Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Opakování – dýchací soustava 1)Co je zevním a co vnitřním dýcháním? 2)Jaká je sliznice v dutině nosní? 3)Jaké jsou funkce dutiny nosní? 4)Co se nachází.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Opakování – dýchací soustava 1)Co je zevním a co vnitřním dýcháním? 2)Jaká je sliznice v dutině nosní? 3)Jaké jsou funkce dutiny nosní? 4)Co se nachází."— Transkript prezentace:

1

2 Opakování – dýchací soustava 1)Co je zevním a co vnitřním dýcháním? 2)Jaká je sliznice v dutině nosní? 3)Jaké jsou funkce dutiny nosní? 4)Co se nachází v oblasti nosohltanu? 5)K čemu slouží hrtanová příklopka? 6)Z čeho je složen hrtan? 7)Jak vzniká hlas? 8)Jak se dál dělí průdušnice? 9)Jak se bránice a mezižeberní svaly účastní vdechu a výdechu? 10)Co je to kyslíkový dluh?

3 Otázky a odpovědi 1)Co je zevním a co vnitřním dýcháním? - zevní → výměna plynů mezi dýchacím orgánem a vnějším prostředím - vnitřní → výměna plynů mezi krví a buňkami tkáně 2)Jaká je sliznice v dutině nosní? - růžové barvy pokryta řasinkovým epitelem, prokrvená, v horní části čichové buňky, v dolní části buňky produkující hlen 3)Jaké jsou funkce dutiny nosní? - předehřívání, zvlhčování a čištění vzduchu 4)Co se nachází v oblasti nosohltanu? - nosní mandle, ústí Eustachovy trubice 5)K čemu slouží hrtanová příklopka? - při polykání se sklápí, uzavírá hrtan, směřuje potravu do jícnu 6)Z čeho je složen hrtan? - z pohyblivě spojených chrupavek 7)Jak vzniká hlas? - v hlasovém ústrojí - vazy a svaly napínáním mění velikost hlasivkové štěrbiny, vzduchem jsou rozechvívány hlasivkové řasy 8)Jak se dál dělí průdušnice? - na průdušky, průdušinky a alveolární sklípky 9)Jak se bránice a mezižeberní svaly účastní vdechu a výdechu? - vdech - aktivně zvětšují dutinu hrudního koše, výdech - pasivně ji zmenšují 10)Co je to kyslíkový dluh? - získávání energie z glukózy při nedostatku kyslíku


Stáhnout ppt "Opakování – dýchací soustava 1)Co je zevním a co vnitřním dýcháním? 2)Jaká je sliznice v dutině nosní? 3)Jaké jsou funkce dutiny nosní? 4)Co se nachází."

Podobné prezentace


Reklamy Google