Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dýchací soustava. dýchací soustava výměna O 2 (oxidace) a CO 2 (odpad) difúze - dýchací orgány v krvi rozpuštěné nebo vázané na hemoglobin (globin + 4.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dýchací soustava. dýchací soustava výměna O 2 (oxidace) a CO 2 (odpad) difúze - dýchací orgány v krvi rozpuštěné nebo vázané na hemoglobin (globin + 4."— Transkript prezentace:

1 Dýchací soustava

2 dýchací soustava výměna O 2 (oxidace) a CO 2 (odpad) difúze - dýchací orgány v krvi rozpuštěné nebo vázané na hemoglobin (globin + 4 x hem) dýchání = respirace –vnější = plicní ventilace + výměna plynů mezi vzduchem a krví –vnitřní = výměna plynů mezi krví a tkáněmi + tkáňové dýchání koordinace s oběhovou soustavou → prodloužená mícha (konc. O 2 a CO 2 v krvi)

3 dýchací soustava horní cesty dýchací –nosní dutina –nosní dutina : vedlejší nosní dutiny (zánět sliz.!), oteplení, zvlhčení, zbavení nečistot –hltan –hltan (pharynx) - nosohltan - Eustachova trubice, mandle - střední část - spojena s ústní dutinou - dolní část - křížení s trávicí soustavou

4 dýchací soustava dolní cesty dýchací –hrtan –hrtan (larynx) - hrtanová příklopka (epiglottis) - hrtanové chrupavky: štítná (ohryzek), prstencová, hlasivkové (hlasivkové vazy)

5 dýchací soustava dolní cesty dýchací –průdušnice –průdušnice (trachea) - 10 - 12 cm, Ø 2 cm - 16 - 20 chrupavek - vazivo s hladkou svalovinou (astma) - sliznice se žlázkami a řasinkovým epitelem → hlen průduška průdušinky → pravá a levá průduška (bronchy) - chrupavčité, zanořují se do plic → průdušinky (bronchioli) plicní váčky Ø < 1 mm → plicní váčky

6 dýchací soustava


Stáhnout ppt "Dýchací soustava. dýchací soustava výměna O 2 (oxidace) a CO 2 (odpad) difúze - dýchací orgány v krvi rozpuštěné nebo vázané na hemoglobin (globin + 4."

Podobné prezentace


Reklamy Google