Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mlhavost Fuzzy logika, fuzzy množiny, fuzzy čísla.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mlhavost Fuzzy logika, fuzzy množiny, fuzzy čísla."— Transkript prezentace:

1 Mlhavost Fuzzy logika, fuzzy množiny, fuzzy čísla

2 Mlhavost Možné příčiny nejistoty: – Stochastický charakter jevu (zítra bude pršet). – Kvantová nejistota (teplota vody v umyvadle je 10 stupňů) – Mlhavost pojmů (jsem vysoký člověk)

3 Fuzzy množiny Klasická teorie množin : – prvek do množiny patří, nebo nepatří. Existuje charakteristická funkce množiny A. – M A = 1, pokud x  A, – M A = 0, pokud není x  A. Fuzzy množina je určena svou charakteristickou funkcí μ A z univerza U na interval – μ A (x)= 1, pokud x je určitě v A. – μ A (x)= 0, pokud x určitě není v A. – μ A je mezi 0 a 1, pokud nevíme jistě, zda x je v A, nebo není.

4 Fuzzy množiny Nosič A: supp(A)={x  U|μ A (x) > 0}. Jádro A: core(A)={x  U|μ A (x) = 1}. Výška fuzzy množiny: sup(μ A (x)). Normální fuzzy množina: Výška je rovna 1. α-hladina fuzzy množiny A {x  U|μ A (x) ≥ α}. α-řez fuzzy množiny A {x  U|μ A (x) = α}.

5 Operace s fuzzy množinami A je podmnožina of B: μ A (x) ≤ μ B (x) B je doplněk of A: μ B (x) = 1 - μ A (x) C je (standardní) sjednocení A a B: μ C (x)=max(μ A (x), μ B (x)) C je (standardní) průnik A a B: μ C (x)=min(μ A (x),μ B (x))

6 Fuzzy čísla Nechť a≤b≤c≤d jsou 4 reálná čísla, která splňují: – μ A (x)=0, pro x d – μ A (x)=1, pro x mezi b a c – μ A (x) je rostoucí mezi a a b. – μ A (x) je klesající mezi c a d. Takovou množinu A nazýváme fuzzy interval. Pokud b=c nazýváme tuto množinu fuzzy číslo.

7 Příklad Velký člověk je vysoký 190cm +- 20cm, charakteristická funkce tohoto pojmu je trojuhelníková Malý člověk je vysoký 160cm +- 20cm, charakteristická funkce tohoto pojmu je trojuhelníková Jak vysoko může dosáhnout malý člověk na zádech velkého?


Stáhnout ppt "Mlhavost Fuzzy logika, fuzzy množiny, fuzzy čísla."

Podobné prezentace


Reklamy Google