Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dysfonie, Afonie, Fonastenie,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dysfonie, Afonie, Fonastenie,"— Transkript prezentace:

1 Dysfonie, Afonie, Fonastenie,
Poruchy a vady hlasu Dysfonie, Afonie, Fonastenie,

2 Dysfonie, dysodie Dysfonie je obecný termín pro všechny funkcionální poruchy tvorby a užití mluvního hlasu. Normální nález

3 Etiologie hlasových poruch
Geneticky podmínění hlasové změny a poruchy Endokrinně podmíněné hlasové změny a poruchy Vliv životního prostředí a vzorů přepínání hlasového ústrojí Orgánové změny hrtanu, změny inervace. Orgánové změny na hlasivkách a neurodynamické poruchy hlasu. Reakce CNS na konfliktní zátěžové situace, těžká duševní traumata.

4 Výskyt hlasových poruch z aspektu věku
Výskyt hlasových poruch v dětské populaci (McWiliams a kol.,1990 USA) v rozmezí 6-7%, v dospělém věku 5-7%, Sovák (70.-tá léta v ČR)10% výskyt hlasových poruch v předškolním věku. Z výskytu 7-10% hl.poruch v dospělosti (Wendler,1986) tvoří 20%hypokinetické dysfonie a 80% hyperkinetické dysfonie. Onemocnění hrtanu jsou příčinou dysfonie v 57% ve věku nad 45 let a v 22% ve věku nad 64 let. Hlasivkové uzlíky a edémy hlasivek jsou nejčastější mezi lety, polypy a funkcionální poruchy mezi let, karcinomy mezi let.

5 Diagnostické rozdělení hlasových poruch
Organické poruchy hlasu (chraptivost, rezonanční změny hlasu, jícnový hlas) Reflexní poruchy hlasu (sekundární důsledek jiných nemocí, psychická traumata, duševní onemocnění) Mutační poruchy hlasu. Funkcionální poruchy hlasu (vznikají v důsledku nesprávného užívání hlasu, nefyziologického tvoření hlasu).

6 Dětská hyperkinetická dysfonie dětská chraptivost
Nejčastější a nejzávažnější onemocnění dětského hlasu Vznik: užívání nepřiměřené síly hlasu, nefyziologického způsobu tvoření hlasu – způsobuje neobvyklé a nadměrné podráždění nebo poškození hlasového ústrojí. Nesprávné mluvení je provázeno napínáním zevních krčních svalů, svíráním hrtanu a zvýšeným výdechovým tlakem, tvrdými hlasovými začátky. Hlas zní škrceně, bez rezonance, později je již chraptivý, přeskakuje až do afonie. Rozsah hlasu je omezen.

7 Vývoj dětské chraptivosti
Průvodním jevem při dětské chraptivosti je pokašlávání a pochrchlávání. Nález na hlasivkách postupuje takto: Hyperemické (překrvené hlasivky, Hypertrofické, vřetenovité zduření, hlasivkový uzávěr je neúplný a hlas má dyšnou příměs, ventrikulární řasy se začínají vyklenovat Zpěvácké uzlíčky, nejčastěji na hranicích přední a střední třetiny hlasivek Atrofie hlasivek až s podélnou rýhou, při fonaci nedomykavost uzávěru.

8 Hlasivkový uzlík

9 Hlasivkový uzlík

10 Hlasivkové uzlíky

11 Mutační hlasové poruchy
Prodloužená mutace (mutatio prolongata et tarda) Mutační fistulový hlas. Nedokončená mutace. Mutační hluboký hlas. Inverzní mutace. Asexuální – eunuchoidní hlas

12 Hlasové poruchy u dospělých
Dysfonie spastická Dysfonie paralytická Afonie spastická Afonie paralytická

13 Hlasové poruchy v dospělosti
Fonastenie: chorobná hlasová únavnost bez zjevné orgánové příčiny. Subjektivní potíže jsou dost variabilní. Především je to pocit hlasové únavy až vyčerpanosti , větší večer nežli ráno. Typická hlasová porucha učitelů Hlasová únavnost je provázena krčními paresteziemi, drážděním na kašel, odchrchlávání. To se rychle stává zvykem. Připojují se různé psychoneurotické jevy, strach před veřejným vystoupením, ztráta sebedůvěry, rozmanité fobie, úzkosti… Subjektivní obtíže narůstají po profesionálních nezdarech. Téměř vždy se jedná o důsledek nesprávného užívání hlasu.

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30


Stáhnout ppt "Dysfonie, Afonie, Fonastenie,"

Podobné prezentace


Reklamy Google