Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Stres Vypracovala:Terezie Stránská Prezentaci procházejte klikáním na klávesu Enter.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Stres Vypracovala:Terezie Stránská Prezentaci procházejte klikáním na klávesu Enter."— Transkript prezentace:

1 Stres Vypracovala:Terezie Stránská Prezentaci procházejte klikáním na klávesu Enter.

2 Průvodce prezentací Co je to vlastně stres? Co je to vlastně stres? Příčiny Příčiny Důsledky Důsledky Druhy stresu Druhy stresu Léčba Léčba

3 Co je to vlastně stres? Podle vyjádření jednoho odborníka lze jako stres označit „jakýkoli fyzický, chemický nebo emocionální faktor, který vyvolává tělesné nebo psychické napětí“. Znamená to tedy, že stres musí být vždycky škodlivý? Nikoliv! Uvádí se, že „nepříliš velká míra stresu a napětí může být někdy dokonce prospěšná. Pocit mírného stresu při plnění nějakého úkolu často podněcuje k dobrým výkonům a pracovnímu nasazení.“ Podle vyjádření jednoho odborníka lze jako stres označit „jakýkoli fyzický, chemický nebo emocionální faktor, který vyvolává tělesné nebo psychické napětí“. Znamená to tedy, že stres musí být vždycky škodlivý? Nikoliv! Uvádí se, že „nepříliš velká míra stresu a napětí může být někdy dokonce prospěšná. Pocit mírného stresu při plnění nějakého úkolu často podněcuje k dobrým výkonům a pracovnímu nasazení.“

4 Příčiny strach strach úzkost úzkost pocit viny pocit viny nuda nuda

5 Důsledky únava únava podvýživa / nadváha podvýživa / nadváha zvýšený tlak zvýšený tlak rozrušenost rozrušenost obavy obavy ztráta schopnosti správně vyhodnocovat běžné životní situace ztráta schopnosti správně vyhodnocovat běžné životní situace neuróza žaludku a srdce neuróza žaludku a srdce často také vede stres k nočnímu pomočování zejména u dětí, k tzv. tikům a záškubům ve svalech, k okusování nehtů, ke koktání apod. často také vede stres k nočnímu pomočování zejména u dětí, k tzv. tikům a záškubům ve svalech, k okusování nehtů, ke koktání apod.

6 Druhy stresu Eustres – pozitivní zátěž, která v přiměřené míře stimuluje jedince k vyšším a nebo lepším výkonům. Eustres – pozitivní zátěž, která v přiměřené míře stimuluje jedince k vyšším a nebo lepším výkonům. Distres – nadměrná zátěž, která může jedince poškodit a vyvolat onemocnění. Distres – nadměrná zátěž, která může jedince poškodit a vyvolat onemocnění.

7 Léčba Stres jako takový se dá řešit jedině snahou o odstranění jeho příčin. Léky nebo potravní doplňky mohou pomoci zvládnout některé průvodní obtíže (depresivní nebo úzkostné stavy apod.). Za určitých okolností mohou být užitečnými pomocníky při překonávání těžké životní situace. Stres jako takový se dá řešit jedině snahou o odstranění jeho příčin. Léky nebo potravní doplňky mohou pomoci zvládnout některé průvodní obtíže (depresivní nebo úzkostné stavy apod.). Za určitých okolností mohou být užitečnými pomocníky při překonávání těžké životní situace. Každodenní stres se lidé snaží zvládat různými způsoby, které mj. zahrnují fyzické cvičení, různé relaxační techniky, meditace atd. Každodenní stres se lidé snaží zvládat různými způsoby, které mj. zahrnují fyzické cvičení, různé relaxační techniky, meditace atd.


Stáhnout ppt "Stres Vypracovala:Terezie Stránská Prezentaci procházejte klikáním na klávesu Enter."

Podobné prezentace


Reklamy Google