mechanické vlastnosti kovových materiálů Zkouška pevnosti v krutu (torzi)

7 www.zlinskedumy.cz Zakroužkujte pravdivou odpověď: 7 Zkušební tělesa pro zkoušku pevnosti v krutu jsou ve formě: a)tyče (válce) b)krychle c)plechu Mechanické vlastnosti kovových materiálů Zkouška pevnosti v krutu (torzi)

8 www.zlinskedumy.cz Zakroužkujte pravdivé odpovědi (může být více správných odpovědí): 8 Zkouška pevnosti v krutu se užívá u materiálů pro: a) kovářské zpracování (oceli – za tepla) b) výrobu hřídelí, torzních tyčí apod. c) výrobu drátů Mechanické vlastnosti kovových materiálů Zkouška pevnosti v krutu (torzi)

9 www.zlinskedumy.cz Zakroužkujte pravdivou odpověď: 9 Pracovní diagram zkoušky pevnosti v krutu u ocelí je podobný diagramu zkoušky: a) ve střihu b) v tahu c) ve smyku Mechanické vlastnosti kovových materiálů Zkouška pevnosti v krutu (torzi)

10 www.zlinskedumy.cz10 ZDROJE: HLUCHÝ, Miroslav, Jan Kolouch. Strojírenská technologie 1., 1. díl, Nauka o materiálu. Praha: Scientia, 1996. ISBN 80-7183-017-8. VOJTĚCH, Dalibor. Kovové materiály. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, 2006. ISBN 80-7080-600-1.

11 www.zlinskedumy.cz Díky za Vaši pozornost! Lubor Černobila Střední odborná škola Luhačovice 11


Stáhnout ppt "ZKOUŠKA PEVNOSTI V KRUTU (TORZI) www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorMgr. Lubor Černobila."

Podobné prezentace


Reklamy Google