Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

C) Fuzzy logika Mlhavý úvod do Fuzzy logiky Fuzzy [fazi] = mlhavý, nejasný, neostrý, rozplizlý… 1965 – Lofti Asker Zadeh Iránský elektrotechnik, působící.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "C) Fuzzy logika Mlhavý úvod do Fuzzy logiky Fuzzy [fazi] = mlhavý, nejasný, neostrý, rozplizlý… 1965 – Lofti Asker Zadeh Iránský elektrotechnik, působící."— Transkript prezentace:

1 C) Fuzzy logika Mlhavý úvod do Fuzzy logiky Fuzzy [fazi] = mlhavý, nejasný, neostrý, rozplizlý… 1965 – Lofti Asker Zadeh Iránský elektrotechnik, působící na univerzitě v Berkeley Fuzzy logika vychází z poznatku, že v reálném světě nemusí být stavy vždy jednoznačně dány (0/1, černá/bílá, světlo/tma) - ale existují i „odstíny“ Základní princip: fuzzy logika nepoužívá jen hodnoty 0 a 1, ale i všechny hodnoty mezi 0 a 1.

2 Fuzzy proměnná - vyjadřuje tzv. příslušnost k určité množině - budeme ji značit indexem F Příklad: Strom vysoký 5 metrů- je velký, nebo malý? - popíšeme stav proměnnou a, resp. a F  v klasické logice musíme nastavit ostrou hranici. Strom je pak jednoznačně malý, nebo velký. Proměnná a je podle toho 0 nebo 1. e fuzzy logice je hranice „rozmlžená“. Například: Strom menší než 2 metry je malý. Strom větší než 6 metrů je velký. V našem případě je tedy strom spíše velký a proměnná a F =0,75.

3 velikost stromu [m] 0 1 2 345 67 0 1 klasická logika fuzzy logika a, a F


Stáhnout ppt "C) Fuzzy logika Mlhavý úvod do Fuzzy logiky Fuzzy [fazi] = mlhavý, nejasný, neostrý, rozplizlý… 1965 – Lofti Asker Zadeh Iránský elektrotechnik, působící."

Podobné prezentace


Reklamy Google