Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dýchání Filip Bordovský. Rozlišujeme dýchání 1.Zevní dýchání - výměna kyslíku a oxidu uhličitého mezi krví a vnějším prostředím v plicích 2.Vnitřní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dýchání Filip Bordovský. Rozlišujeme dýchání 1.Zevní dýchání - výměna kyslíku a oxidu uhličitého mezi krví a vnějším prostředím v plicích 2.Vnitřní."— Transkript prezentace:

1 Dýchání Filip Bordovský

2

3 Rozlišujeme dýchání 1.Zevní dýchání - výměna kyslíku a oxidu uhličitého mezi krví a vnějším prostředím v plicích 2.Vnitřní dýchání – výměna kyslíku a oxidu uhličitého mezi krví a buňkami. Co už známe?

4

5 Endoskopický pohled do hrtanu na hlasivkové vazy

6 Stavba dýchací soustavy 1.nosní dutina - zahřívá, zvlhčuje a čistí vzduch, jsou zde čichové buňky 2.nosohltan – je horní úsek hltanu; kříží se zde dýchací a trávicí soustava 3.hrtan – je zpevněn chrupavkami, jsou zde uloženy hlasivky (hlasivkové vazy), hrtanová příklopka při polykání brání vniknutí potravy do hrtanu 4.průdušnice – trubice vyztužená chrupavkami 5.2 průdušky – vstupují do plic a dále se větví na průdušinky (plicní strom) 6.Plíce - tvoří je pravá a levá polovina, v pravé jsou 3 laloky a v levé 2 laloky. Laloky obsahují plicní sklípky (alveoly), ve kterých dochází k výměně kyslíku a oxidu uhličitého. Zapište si do sešitu!

7 Mechanika dýchání Plíce jsou uloženy v hrudním koši, kryté poplicnicí a pohrudnicí. Pohyb plic zajišťují dýchací svaly  bránice a mezižeberní svaly. Dechová frekvence je v klidu asi 15-20x / min. Max. objem plic je 5-6l. Při běžném nádechu vdechneme do plic asi 3-3,5 l vzduchu. Sportováním se zvyšuje objem plic! Zapište si do sešitu!

8 Pneumotorax Je smrštění plic, při kterém postižený nemůže dýchat! Vzniká jako následek při otevřeném poranění hrudního koše! Pomoc postiženému je ucpání rány a následná resuscitace! Každý může zachránit život!

9 Znečištění atmosféry exhalace a smog!

10 Plíce kuřáka!

11 Víte že, kouření mimo jiné, vede k ochablosti pleti a rychlejším projevům stárnutí!

12 Vymývání mozků Věřte, že taková zkušenost není k ničemu dodrá!

13 Poškozování dýchací soustavy Znečišťování atmosféry – prach, nejrůznější oxidy nebo pylová zrna dráždí dýchací cesty a nutí ke kašli. – V některých případech vede ke vzniku astmatu a alergie Kouření – cigaretový kouř obsahuje škodlivé látky (dehet), který ničí sliznice a způsobuje rakovinu plic. Vdechování těkavých látek – „fetování“ nejrůznějších látek poškozuje sliznici a zabíjí nervové buňky! Zapište si do sešitu!


Stáhnout ppt "Dýchání Filip Bordovský. Rozlišujeme dýchání 1.Zevní dýchání - výměna kyslíku a oxidu uhličitého mezi krví a vnějším prostředím v plicích 2.Vnitřní."

Podobné prezentace


Reklamy Google